19 II 2024 odbył się apel związany z ogólnopolskim projektem edukacyjnym "Tradycyjny Sad". Celem projektu jest szerzenie wiedzy na temat starych odmian drzew owocowych. Jego organizatorem jest Fundacja Banku Ochrony Środowiska. My przystępujemy do niego po raz drugi. Chcemy powiększyć nasz minisad o kolejne drzewa owocowe. Tym razem postawiliśmy na wiśnie. Podczas apelu przedstawiliśmy historię uprawy, cechy, walory zdrowotne  wiśni oraz odmiany, które posadzimy. Omówiliśmy również rośliny przyciągające owady zapylające oraz odstraszające szkodniki.

Hasło na bieżącą edycję brzmi: Wiśnia - kropla słodyczy w Kurpiowskim sadzie.

Nasz zespół „Kurpiowski sad 2” składa się z 10 osób:

1.       Aleksander Stępniak 4We 

2.       Kacper Żebrowski 4We 

3.       Przemysław Bazylak 4We

4.       Kornelia Trawińska 3We 

5.       Kacper Młyński 3We 

6.       Aleksander Świderek 3We

7.       Aleksander Pianka 3We 

8.       Jakub Mażewski 3We 

9.       Zuzanna Podzielna 3We 

10.    Zuzanna Parzych 3We

Mamy logo. Prowadzimy Księgę sadu. W działaniach wspierają nas wolontariusze: Magdalena Zalewska, Luci Sieńkowska, Julia Pieńkowska, Ewelina Jóźwik, Oliwia Choroszewska, Gabriela Gutowska, Mateusz Gutowski, Julia Dąbkowska, Magdalena Żyra, Wojciech Aptacy, Kinga Dziubak, Jeremiasz Radwański, Natalia Iwaniuk, Jakub Cieśluk, Maja Madrak, Patrycja Zawrotna, Cezary Jakubowski. Opiekunem zespołu jest p. Renata Florczak. W apelu uczestniczyły klasy I, II, III i IV naszej szkoły.

19 II 2024 r. w świetlicy internatu spotkaliśmy się z panią Wiesławą Gałką, która po raz kolejny służyła nam pomocą. Jest to osoba mająca bardzo duże doświadczenie w uprawianiu działki i prowadzeniu ogrodu. Opowiedziała nam o sadzie i ogródku swojego dzieciństwa oraz o swojej obecnej działce. Zdradziła nam na co zwrócić uwagę wybierając drzewka do sadzenia, jak należy je posadzić. Wskazała, które zabiegi agrotechniczne są konieczne. Omówiła naturalne metody nawożenia i walki ze szkodnikami. Podała przykłady roślin, które należy posadzić aby zwabić owady. Dziękujemy za bardzo ciekawe spotkanie.  

       

 

 

16.02.2024 r. była piękna pogoda. Wykorzystaliśmy ten czas na  przycięcie jabłoni w naszym mini sadzie. W domkach dla owadów spotkaliśmy kowale bezskrzydłe. 

FOTO RELACJA

Wzorem roku ubiegłego przystąpiliśmy do VII edycji ogólnopolskiego konkursu grantowego „Tradycyjny sad”. Postanowiliśmy rozszerzyć nasz sad o wiśnie. Dlatego 8 lutego z okazji Tłustego czwartku zorganizowaliśmy kiermasz ciast, pączków i owoców. Przygotowaliśmy również plansze edukacyjne pod hasłem: „Wiśnie – kropla słodyczy w Kurpiowskim sadzie”. Przedstawiliśmy na nich informacje dotyczące cech charakterystycznych, odmian, właściwości owoców wiśni oraz drewna wiśniowego. Nie zabrakło na nich ciekawostek np. o najstarszej wiśni w Japonii i najgrubszej wiśni w Polsce.

Działanie przygotował zespół „Kurpiowski sad 2” wraz z wolontariuszami.

FOTO RELACJA

              

              

              

     

Zostały ogłoszone wyniki Ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Tradycyjny sad”. W klasyfikacji Grand Prix nasz zespół „Kurpiowski sad” zajął IV miejsce. Dziękujemy wszystkim uczestniczkom i uczestnikom za udział w projekcie oraz cały wysiłek i czas włożony w realizację zadań. Mamy nadzieję, że zarówno zdobyta wiedza, jak i posadzone drzewa w przyszłości pięknie zaowocują.

24 IV 2023r. po wcześniejszym zapoznaniu się z prognozą pogody przystąpiliśmy do pracy. O godzinie 10.30 Pan Kierownik przywiózł zamówione rośliny z „Sadowniczego”. Zebraliśmy wszystkie potrzebne narzędzia i udaliśmy się na wyznaczony teren miedzy parkingiem a internatem ZSZ Nr 2. Kilka razy mierzyliśmy go tak by uzyskać odpowiednie odstępy między drzewkami. Poprosiliśmy Panią Dyrektor Alinę Bałdygę o posadzenie pierwszej jabłoni, a pana Darka Niedźwiedziuka kolejnej. Sadząc drzewka postępowaliśmy zgodnie z instrukcją zawartą w bazie wiedzy – „Od laika do ekosadownika”. Posadziliśmy następujące odmiany jabłoni: Antonówka półtorafuntowa, Kronselska, Antonówka zwykła, Boiken, Oliwka czerwona. Od strony zachodniej posadziliśmy żywopłot ze Śliwy ałyczy. Między drzewami znalazło się miejsce dla Lawendy wąskolistnej Super Blue i White Fragrance. Następnego dnia dosadziliśmy Miętę pieprzową, Gailardię ościstą i Rudbekię dwubarwną. Są to rośliny towarzyszące.   Rozstawimy jeszcze domki dla owadów, aby również zadbać o ich bezpieczeństwo i spokojne życie. Drzewka będą regularnie podlewane (nawet podczas wakacji). Nie pozostaje już nic, tylko czekać na pierwsze kwiaty i owoce.

Praca w sadzie dała nam bardzo dużo satysfakcji i zadowolenia z wykonanej pracy. Było męcząco, a jednocześnie wesoło.

FOTO RELACJA 1

FOTO RELACJA 2

II etap ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Tradycyjny sad”, który organizuje Fundacja Banku Ochrony Środowiska trwa. Nasz zespół „Kurpiowski sad” i wolontariusze działają:

—     6 IV 2023 znajdujemy w Internecie fragment publikacji: S. Cieszewski, "Dobór odmian drzew owocowych dla terenu województwa białostockiego", Białystok 1922. Są tam podane odmiany drzew owocowych polecane dla powiatu ostrołęckiego.

—     17 IV 2023 składamy zamówienie w „Sadowniczym”

—     21 IV 2023 podczas zebrania rodziców przedstawiamy nasze działania i zamierzenia związane z sadem

—     24 IV 2023 wspólnie z Panią Dyrektor sadzimy sad

—     25 IV 2023 sadzimy rośliny towarzyszące  

—     26 IV 2023 Amelia Siwek i Oliwia Laskowska goszczą w „Radiu Oko”, gdzie opowiadają o udziale „Kurpiowskiego sadu” w projekcie

—     maj 2023 uzupełniamy Księgę Sadu

—     maj 2023 doglądamy nasz sad, podlewamy,

—     15 V 2023 zakładamy klamerki odginające pędy boczne

—     18 V 2023 rozstawiamy domki dla owadów

—     24 V 2023 pierwszy kwiat na Antonówce zwykłej

—     29 V 2023 pracownicy obsługi pomagają nam zakładając podpory dla drzewek

—     1 VI 2023 wycinamy suche gałązki

 

—   Ciąg dalszy nastąpi

FOTO RELACJA - SAD KWITNIE

FOTO RELACJA - GABLOTY I ULOTKA

FOTO RELACJA - DOMKI DLA OWADÓW

ETAP II – ZAKŁADAMY SAD to etap praktycznego sadowniczego działania w oparciu o przygotowany wcześniej plan wraz z prowadzeniem aktywnej akcji promocyjnej projektu.

Nasz zespół:

  • prowadzi Kronikę Sadu;
  • przeprowadzi zajęcia pogłębiające wiedzę wśród młodzieży szkolnej;
  • przygotował materiały promocyjne (plakaty, ulotki, prezentację adresowaną do dorosłych);
  • zorganizował Forum Rodziców – spotkanie z rodzicami uczniów szkoły, na którym popularyzował ideę tradycyjnych sadów. 
  • przesłał za pomocą dziennika elektronicznego informacje o projekcie i swoich działaniach.
  • przeprowadza prace sadownicze w terenie – posadził drzewka i rośliny towarzyszące.
  • systematycznie podlewa sad.
  • przygotował domki dla owadów.