Global Money Week (GMW) - Światowy Tydzień Pieniądza jest coroczną międzynarodową kampanią z zakresu edukacji finansowej na rzecz dbania o to, by dzieci i młodzież od najmłodszych lat zyskiwały świadomość finansową i stopniowo rozwijały wiedzę, umiejętności, a także kształtowały postawy i zachowania niezbędne do podejmowania racjonalnych decyzji finansowych.

Od 2012 r. w GMW wzięły udział ponad 53 miliony dzieci i młodzieży ze 176 krajów na całym świecie, przy zaangażowaniu ponad 63 tysięcy instytucji, w tym instytucji publicznych, tj. banków centralnych, instytucji nadzorujących krajowe rynki finansowe, ministerstw finansów, ministerstw edukacji, a także szkół na wszystkich etapach edukacyjnych, uczelni wyższych, ośrodków badawczych, organizacji społeczeństwa obywatelskiego.

Rolę koordynatora kampanii GMW na gruncie krajowym pełni Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. Koordynacja GMW odbywa się w ramach projektu edukacyjnego Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku - CEDUR.

Hasło GMW 2023 brzmi:

„Zaplanuj swoje finanse i swoją przyszłość” (Plan your money, Plant your future)

Tegoroczna kampania ma zachęcić młodzież do patrzenia w przyszłość i poszerzania swojej perspektywy w kwestiach społeczno-środowiskowych przy podejmowaniu decyzji finansowych.

Udział naszej szkoły w przedsięwzięciu polegał na:

 - wysłuchaniu przez uczniów webinarium „Praca w banku” zorganizowanego przez Fundację Warszawski Instytut Bankowości (kl. 2R, 20.03.2023)

- wysłuchaniu przez uczniów webinarium „Interaktywna edukacja – bezpieczne finanse w sieci” zorganizowane we współpracy z UOKiK (kl. 2R, 22.03.2023)

- wysłuchaniu debaty „Ekonomia umiaru – wyzwania ESG a postawy konsumenta” przeprowadzonej podczas VII Kongresu Edukacji Finansowej i Przedsiębiorczości, zorganizowanej przez Fundację Warszawski Instytut Bankowości i Fundacja GPW (kl. 4pBB, 23.03.2023).

Szkolny koordynator kampanii GMW: B. Gocłowska

FOTO RELACJA

Uczniowie trzech klas maturalnych: 4gF, 4gBBw, 4 gWR w miesiącu marcu spotkali się z doradcą zawodowym, pracownikami i słuchaczami Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ostrołęce- publicznej szkoły policealnej w Ostrołęce. W czasie spotkań przedstawiono kierunki kształcenia  w branży medyczno- społecznej oraz bogatą bazę dydaktyczną szkoły. Dzięki zaangażowaniu pracowników Centrum uczniowie mogli skorzystać  z zabiegów kosmetycznych typu parafina dłoni oraz prostych zabiegów masażu z wykorzystaniem sprzętu rehabilitacyjnego.

Miejmy nadzieję, że spotkanie ułatwi  wybór dalszej ścieżki edukacyjno-zawodowej.

Spotkania odbyły się dzięki zaangażowaniu wychowawcom klas i pedagoga szkolnego.

FOTO RELACJA

  

15 marca obchodzony jest Światowy Dzień Konsumenta. Z tej okazji opiekunowie Szkolnego Klubu Przedsiębiorczych zorganizowali konkurs popularyzujący świadome, bezpieczne i odpowiedzialne kupowanie w sieci. Tegoroczne hasło ŚDK to:

„Serfuję, sprawdzam, kupuję. Bezpieczny konsument w sieci”

Celem konkursu było także rozwijanie kreatywności wśród młodych ludzi.

Na wyróżnienie zasługują prace wykonane przez uczniów:

 

Patrycja Nowacka – kl. 4pWR

Filip Gumkowski – kl. 2R

 

 Uczestnikom gratulujemy pomysłowości i zaangażowania w projekty edukacyjne. Uczniowie zostali docenieni nagrodami oraz ocenami z przedmiotu.

      

 

Czy warto podejmować trud bezbłędnego nauczenia się języka? Nie ma dwóch zdań, że warto! Człowiek, który pragnie zasługiwać na miano kulturalnego, musi (!) mówić poprawnie, bo mówienie poprawne jest jednym z najważniejszych elementów jego duchowości i znacząco wpływa na sposób oceniania go przez innych.

Dnia 22 marca 2023 r. odbył się  konkurs  „Polszczyzna płata nam figle” zorganizowany w  ramach Dni kultury języka polskiego. Uczniowie technikum dzielnie zmagali się  z zawiłościami ojczystego języka.

Zwyciężyła Gabriela Skiba z klasy 4 pIw,

II miejsce zajęli -  Zuzanna Parzych z klasy 2 We i Igor Gronowski z klasy 2 Sw.

Wszystkim uczestnikom konkursu i zwycięzcom gratulujemy.

Konkurs zorganizowały: Joanna Klikczyńska i Edyta Sikora.

FOTO RELACJA

 

Już tradycyjnie, po raz dziewiętnasty 22 marca szkoła uczestniczyła w programie organizowanym przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Jego celem jest zweryfikowanie wyobrażeń o wybranych zawodach i codziennych obowiązkach specjalistów.
W tym roku młodzież z klasy 2F zaciekawiła się pracą funkcjonariusza służby więziennej, policjanta, strażaka, fryzjera, radcy prawnego, kucharza, florysty, wychowawcy w internacie. Uczniowie spędzili jeden dzień uczestnicząc w obowiązkach zawodowych wybranych specjalistów. Wizytom u pracodawców towarzyszyły dobre emocje, zaangażowanie, otwartość na nowe doświadczenia. Każdy uczestnik programu miał możliwość dowiedzieć się o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu oraz uczestniczyć w prostych czynnościach zawodowych. 

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym instytucjom i firmom za życzliwość i wsparcie w zrealizowaniu programu.

FOTO RLACJA