Światowy Dzień Oszczędzania
„Tydzień dla Oszczędzania” to ogólnopolska, edukacyjna akcja społeczna, której celem jest promowanie idei oszczędzania oraz przekazywanie wiedzy z zakresu racjonalnego gospodarowania środkami finansowymi. Związana jest ona ze Światowym Dniem Oszczędzania, który społeczność międzynarodowa obchodzi 31 października. W tym roku organizowana jest już po raz siódmy. Organizatorem akcji jest Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy.
Historia ustanowienia 31 października Światowym Dniem Oszczędzania sięga początków ubiegłego stulecia. Wtedy to podczas posiedzenia Pierwszego Międzynarodowego Kongresu Kas Oszczędnościowych w Mediolanie przedstawiciele banków z 29 państw zdecydowali, aby dzień 31 października dedykować idei oszczędzania. Celem inicjatywy było uświadomienie ludziom z całego świata, jak ważne dla gospodarki i dla każdego konsumenta jest oszczędzanie.
Do dziś każdy kraj celebruje 31 października na swój sposób. Wspólnym mianownikiem obchodów prowadzonych wspólnie przez banki i inne organizacje są działania edukacyjne podnoszące poziom edukacji finansowej w społeczeństwie. Kierowane są one zarówno do dorosłych, jak i młodzieży. Cennym ich uzupełnieniem są publikowane w tym okresie rozmaite badania opinii publicznej pokazujące stałe tendencje oraz zachodzące zmiany w postawach społecznych wobec problematyki oszczędzania.
W dniach 28-30 października uczniowie z klasy 2R i 2We należący do Szkolnego Klubu Przedsiębiorczych pod opieką Doroty Kuleszy i Bogusławy Gocłowskiej zorganizowali kilka przedsięwzięć włączając się w światowe obchody „Tygodnia Oszczędzania”.
Młodzież z klasy 2R(Izabela Adamowska, Mateusz Pichal, Kinga Kulas, Justyna Orzechowska, Kacper Dumała) prowadziła zajęcia edukacyjne w klasach: 2F, 3F, 4R, 4B na temat: „ Planujemy nasze osobiste finanse”, zwracając uwagę na rolę budżetu domowego, ograniczanie wydatków i gromadzenie oszczędności.
Efektem zaangażowania i pomysłowości uczniów była także zorganizowana wystawa pt. „Dlaczego warto oszczędzać?”. Ciekawie przygotowane cytaty i maksymy życiowe o oszczędzaniu przyciągały uwagę społeczności szkolnej. Zainteresowaniem cieszyły się gry – Zasady racjonalnego gospodarowania. Można było obejrzeć tradycyjne świnki – skarbonki z zasobem złotówek czy euro, ale też oryginalne 1- gramowe sztabki złota.
Umiejętność gospodarowania własnymi zasobami, w tym finansowymi, to niezbędna umiejętność na każdym etapie życia.
Przypominamy więc kilka ważnych zasad oszczędzania:
Ø oszczędzanie nie oznacza skąpstwa, ale jest wyrazem racjonalnego planowania Twoich finansów
Ø wielkość Twojego majątku zależy od Twojej konsekwencji w odkładaniu oszczędności
Ø zdolność do systematycznego odkładania nawet niewielkich kwot pieniędzy to bardzo cenny nawyk
Ø dzięki zgromadzonym oszczędnościom możesz pozwolić sobie na kupno rzeczy, których nie byłbyś w stanie sfinansować z Twoich miesięcznych dochodów
Ø planuj swoje wydatki i kupuj jedynie te rzeczy, które są Ci naprawdę potrzebne
Ø zgromadzone oszczędności zwiększają Twoje poczucie stabilności finansowej
Ø oszczędzaj, by mieć pieniądze na nieprzewidziane wydatki
Ø oszczędzanie nie musi istotnie obciążać Twojego domowego budżetu. Wystarczy, że regularnie będziesz odkładał np. 5 % swoich miesięcznych dochodów. Wkrótce okaże się, że w łatwy sposób zgromadziłeś sporą sumę pieniędzy.
Bogusława Gocłowska
Wycieczka do Ciechanowca
23 października 2013 r., uczniowie naszej szkoły - finaliści konkursów: Wiedzy o Patronie Szkoły i Młodych Talentów, uczestniczyli w wycieczce ufundowanej, w formie nagrody, przez Radę Rodziców i Dyrektora Szkoły.
W wycieczce uczestniczyło 47 uczniów dyrektor szkoły Grzegorz Żebrowski oraz nauczycielki: Wiesława Gałka – organizator, Anna Bednarczyk, Bożena Jeruzalska, Anna Kaczmarczyk – pełniące opiekę nad uczniami.
Pogoda była przepiękna, jak na polską złota jesień przystało, co sprzyjało zwiedzaniu tego uroczego miejsca.
Uczniowie zwiedzili Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka, zespół pałacowo- parkowy z II połowy XX wieku, otoczony XIX- wiecznym parkiem krajobrazowym, którego centralnym miejscem jest okazały neorenesansowy pałac z ekspozycjami poświęconymi historii Ciechanowca. Za murami pałacu zwiedziliśmy ekspozycje-plantację ziół polskich założoną przez ks. K. Kluka. We wnętrzu pałacu młodzież poznała realia ziemiańskiego życia przełomu XIX i XX wieku. Oryginalne budynki dworskie to także wozownia z ekspozycją środków transportu, od hrabiego karety począwszy poprzez szlacheckie wolanty, aż do prostych chłopskich wozów, stajnia ,oficyna oraz drewniany młyn wodny. Wszystko funkcjonuje jak za dawnych lat. W przestronnej hali, bogata kolekcja maszyn rolniczych przełomu w/w wieków, z unikatową kolekcją ciągników i lokomobili. Nieopodal pałacu rozciąga się skansen wsi podlaskiej, wyjątkowy, z żyjącymi jak dawniej zwierzętami, ogródkami warzywnymi i kwiatowymi. W środku skansenu drewniany kościółek przeniesiony z pobliskiej miejscowości, spełniający nadal swoją funkcję.
Wyjątkowo interesująca okazała się bogata ekspozycja w tamtejszym Muzeum Weterynarii, z licznymi eksponatami i informacjami z IX i XX wieku. Było to niezwykłe doświadczenie dla wszystkich uczestników.
Wśród bogatych arcyciekawych ekspozycji, uczniowie i nauczyciele zwiedzili wystawę plenerową rzeźb -popiersia okazałych rozmiarów, przedstawiające działaczy ludowych z okresu minionego stulecia.
W drodze powrotnej do Ostrołęki zatrzymaliśmy się na terenie JW. 3470- 22 Wojskowy Ośrodek Kartograficzny w Komorowie k/ Ostrowi Maz., gdzie znajduje się Mauzoleum i przepiękny pomnik Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, siedzącego na swojej Kasztance. Pomnik został wybudowany w roku 1999, w miejscu istniejącego w okresie międzywojennym. Jak przystało na uczniów szkoły kontynuującej tradycje Oręża Polskiego, zwiedziliśmy także aleję pomników przedstawiających najważniejsze wydarzenia historyczne, ufundowane przez kolejne roczniki szkoły Podchorążych Piechoty, funkcjonującej w tym miejscu w latach 1926-1939. Był to ważny akcent programu wycieczki, wprowadzający w okres przygotowań do obchodów Święta Niepodległości Święto Niepodległości.
Kierownik wycieczki -Wiesława Gałka
Rudości fikcja czy rzeczywistość
To temat przewodni szkolenia, które odbyło się w niedzielę 20.10.2013r. w ZSZ Nr 2. W szkoleniu wzięli udział właściciele salonów fryzjerskich i uczniowie technikum fryzjerskiego. Podczas warsztatów prowadzonych przez doświadczoną instruktorkę firmy Maxima, panią Monikę Malinowską, uczestnicy mieli możliwość poznania asortymentu profesjonalnych kosmetyków do farbowania, stylizacji i pielęgnacji włosów oraz zastosowanie ich w praktyce.
Szkoła od dawna współpracuje z salonami fryzjerskimi i firmą Maxima, która patronuje technikum fryzjerkiemu w ZSZ Nr 2. To drugie z szeregu szkoleń poświęconych koloryzacji, zorganizowanych w "Dwójce". Pierwsze miało miejsce na początku wakacji i poświęcone było blondom: Blondy wyzwanie czy zabawa? Każde szkolenie kończy się wręczeniem certyfikatów.
Wysoka jakość kosmetyków i profesjonalizm pani Moniki zapewniają podnoszenie kwalifikacji zawodowych uczniów i zawodowych fryzjerów, a warsztatowy charakter i miła atmosfera zachęcają do korzystania ze szkoleń. My już czekamy na następne spotkanie.
Wyjątkowi klienci
22 października 2013r.uczniowie klasy trzeciej technikum fryzjerskiego po raz kolejny odwiedzili pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej,,WRZOS". Celem regularnych wizyt przyszłych stylistów fryzur jest świadczenie usług fryzjerskich mieszkańcom domu,głównie strzyżenie włosów. To również okazja do budowania wrażliwości i empati u młodzieży w stosunku do osób chorych i cierpiących. Spotkaniom zawsze towarzyszą rozmowy i bardzo miła atmosfera,następna wizyta w grudniu.
FOTO RELACJA
II Pieszy Rajd Żołnierza
W dniach 15.10.2013 .r – 16.10.2013 r. uczniowie z klas o profilu wojskowym uczestniczyli w II Pieszym Rajdzie Żołnierza zorganizowanym w Bemowie Piskim z okazji Święta Niepodległości. Młodzież rywalizowała o: Puchar Prezydenta Miasta Ostrołęki, Nagrodę Komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ostrołęce i Puchar Dyrektora ZSZ Nr 2 w Ostrołęce. Celem rajdu było, m.in. propagowanie turystyki pieszej, popularyzacja wiedzy historycznej, kształcenie umiejętności działania w terenie, kształcenie umiejętności posługiwania się mapą, zapoznanie i wykonywanie zadań wybranych norm taktycznych.
Uczniowie mieli do wykonania następujące zadania: rzut granatem na odległość, przenoszenie skrzynki z amunicją, przenoszenie rannego na noszach, zakładanie maski pgaz na czas, rozkładanie namiotu pałatki, marsz na azymut, wspinanie się po linie. Uczestnicy rajdu musieli wykazać się także wiedzą na temat historii Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim.
Wyniki rywalizacji:
I miejsce i Puchar Prezydenta Miasta Ostrołęki zdobyła drużyna w składzie: Paweł Polkowski(klasa II I), Rafał Orzoł(klasa II I), Patrycja Zaniewska(klasa II I), Konrad Dąbkowski (klasa II I), Adrian Łępicki(klasa II I), Mateusz Nurczyk, Krzysztof Wiśniewski (klasa II I)
II miejsce i Puchar Komendanta WKU w Ostrołęce zdobyła drużyna w składzie: Radosław Choromański(klasa II M), Mateusz Kulas(klasa II M), Przemysław Zagożdżon(klasa II M) Paweł Jurga(klasa II M), Mariusz Gacioch(klasa II M), Patryk Jankowski(klasa II M), Mateusz Sobotka (klasa I I)
III miejsce i Puchar Dyrektora ZSZ Nr 2 zdobyła drużyna w składzie: Tomasz Dubaj (klasa I M), Piotr Duszak(klasa I M), Aleksander Głuszcz(klasa I M), Mateusz Grabowski(klasa I M), Wojciech Kowalski(klasa I M), Cezary Kuciejczyk(klasa I M), Karol Zyśk( klasa I M)
Indywidualnie:
Najlepszy dowódca drużyny – Tomasz Dubaj z klasy I M
Najlepszy we wspinaniu się po linie – Patryk Jankowski z klasy II M
Najlepszy w rzucie granatem – Patryk Chojnowski z klasy I M
Najlepszy w zakładaniu maski pgaz na czas – Rafał Orzoł z klasy II I
Gratulujemy wszystkim uczestnikom rajdu!
FOTO RELACJA 1 - fot. Adam Żebrowski
FOTO RELACJA 2 - fot. sierż. Piotr Panufnik
„Odkryj Talenty Swojego Dziecka !”
W dniu 16 października 2013 r. w ZSZ Nr 2 odbyła się konferencja pod hasłem: „Odkryj Talenty Swojego Dziecka !”
Spotkanie było zorganizowane w ramach obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery. Uczestniczyli w niej przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Pracy - Filia w Ostrołęce, Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży oraz Wojskowa Komenda Uzupełnień w Ostrołęce. Dużym zainteresowaniem ze strony uczestników konferencji cieszyły się konkursy , gry oraz stoiska z broszurami zorganizowane przez Wojewódzki Urząd Pracy oraz OHP. Można tam było uzyskać informacje na temat kariery zawodowej, zakładania własnych firm i tworzenia dokumentów personalnych. Kapitan z Wojskowej Komendy Uzupełnień przedstawił młodzieży dwie drogi wstąpienia do jednostki wojskowej.
Żywa dyskusja na temat odkrywania talentów potwierdziła, że temat omawiany na spotkaniu bardzo zaciekawił wszystkich uczestników. Inicjatorem przedsięwzięcia był szkolny doradca zawodowy, który służy pomocą młodzieży w zakresie planowania kariery zawodowej.
"W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH"
Pod tym hasłem klasa III technikum fryzjerskiego rozpoczęła cykl spotkań z dietetyczką panią Sylwią Dobkowską. 27.09.13 podczas godziny wychowawczej pani Sylwia przybliżyła młodzieży zasady zdrowego żywienia. Wszyscy uczniowie otrzymali poradniki dotyczące zdrowej diety i zaproszenia na indywidualne konsultacje, a chętni mogli się zważyć i wyliczyć swój wskaźnik masy ciała (BMI). Następne spotkanie będzie poświęcone ułożeniu diety zapewniającej piękne i zdrowe włosy.
Dziękujemy serdecznie pani Sylwii za cenne wskazówki i milą atmosferę.
FOTO RELACJA