Szkolna historia akcji profilaktycznej  w obiektywie

 

 

„ Wspólnie zgaśmy papierosa”- szkolna akcja profilaktyczna

Od 2004 roku w naszej szkole są podejmowane działania związane ze Światowym Dniem Rzucania Palenia Tytoniu. Były to spotkania i warsztaty  profilaktyczne, debaty podczas których uczniowie podawali argumenty za i przeciw paleniu, zawody sportowe promujące zdrowy tryb życia, spotkania z ciekawymi ludźmi np. z osobami którym udało się rzucić palenie, spotkania z dietetykiem, z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrołęce, lekarzem onkologiem, funkcjonariuszami policji Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce. Odbywały się także koncerty profilaktyczne  w wykonaniu Pana Wojciecha Dudkowskiego i pana Adama Wołosza. Młodzież brała udział w konkursach profilaktycznych organizowanych na terenie szkoły, jak też przez szkołę promocji zdrowia. Co roku w działania te angażował  się Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami, dyrekcja szkoły, pedagodzy szkolni, nauczyciele, wychowawcy i pielęgniarka szkolna.

20 listopada w naszej szkole odbyła się kolejna impreza charytatywna pod hasłem "OSTATKOWY ZAWRÓT GŁOWY - 2019". Organizatorem akcji było Szkolne Koło TPD oraz Samorząd Uczniowski. Imprezą towarzyszącą był konkurs na najciekawsze przebranie postaci z filmu lub bajki. Do konkursu zgłosiło się wielu uczniów naszej szkoły, rywalizując zarówno w kategorii indywidualnej, jak i grupowej. Podczas trwania zabawy można było wesprzeć działania koła TPD korzystając z kawiarenki lub kupując owocowe przekąski. Dla uczestników przygotowano również fotobudkę, w której każdy mógł skorzystać z gotowych gadżetów i zrobić sobie wystrzałowe, ostatkowe zdjęcie. 
Dochód z imprezy został przeznaczony na Wigilię dla dzieci - podopiecznych Towarzystwa Przyjaciół Dzieci z Placówek Wsparcia Dziennego w Ostrołęce, Myszyńcu, Lelisie i Olszewo Borkach.

Wyniki KONKURSU "NA NAJLEPSZE PRZEBRANIE- DZIEŃ POSTACI Z BAJEK I FILMÓW":
Jury w składzie: wicedyrektor Alina Bałdyga, Jakub Rutka oraz przedstawiciele SU -Ewelina Mikołajczyk i Agnieszka Banul z klasy 2 We, podczas obrad przyznało następujące nagrody:

W kategorii indywidualnej nagrody oraz wyróżnienia zdobyli następujący uczniowie:
1. Sebastian Kuliś - "Rycerz"
2. Przemysław Książek - "Harry Potter"
3. Michał Orłowski i Dominik Koziatek - "Janusze"
4. Kacper Duch - "Tabaluga" oraz Julita Perzanowska - "Bob Budowniczy"

W kategorii grupowej nagrody zdobyły klasy:
1. 1gWR - "Walking Dead"
2. 1pF - "Mix"
3. 2We - "Krasnoludki"

Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę a szczególnie klasom: 1pWR, 1gWR, 1gF, 1pF,1pBB,2Iw, 2We, 3B, 4we

Organizatorzy:
Szkolne Koło TPD i Samorząd Uczniowski

FOTO RELACJA

Działania związane z akcją „Wspólnie zgaśmy papierosa”  rozpoczęły się
w październiku 2019 r., kiedy to akcja została ogłoszona. Działania te, jak co roku, miały za zadanie zaangażowanie uczniów w promowanie zdrowego stylu życia.

W ramach akcji wychowawcy na godzinach wychowawczych podejmowali tematykę uzależnień, w tym problemu nikotynizmu. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego pod opieką i kierunkiem pedagogów szkolnych, doradcy zawodowego lub wychowawców przeprowadzili zajęcia z młodzieżą dotyczące nikotynizmu, podczas których uczniowie wypracowali hasła konkursowe. Zorganizowano także konkurs udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, w którym wzięło udział 36 uczniów naszej szkoły. Wcześniej uczniowie odbyli szkolenie z ratownikami Grupy Ratowniczej „Nadzieja”.

W październiku i listopadzie były podejmowane w szkole takie działania, jak: spotkania profilaktyczne dla uczniów z funkcjonariuszem policji panią Anetą Waracką,
z terapeutami uzależnień w ramach których poruszana była problematyka używania środków psychoaktywnych i ich konsekwencji. Działania te skierowano także do rodziców
i nauczycieli, którzy wzięli udział w szkoleniach z zakresu profilaktyki uzależnień. Pedagodzy szkolni udzielali porad i konsultacji dla uczniów i ich rodziców oraz nauczycieli, wskazywali także na instytucje wspierające w przezwyciężaniu trudności życiowych w tym trudności wynikających z uzależnień.

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce przyłączyli się do akcji MEN "Szkoła pamięta" zaplanowanej na 25 października br. Celem inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. W ramach akcji uczniowie pod opieką nauczycieli odwiedzili groby osób zasłużonych i cenionych w społeczności lokalnej, odwiedzili lokalne miejsca pamięci, zapalili znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej, odwiedzili groby zmarłych nauczycieli. Inicjatorem akcji w szkole była p. wicedyrektor Agnieszka Murach oraz opiekunowie Samorządu Uczniowskiego.Wszystkim uczniom i nauczycielom bardzo dziękujemy za przyłączenie się do akcji „SZKOŁA PAMIĘTA”. To hołd oddany naszym bohaterom, którzy ginęli, byli mordowani za wolną Polskę. Warto byśmy o nich pamiętali – powiedział minister Dariusz Piontkowski, który również przyłączył się akcji. W całym kraju do akcji MEN „Szkoła pamięta” przyłączyło się prawie 1,3 mln uczniów oraz 108 tys. nauczycieli z ponad 11 tys. szkół (11 208). Największą popularnością inicjatywa cieszyła się wśród uczniów: Mazowsza (prawie 200 tys. uczniów z 1496 szkół), Wielkopolski (150 tys. uczniów z 1246 szkół), Pomorza (100 tys. uczniów z 753 szkół) i Podkarpacia (76 tys. uczniów z 726 szkół). 

FOTO RELACJA

We wtorek 15 października w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Zgromadzoną publiczność, wśród której znajdowali się również emerytowani nauczyciele, w odpowiedni nastrój wprowadził Piotr Piórkowski, wykonując piosenkę "Droga którą idę". Po wysłuchaniu krótkiej historii tego święta w Polsce, jako pierwszy głos zabrał dyrektor szkoły, Pan Mariusz Głażewski, który życzył wszystkim pracownikom dalszych sukcesów oraz zaangażowania w pracę z młodzieżą. Następnym punktem było wręczenie nagród pracownikom, którzy w znacznym stopniu przyczynili się w rozwój placówki, jej promocję oraz całoroczne działania. Głos zabrał również przewodniczący rady rodziców, pan Krzysztof Łępicki, który wyraził przekonanie, że włożona przez pracowników ciężka praca będzie obficie owocować w przyszłości, w postaci dobrze wykształconych absolwentów. Po części oficjalnej prowadzący, Paulina Dawid oraz Sebastian Kuliś, zaprosili do obejrzenia części artystycznej, przygotowanej przez panią Paulinę Biedrzycką, panią Sylwię Stepnowską oraz pana Jakuba Rutkę. Uczennice klas 1, 2 i 3 wcieliły się w nauczycielki, pokazując wszystkim zgromadzonym pracę pedagogów "od kuchni". Nie lada zaskoczeniem było wprowadzenie do przedstawienia, które zostało wykonane przez Tomasza Knapika - lektora filmowego, który jest najpopularniejszym głosem w kraju. Całość okraszona była wstawkami muzycznymi, w wykonaniu szkolnej grupy wokalnej z klas pierwszych. Gwoździem programu była piosenka "Oni by tak chcieli", czyli szkolna wersja obecnego hitu autorstwa Ronnie Ferrari "Ona by tak chciała". Piosenkę wykonał Dominik Poślada, a na scenie towarzyszyła mu grupa taneczna, składająca się z uczennic klas pierwszych. Za przygotowanie choreografii odpowiedzialni byli Paweł Perzanowski - instruktor tańca Ostrołęckiego Centrum Kultury oraz pan Jakub Rutka, który zajął się również studyjnym nagraniem całej piosenki. Dominik porwał publiczność, która nagrodziła wszystkich występujących gromkimi brawami. Z tego miejsca opiekunowie pragną złożyć serdeczne podziękowania wszystkim tym, którzy zaangażowali się w przygotowanie całej akademii. 

W części artystycznej wystąpiły:
Ewelina Mikołajczyk - 2We
Karolina Syrowik - 2We
Agnieszka Banul - 2We
Wiktoria Stasiak - 2Iw
Klaudia Żabińska - 3F
Patrycja Giers - 1gF

Grupa wokalna:
Martyna Zalewska - 1pWR
Wiktoria Wojtczak - 1pWR
Anna Bobowska - 1gF
Aleksandra Jakubiak - 1gF
Patrycja Archacka - 1gF
Amelia Żynda - 1pBw
Piotr Piórkowski - 1pF

Grupa taneczna:
Maria Szabłowska - 1pWR
Julia Golon - 1pWR
Katarzyna Bardyszewska - 1pWR
Julia Nakielska - 1pF
Gabriela Szkopińska - 1pF
Paulina Bojarska - 1pF

Poczet sztandarowy:
Aleksandra Tytko
Wiktoria Tytko
Paweł Daniłowicz

 FOTO RELACJA 

Samorząd Uczniowski
zaprasza na
kiermasz podręczników
w dniach 9 i 10 września o godz. 10:35 oraz 13:10
na parterze budynku głównego.

Przyjdź i sprzedaj swoje książki uczniom z młodszych klas.

6 grudnia bieżącego roku szkolnego w naszej szkole odbył się „Kiermasz świąteczny”, zorganizowany przez klasy: 2wk i 2F wraz wychowawczyniami: p. Pauliną Biedrzycką oraz p. Sylwią Stepnowską.

Podczas kiermaszu można było kupić piękne i oryginalne rękodzieła artystyczne, robótki ręczne, kartki świąteczne, bombki, aniołki, świece , itp. Ponadto młodzież mogła sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności w różnych konkursach. Dzięki zaangażowaniu uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły kiermasz odbył się w przyjaznej atmosferze. Na zakończenie przedsięwzięcia wylosowano jedną osobę, która otrzymała świąteczną nagrodę za udział w konkursie „Matematyka z Mikołajem oraz „Mikołajkowym Quizie Zawodowym”.

FOTO RELACJA

W środę 28 listopada w naszej szkole świętowaliśmy ,,Ostatkowy zawrót głowy 2018” . Akcja charytatywna corocznie organizuje Szkolne Koło TPD i Samorząd Uczniowski. Dochód z akcji został przeznaczony na świąteczną pomoc dzieciom- podopiecznym Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Ostrołęce. Przygotowane atrakcje: słodkości, foto-budka, poczta ostatkowa i konkurs na "Najzabawniejszy strój ostatkowy" okazały się dobrą zabawą. Nagrody za udział w konkursie będą wręczone na apelu podsumowującym pracę w I semestrze. Wszystkim nauczycielom ,pracownikom szkoły i młodzieży dziękujemy za wspólną zabawę i okazaną pomoc potrzebującym dzieciom!!!

Szkolne Koło TPD  Samorząd Uczniowski

FOTO RELACJA

Dzień 21 listopada 2018 roku to finał szkolnej akcji profilaktycznej „Wspólnie zgaśmy papierosa” i także podsumowanie podjętych działań profilaktycznych przez wszystkie osoby zaangażowane w promocję zdrowego stylu życia. W tym dniu gościliśmy:
- dietetyk panią Sylwię Szewczyk, która udzielała porad z zakresu zdrowego stylu życia, można było zbadać skład masy swojego ciała,
- panie z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, które udzielały porad dotyczących nikotynizmu. Można było zmierzyć poziom dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu, doświadczyć widzenia przestrzeni i spostrzegania rzeczywistości poprzez założenie alkogogli i narkogogli,
- młodzież mogła  skorzystać z porady ambulatoryjnej u pielęgniarki szkolnej pani Doroty Koziatek, zmierzyć ciśnienie krwi, wypełnić kwestionariusz Fagerstroma. Szkolna drużyna sanitarna pod opieką pielęgniarki szkolnej-pani Doroty Koziatek prezentowała, jak skutecznie udzielić pierwszej pomocy medycznej.

Nauczyciele biblioteki: pani Anna Kaczmarczyk i pani Elwira Prot przygotowały gazetkę informacyjną dotyczącą historii szkolnej akcji profilaktycznej „Wspólnie zgaśmy papierosa”, która odbyła się już po raz piętnasty w naszej szkole. Młodzież miała również możliwość wyrażenia swojej opinii poprzez wypisanie argumentów na tablicy na temat: Dlaczego warto rzucić palenie? Na ekranie szkolnego telewizora na I piętrze szkoły prezentowano prezentację multimedialną nt. szkodliwości palenia papierosów przygotowaną przez uczennicę klasy 3 ISw Wiktorię Dobrowolską. 

Wszystkim osobom zaangażowanym w organizację i przeprowadzenie akcji serdecznie dziękujemy a uczniom życzymy świadomych i odpowiedzialnych decyzji.

 Zespół ds. wychowania i profilaktyki we współpracy z Samorządem Uczniowskim.

Pamiętajcie każdy z nas może promować zdrowy styl życia, a jeśli palisz
rzuć palenie!

FOTO RELACJA 

W dniach 10-11 września 2018r. na parterze w budynku głównym szkoły
od godziny 8:55 do godziny 13:35 na przerwach w naszej szkole
odbędzie się kiermasz używanych podręczników szkolnych.
Zainteresowani uczniowie będą mogli kupić lub sprzedać używane
podręczniki zgodne z obowiązującą podstawą programową dla naszych
uczniów. Ceny ustalają sprzedawcy. Prosimy o właściwe przygotowanie
podręczników do sprzedaży oraz dołączenie kartki z ceną.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.