W dniach 11.06.2018 r. – 15.06.2018 r.  jak co roku uczniowie z klas o profilu wojskowym z ZSZ Nr 2 w Ostrołęce przebywali na obozie szkoleniowym w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim. Podczas jego trwania młodzież zdobyła nowe umiejętności z zakresu: strzelania, musztry, pierwszej pomocy przedmedycznej, taktyki, terenoznawstwa czy walki wręcz. Miała tez możliwość doskonalić umiejętności zdobyte podczas nauki w szkole. Na zakończenie uczniowie przystąpili do zawodów użyteczno-bojowych, które zaliczyli wszyscy uczestnicy i otrzymali zaświadczenia, dokumentujące zdobycie nowej wiedzy i nowych umiejętności.

FOTO RELACJA

Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5. Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce został zakwalifikowany do drugiej edycji „Pilotażowego programu wspierania szkół ponadgimnazjalnych prowadzących Piony Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych”. Koordynatorem programu w imieniu Ministerstwa Obrony Narodowej jest Biuro do Spraw Proobronnych. Będzie on prowadzony od 1 września 2018 r.

22 marca 20018 r. uczniowie z klas: 2Iw, 3Iw i 4 Iw wzięli  udział w  I Etapie (szkolnym) Konkursu Informatycznego INFOTEST 2018 organizowanym Państwową Wyższą Szkołę Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży  Wydział Informatyki i Nauk o Żywności.

W konkursie wzięło udział 465 uczniów z północno-wschodniej Polski, do Etapu II – Finału który odbył się 12 kwietnia 2018 r. na uczelni PWSIP w Łomży  zostało zakwalifikowanych 49 uczniów.

Laureatem za zajęcie 3 miejsca został uczeń naszej szkoły z 4 klasy o profilu technik informatyk - Maksymilian Małż.

Laureaci otrzymali cenne nagrody, wszyscy uczestnicy okolicznościowe dyplomy.

 Głównym celem konkursu był rozwój zainteresowań uczniów, kształtowanie myślenia algorytmicznego oraz pogłębianie wiedzy i umiejętności w zakresie przedmiotów informatycznych.

Maksymilianowi gratulujemy  i życzymy dalszych sukcesów.

Dorota Sienkiewicz

FOTO RELACJA

21 marca 2018 r. uczniowie z klas o profilu wojskowym uczestniczyli w Pułtusku w operacji paintball. Udział w grze pozwolił młodzieży w pewien sposób urzeczywistnić marzenia, ale także wykazać się  szybkością, sprawnością,  umiejętnością taktyki oraz planowania swoich poczynań i przewidywania ruchów „wroga”. Uczniowie mieli okazję przekonać się, że paintball bez wątpienia uczy drużynowego podejścia do sprawy oraz współpracy a także tego, że  dzięki temu sportowi można nauczyć się odpowiedzialności i rzetelności.

Z pewnością nie było łatwo, zwłaszcza że każdy miał  inne zdanie, jednak udało się młodzieży wypracować kompromis i doskonale  bawić.

FOTO RELACJA

 

14 grudnia 2017 r. w  siedzibie Akademii Sztuki Wojennej odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia, dotyczącego objęcia patronatem przez Akademię Sztuki Wojennej Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce. Porozumienie podpisali – w imieniu Akademii Sztuki Wojennej -  prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Jarosław Gryz, zaś w imieniu Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 - mgr Grzegorz ŻebrowskiCelem porozumienia jest współpraca na rzecz aktywnej edukacji w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa - pogłębianie wiedzy uczniów w zakresie historii, wiedzy o społeczeństwie oraz edukacji dla bezpieczeństwa.

Klasy o profilu Informatycznym Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 podczas zajęć informatycznych w dniach 4 - 10 grudnia 2017 brały udział w V edycji Godziny Kodowania w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej.

Godzina Kodowania – ogólnoświatowa akcja prowadzona podczas Tygodnia Edukacji Informatycznej (Computer Science Education Week), promująca programowanie wśród uczniów polecana min przez takich ludzi jak: Bill Gates, Mark Zuckerberg czy Barack Obama.

W Polsce była zainicjowana przez profesora Macieja Sysło z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Dorota Sienkiewicz

13 listopada 2017 r. zostało przeprowadzone  dla uczniów z klas o profilu wojskowym szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Instruktorami byli żołnierze z 15 Zmechanizowanej Brygady im. Zawiszy Czarnego w Giżycku. Celem szkolenia było Przygotowanie uczestników do prawidłowego reagowania oraz udzielenia pierwszej pomocy w stanach zagrożenia życia.

Szkolenie obejmowało elementy  wykładu oraz ćwiczenia praktyczne z wykorzystaniem fantoma, profesjonalnej torby ratowniczej oraz środków opatrunkowych i przyrządów resuscytacyjnych. W zajęciach uczestniczyły klasy: 1 Iw, 1 Sw, 2 Iw, 3 Iw.

 FOTO RELACJA

 

7 listopada 2017 r. po raz piąty odbył się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim – Pieszy Rajd Żołnierza. Uczestniczyło w nim 100 uczniów z klas o profilu wojskowym Młodzież podczas marszu miała do wykonania  różnorodne zadania z zakresu kształcenia o profilu wojskowym, m.in.: strzelanie czołganie, minowanie, zadania z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Rywalizację wygrała drużyna z klasy 3 Sw, drugie miejsce zajęli uczniowie z klasy 1 Se, a trzecie młodzież z klasy 3 Iw

FOTO RELACJA

Uroczystość patriotyczno – religijna w Pasiekach gmina Goworowo
11 czerwca 2017 roku

Organizatorami uroczystości byli:
Społeczna Grupa Inicjatywna „ Pamięć i Honor” w Pasiekach, pod przewodnictwem kpt.dyp. Tadeusza Gawkowskiego ps.”Pisarz”,
•Ksiądz Kanonik Stanisław Siemion -Proboszcz Parafii Kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Goworowie,
•Stowarzyszenie Krajowe Koło Weteranów, ich Rodzin i Przyjaciół 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce pod przewodnictwem prezes Krystyny Wiesławy Gałka,
•Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5 Pułku Ulanów Zasławskich w Ostrołęce, z dyrektorem Grzegorzem Żebrowskim
•Społeczność Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Pasiekach, z dyrektorem Adamem Grabowskim,
•Stowarzyszenie Sympatyków 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce/ kawaleria/ z prezesem Edwardem Kowalskim i wiceprezesem Wojciechem Żerańskim.
W dniu 11 czerwca 2017 roku , w Pasiekach gmina Goworowo, odbyła się doniosła uroczystość patriotyczno - religijna. Uczciliśmy pamięć Żołnierzy Armii Krajowej i cywilnych mieszkańców Goworowszczyzny rozstrzelanych w Pasiekach 04 czerwca 1943 roku, przez niemieckich żołnierzy Wermachtu, żandarmerię i funkcjonariuszy gestapo III Rzeszy oraz pamięć Żołnierzy i osób cywilnych z Goworowszczyzny poległych i zamordowanych w obronie wolności i suwerenności Ojczyzny , w latach 1939 – 1952.

FOTO RELACJA

 

FOTO RELACJA

RELACJA Z Rajdu Żołnierza pn. „Miejscami pamięci walk i męczeństwa Polaków,
w walce o wolność i niezawisłość Ojczyzny”

W dniu 23 maja 2017 roku odbył się Rajd Żołnierza pn. „Miejscami pamięci walk i męczeństwa Polaków, w walce o wolność i niezawisłość Ojczyzny”

W rajdzie uczestniczyło 44 uczniów z klas I i II o profilu wojskowym z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce pod opieką nauczycielek: Wiesławy Gałka, Ewy Tarnowskiej i Ewy Gałka. Rajd zorganizowała szkoła. Współorganizatorem rajdu było Stowarzyszenie Krajowe Koło Weteranów, ich Rodzin i Przyjaciół 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce.

Rajd został ujęty w zadaniu stowarzyszenia pn. Tradycje Oręża Polskiego – 5 Pułk Ułanów Zasławskich w Ostrołęce, wspieranego przez Ministerstwo Obrony Narodowej i Miasto Ostrołęka.

Trasa rajdu: Ostrołęka, Komorowo k/ Ostrowi Mazowieckiej, Treblinka- Niemiecki Karny Obóz Pracy i Obóz Zagłady oraz Ciechanowiec – Ostrołęka. Do poszczególnych etapów rajdu uczestnicy przemieszczali się autokarem. Etapy rajdu: