• Kompot z obierków z jabłek

Ze świeżych jabłkowych obierków można zrobić aromatyczny, jesienny kompot. Należy zalać je wodą – im więcej obierków w stosunku do wody, tym bardziej intensywny smak – i zagotować. Do gorącego kompotu warto wrzucić laskę rozgrzewającego cynamonu, a całość dosłodzić według uznania ulubionym miodem. Taki napój można pić zarówno w wersji na zimno, jak i na ciepło. Obierki z jabłek mogą być także dodatkiem do kompotu wieloowocowego. W wersji jesiennej idealnie skomponują się ze śliwkami i gruszkami.

 

  • Koktajl pełen błonnika

Fani zdrowych koktajli mogą dorzucić jabłkowe skórki do blendera. Wzbogacą ulubiony koktajl o cenne mikroelementy i przede wszystkim błonnik. Skórki jabłkowe idealnie komponują się z innymi owocami – chociażby bananami czy owocami jagodowymi. Sprawdzą się też w towarzystwie zielonych warzyw – selera naciowego, jarmużu i szpinaku. Zmiksowane na gładko przełknie nawet najbardziej zagorzały przeciwnik jedzenia owoców ze skórką.

 

  • Wszechstronny susz jabłkowy

To wersja prosta i szybka. Skórki jabłkowe wystarczy ususzyć i zamknąć w szczelnym słoju. Skórki można suszyć zarówno na suszarce jak i w piekarniku. Do czego wykorzystać suszone skórki jabłka? Pomysłów jest wiele. Można z nich przyrządzić zdrowy napar – podobnie jak kompot ze świeżych obierków, można wzbogacić taką „herbatkę” rozgrzewającymi przyprawami i miodem. Dobrze wysuszone, chrupiące skórki można też traktować jak zdrową przekąskę. Rozdrobnione sprawdzą się jako dodatek do owsianki. Obierkowy susz przyda się także jako dodatek do tradycyjnego, wigilijnego kompotu.

  

  • Przepis na ocet z obierków z jabłek

Domowy ocet jabłkowy jest bardzo prosty do zrobienia. Można do jego przyrządzenia wykorzystać całe jabłka, ale tak naprawdę wystarczą odpadki jabłkowe, a więc właśnie skórki. Ocet na skórkach będzie miał intensywny, jabłkowy aromat.

Potrzebne są tylko trzy składniki:

  • jabłkowe obierki
  • woda
  • cukier

Obierki należy umieścić w czystym (wyparzonym) słoju. Cukier rozpuścić w wodzie w proporcjach 3-4 czubate łyżki cukru na litr wody. Obierki powinny zajmować około 2/3 naczynia, które dopełniamy lekko ciepłą wodą. Słój trzeba przykryć gęstą gazą lub ręcznikiem papierowym i zawiązać. Chodzi m.in. o to, aby do środka nie dostały się muszki owocówki. Słój należy odstawić i codziennie raz zamieszać czystą, drewnianą łyżką. Ten zabieg jest konieczny, bo podczas fermentacji jabłka czy skórki będą pływać po wierzchu i mogą spleśnieć. Białawy osad czy wręcz kożuch tworzący się na powierzchni jest naturalnym efektem fermentacji. Po kilku tygodniach skórki opadną na dno – wtedy można ocet zostawić w spokoju, aby się wyklarował. Po kolejnych dwóch, trzech tygodniach można go odcedzić i przelać do czystych butelek. Będzie idealnym i przede wszystkim bardzo zdrowym dodatkiem do zakwaszania potraw.

 

  • Domowy ocet jabłkowy

Taki ocet doskonale sprawdza się w kuchni ale z powodzeniem możemy go wykorzystywać jako ekologiczny środek do sprzątania lub kosmetyk do pielęgnacji ciała. Skórki i gniazda nasienne jabłek wsypujemy do dużego szklanego słoika do wysokości ok. 2 cm od jego górnej krawędzi. Słoik napełniamy wodą, tak aby skórki i gniazda nasienne zostały całkowicie zakryte. Owocowe obierki obciążmy, np. talerzykiem, by cały czas były pokryte płynem. Słoik przykrywamy czystą ścierką lub gazą i zawiązujemy sznurkiem lub gumką. Odstawiamy w ciepłe miejsce. Od czasu do czasu mieszamy drewnianą łyżką. Po około 30 dniach, gdy mikstura przestanie buzować i pojawi się kwaśny zapach, zlewamy otrzymany płyn, który przechowujemy w szklanych butelkach w lodówce.

 

  • Owocowe chipsy

Skórki, w bardzo prosty sposób, możemy wykorzystać do wykonania pysznej, domowej przekąski, bez porównania zdrowszej od popularnych chipsów ze sklepu. Przygotowanie jest naprawdę łatwe. Skórki mieszamy z odrobiną miodu i szczyptą cynamonu, wykładamy na blachę z papierem do pieczenia i umieszczamy w rozgrzanym do 200 stopni C piekarniku na około 25 minut. Chipsy będą gotowe, gdy staną się chrupiące i zarumienione.

 

  • Galaretka

Aby przyrządzić pyszny deser wystarczą gniazda nasienne i skórki z kilkunastu jabłek, woda, cukier i odrobina soku z cytryny. W dużym garnku umieszczamy gniazda nasienne i skórki. Dodajemy wodę (aż do przykrycia składników) i gotujemy do czasu, gdy gniazda zmiękną, a około połowa wody odparuje. Skórki i gniazda nasienne odcedzamy. Uzyskany płyn wlewamy z powrotem do garnka. Gotujemy na dużym ogniu często mieszając do czasu osiągnięcia konsystencji żelu. Galaretkę przelewamy do wysterylizowanych słoików. Pozostawiamy w słoikach po 2 cm wolnej przestrzeni. Szczelnie zakręcamy i pasteryzujemy w garnku z wodą przez kilka minut.

 

  • Potpourri zapachowe

To rewelacyjny pomysł na naturalny zapach, idealną alternatywę dla drogich i nieestetycznych odświeżaczy powietrza, np. do szafy. Potpourri jest jadalne, więc mona również dodać trochę do herbaty. Wysuszamy skórki i kilka plasterków gniazd nasiennych jabłka. Dodajemy laskę cynamonu, wanilii, kilka plasterków imbiru i trochę goździków. Przechowujemy w szczelnym słoiku. Gdy chcemy uzyskać piękny zapach zalewamy mieszankę wrzątkiem. Potpourri to nie tylko naturalny, ładnie pachnący odświeżacz powietrza, ale również wspaniała dekoracja, dlatego warto urozmaicić kompozycję ciekawymi, kolorowymi dodatkami, np. kwiatami, szyszkami, czy orzechami i dumnie eksponować w domu.