Aby zapewnić jabłoniom prawidłowy i symetryczny wzrost przywiązaliśmy je do podpór. Mamy nadzieję, że nie zostaną uszkodzone na skutek różnych czynników zewnętrznych (porywisty wiatr, mocny deszcz, zwierzęta).

FOTO RELACJA

   
 
Nasz zespół "Kurpiowski sad 2" otrzymał grant na założenie minisadu. Zajęliśmy I miejsce w I etapie. Rozpoczynamy przygotowania do II etapu.
 

Poniedziałek 26 II 2024 r. był słoneczny. Wykonaliśmy kolejny zabieg w naszym mini sadzie - bielenie jabłoni. Ma on chronić pnie drzew przed skokami temperatur. Podczas słonecznych dni pnie nagrzewają się, natomiast nocą szybko wychładzają. Mogą powstawać pęknięcia kory i rany zgorzelinowe. A to prosta droga do ataku szkodników i rozwoju chorób. Zapobiega temu bielenie pni drzew owocowych.

  

27 II 2024 r. odbyły się zajęcia dotyczące programu Tradycyjny sad. Omówione zostały cele oraz działania zespołu Kurpiowski sad 2. Podsumowany został wywiad, który przeprowadzili uczniowie wśród członków swoich rodzin. Starsze osoby pamiętały wiśnie jako lekko słodkie owoce, które były niemalże przy każdym domu. Odmiany to: Lubka, Szklanka, Morelowa, Łutówka.

https://radiooko.pl/gosc-radia-oko-uczniowie-zsz-nr-2-w-ostrolece/

19 II 2024 odbył się apel związany z ogólnopolskim projektem edukacyjnym "Tradycyjny Sad". Celem projektu jest szerzenie wiedzy na temat starych odmian drzew owocowych. Jego organizatorem jest Fundacja Banku Ochrony Środowiska. My przystępujemy do niego po raz drugi. Chcemy powiększyć nasz minisad o kolejne drzewa owocowe. Tym razem postawiliśmy na wiśnie. Podczas apelu przedstawiliśmy historię uprawy, cechy, walory zdrowotne  wiśni oraz odmiany, które posadzimy. Omówiliśmy również rośliny przyciągające owady zapylające oraz odstraszające szkodniki.

Hasło na bieżącą edycję brzmi: Wiśnia - kropla słodyczy w Kurpiowskim sadzie.

Nasz zespół „Kurpiowski sad 2” składa się z 10 osób:

1.       Aleksander Stępniak 4We 

2.       Kacper Żebrowski 4We 

3.       Przemysław Bazylak 4We

4.       Kornelia Trawińska 3We 

5.       Kacper Młyński 3We 

6.       Aleksander Świderek 3We

7.       Aleksander Pianka 3We 

8.       Jakub Mażewski 3We 

9.       Zuzanna Podzielna 3We 

10.    Zuzanna Parzych 3We

Mamy logo. Prowadzimy Księgę sadu. W działaniach wspierają nas wolontariusze: Magdalena Zalewska, Luci Sieńkowska, Julia Pieńkowska, Ewelina Jóźwik, Oliwia Choroszewska, Gabriela Gutowska, Mateusz Gutowski, Julia Dąbkowska, Magdalena Żyra, Wojciech Aptacy, Kinga Dziubak, Jeremiasz Radwański, Natalia Iwaniuk, Jakub Cieśluk, Maja Madrak, Patrycja Zawrotna, Cezary Jakubowski. Opiekunem zespołu jest p. Renata Florczak. W apelu uczestniczyły klasy I, II, III i IV naszej szkoły.

19 II 2024 r. w świetlicy internatu spotkaliśmy się z panią Wiesławą Gałką, która po raz kolejny służyła nam pomocą. Jest to osoba mająca bardzo duże doświadczenie w uprawianiu działki i prowadzeniu ogrodu. Opowiedziała nam o sadzie i ogródku swojego dzieciństwa oraz o swojej obecnej działce. Zdradziła nam na co zwrócić uwagę wybierając drzewka do sadzenia, jak należy je posadzić. Wskazała, które zabiegi agrotechniczne są konieczne. Omówiła naturalne metody nawożenia i walki ze szkodnikami. Podała przykłady roślin, które należy posadzić aby zwabić owady. Dziękujemy za bardzo ciekawe spotkanie.  

       

 

 

16.02.2024 r. była piękna pogoda. Wykorzystaliśmy ten czas na  przycięcie jabłoni w naszym mini sadzie. W domkach dla owadów spotkaliśmy kowale bezskrzydłe. 

FOTO RELACJA