Szkolna historia akcji profilaktycznej  w obiektywie

 

 

„ Wspólnie zgaśmy papierosa”- szkolna akcja profilaktyczna

Od 2004 roku w naszej szkole są podejmowane działania związane ze Światowym Dniem Rzucania Palenia Tytoniu. Były to spotkania i warsztaty  profilaktyczne, debaty podczas których uczniowie podawali argumenty za i przeciw paleniu, zawody sportowe promujące zdrowy tryb życia, spotkania z ciekawymi ludźmi np. z osobami którym udało się rzucić palenie, spotkania z dietetykiem, z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrołęce, lekarzem onkologiem, funkcjonariuszami policji Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce. Odbywały się także koncerty profilaktyczne  w wykonaniu Pana Wojciecha Dudkowskiego i pana Adama Wołosza. Młodzież brała udział w konkursach profilaktycznych organizowanych na terenie szkoły, jak też przez szkołę promocji zdrowia. Co roku w działania te angażował  się Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami, dyrekcja szkoły, pedagodzy szkolni, nauczyciele, wychowawcy i pielęgniarka szkolna.

W tym roku ze względu na pandemię Covid-19 szkolna akcja profilaktyczna ma charakter edukacyjno-informacyjny. Uczniowie wzięli udział w lekcjach wychowawczych online dotyczących profilaktyki uzależnień oraz w konkursie na hasło antynikotynowe. Rodzice i nauczyciele wzięli udział w webinarium nt. Kiedy i dlaczego młodzi ludzie ryzykują?

Nadesłane hasła uczniów:

„Tylko Ci, którzy nałogowo palą papierosy zawsze będą twierdzić, że nikotyna nigdy Ci nie zaszkodzi. Nie bądź jednym z nich! Rzuć palenie już dziś- jeszcze nie jest za późno!" Kinga Dawidowska (2pWR)

„Papierosa bierzesz w ręce,
Ciało, umysł w wielkiej męce.
On chce kontrolę nad tobą mieć
Ty nie musisz tego chcieć.
Możesz być wyzwolony
I z życia zadowolony.
NIE PALĘ -JESTEM GOŚĆ” Kacper Kurpiewski (1Sw)

„Gdy o swoje życie dbasz, nic nie palisz i w przód gnasz, wtedy układ zdrowy masz oraz życiu szansę dasz.” Anna Trzcińska

,,Buzia to nie komin, więc papierosy omiń. '' Emilia Ropiak 2pWR

„Chcesz mieć życie jak z bajki? Rzuć i więcej nie sięgaj po fajki.” Oliwia Dmoch  (1F)

"Nie pal, nie szpanuj, tylko zdrowie szanuj" J.Bożomański (2BBW)

Uczniowie w różny sposób widzą skutki i przyczyny palenia papierosów. Uczennica naszej szkoły przedstawiła to graficznie.

 

         

 

Uczniom gratulujemy ciekawego ujęcia tematu i zaangażowania się w szkolną akcję profilaktyczną.

Wszystkim osobom zaangażowanym w promocję zdrowego stylu życia dziękujemy i życzymy wszystkim wytrwałości w działaniach na rzecz zdrowia.