W dniu 23 listopada 2022 r. klasa 2 „We” i uczniowie klas 1 „Iw”, 1 „We”, 2 „Sw”, 3 „Sw”, 4 „pBB” i 4 „pWR” przebywali na wycieczce w Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie. Wizyta w zoo może być wspaniałą atrakcją dla wielbicieli zwierząt o każdej porze roku, także jesienią, o czym mogliśmy się przekonać podczas naszej wizyty. Celem wycieczki było uczestnictwo w dwóch lekcjach edukacyjnych na temat gadów i bezkręgowców oraz zwiedzenie ogrodu zoologicznego. Podczas lekcji edukatorzy zaprezentowali wybrane zwierzęta (m. in. węże, żółwie, jaszczurki, ślimaki, pająki, krokodyle), opowiedzieli o ich zwyczajach i przedstawili różne ciekawostki dotyczące funkcjonowania tych zwierząt w przyrodzie. Podczas warsztatów otrzymaliśmy wiele ciekawych informacji na temat prezentowanych zwierząt. Następnie zwiedziliśmy liczący już prawie 100 lat Miejski Ogród Zoologiczny, gdzie mieszka ponad 12 000 zwierząt reprezentujących około 500 gatunków. Ze względu na warunki pogodowe tylko część zwierząt można było oglądać na ich wybiegach, inne, ciepłolubne zwierzęta przebywają w okresie jesienno-zimowym w ogrzewanych pawilonach i tam właśnie można je spotkać. Zwiedzanie ogrodu znacznie pogłębiło naszą wiedzę na temat prezentowanych gatunków zwierząt, a także dostarczyło wszystkim wielu pozytywnych estetycznych doznań.

Opracowała: Ewa Gałka

FOTO RELACJA

Rok 2022 został przez Komisję Europejską ogłoszony Rokiem Młodzieży, dlatego już po raz piąty zapraszamy młodzież ze szkół ponadpodstawowych do udziału w konkursie w ramach projektu Europa z naszej ulicy, w którym nagrodą jest wyjazd do Brukseli i spotkanie z europosłami. Organizatorem konkursu jest Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży. Nabór projektów trwa do 27 stycznia 2023.

– Celem konkursu jest zaktywizowanie młodzieży do uczestnictwa w życiu społecznym, poprzez zapoznanie się ze wspólnym dziedzictwem kulturalnym, historycznym oraz intelektualnym Europy. Chcemy budować wśród młodych osób poczucie wspólnoty, integracji, zaufania i przede wszystkim pokazać, że wspólne działania służą rozwojowi oraz wzajemnemu bezpieczeństwu w budowaniu lepszej przyszłości – mówi Sławomir Piwowarczyk, koordynator konkursu.

Co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie? 

Zadaniem uczestników konkursu jest znalezienie i pokazanie związków swojej okolicy, miejscowości czy regionu z kulturą i wartościami europejskimi. Forma przekazu może być różnorodna, od prezentacji, po przygotowanie projektu folderu, krótkiego filmu, cyklu podcastów o różnorodnej tematyce związanej ze wspólną historią, czy też kulturą całej Europy. Wybór formy i tematu zależy od nieograniczonej wyobraźni młodzieży.

Kto może wziąć udział w konkursie? 

Do udziału w konkursie zapraszamy grupy młodzieży w zespołach od 4 do 6 osób. Oprócz wartości merytorycznych projektów, oceniane będą również umiejętności pracy zespołowej.

Zachęcamy do upowszechnienia informacji o konkursie, w tym celu załączam gotowy artykuł do umieszczenia w państwa kanałach informacyjnych, oraz grafiki do wykorzystania przy promocji konkursu.

Więcej informacji o konkursie na stronie naszej fundacji pod poniższym linkiem:

https://pcyf.org.pl/programy/realizowane/europa_z_naszej_ulicy/o_programie

„Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to porażka. Kto chce, ten może, kto chce, ten zwycięża, byle chcenie nie było kaprysem lub bez mocy.”

Józef Piłsudski

  

                22 listopada bieżącego roku szkolnego  w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski „Niepodległa”. Jego celem była popularyzacja literatury patriotycznej, kształtowanie postaw i charakterów poprzez mówienie o ważnych sprawach ówczesnego pokolenia, środowiska, kraju oraz rozbudzanie wrażliwości na kulturę żywego słowa.

Organizatorkami przedsięwzięcia były Panie: Joanna Klikczyńska, Edyta Sikora, Anna Kaczmarczyk oraz Elwira Prot.

Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas technicznych w ZSZ nr 2 w Ostrołęce. Każdy z uczestników zaprezentował wybrany przez siebie wiersz o tematyce patriotycznej.

Wysoki poziom uczestników konkursu oceniało jury w składzie: Pani Joanna Klikczyńska, Pani Edyta Sikora oraz Pani Anna Kaczmarczyk.

Komisja konkursowa postanowiła przyznać:

I miejsce – Natalii Ciecierskiej z klasy IV gWR,

II miejsce – Zuzannie Bonisławskiej  z klasy 1 We,

III miejsca – Julii Patrycji Pieńkowskiej z klasy 1 We oraz Rafałowi Krawczykowi
z klasy IV pSw.

 

Zwycięzcom gratulujemy , a wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za pełną wzruszeń podróż po kartach historii.

 Zapraszamy do obejrzenia foto relacji.

FOTO RELACJA

24 listopada 2022 r. odbył się w naszej szkole Konkurs Języka Niemieckiego klas III.

Celem konkursu było zainteresowanie uczniów krajami niemieckiego obszaru językowego, oraz zachęta do pogłębiania wiedzy językowej.

Do konkursu zgłosiło się 14 uczniów. Konkurs miał formę pisemną. Uczniowie rozwiązali test gramatyczno-leksykalny z elementami rozumienia ze słuchu i wypowiedzią pisemną na zadany temat. Na rozwiązanie testu uczniowie mieli 90 minut.

Laureatów konkursu wyłoniła komisja w składzie:
- Brodacka Edyta – nauczycielka języka niemieckiego
- Kwiatkowska Agnieszka - nauczycielka języka niemieckiego

Uczestnicy konkursu wykazali się dobrą znajomością języka niemieckiego.

Najlepszymi germanistami okazali się:

- Stępniak Aleksander kl. IIIWe
- Aptacy Wojciech kl. IIIWe
- Kowalska Magdalena kl. IIIB

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!

Płock w ramach programu „Kulturalna szkoła na Mazowszu”10 XI 2022 r. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Płocka, Jej program obejmował:

  • Obejrzenie spektaklu w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego „Miarka za miarkę” wg. sztuki Williama Shakespeare, który opowiada o trzech rzeczach: o naturze sprawiedliwości, o władzy, o przebaczeniu.  
  • Zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Żydów Mazowieckich. Jedna z wystaw przedstawia historię pamiętnika spisanego przez 11-letnią dziewczynkę o imieniu Rywka, w okresie pomiędzy 3 października 1943 a 12 kwietnia 1944 roku, w getcie w okupowanej Łodzi.
  • Zwiedzanie Bazyliki Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP, miejscu pochówku władców Polski: Władysława I Hermana i Bolesława Krzywoustego.
  • Spacer po Wzgórzu Tumskim, gdzie zachwycił widok na szeroko rozlane wody Wisły, która zachowała swój niemal pierwotny charakter. 

Największe wrażenie na młodzieży zrobił spektakl i Wzgórze Tumskie. Młodzież zaczęła snuć plany na kolejny wyjazd.

Wycieczka odbyła się w ramach programu „Kulturalna szkoła na Mazowszu”, którego celem jest upowszechnianie dziedzictwa kulturowego wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa mazowieckiego w formie zorganizowanych grup szkolnych. Program umożliwia korzystanie z biletów wstępu za symboliczną złotówkę do mazowieckich instytucji kultury, dla których organizatorem jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

FOTO RELACJA

 9 listopada bieżącego roku szkolnego klasa 1We uczestniczyła w spotkaniu kulturalno-integracyjnym. W ramach programu „Kulturalna szkoła na Mazowszu” uczniowie wraz z opiekunkami: p. Katarzyną Rzosińską i p. Elwirą Prot udali się do Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, gdzie zwiedzili wystawę poświęconą wycinance kurpiowskiej.

Po obejrzeniu przepięknych wycinanek z Puszczy Zielonej i Puszczy Białej, młodzież wzięła udział w warsztatach. Każdy z uczniów miał możliwość samodzielnie wykonać wycinankę.

Drugim punktem wycieczki była wizyta w kręgielni „Łubudu”, gdzie wychowankowie bardzo dobrze się bawili i miło spędzili czas!

Zapraszamy do obejrzenia foto relacji

   Po raz kolejny w naszej szkole odbyła się szkolna akcja profilaktyczna „Wspólnie zgaśmy papierosa”. Miała ona na celu zapobieganie paleniu papierosów przez uczniów oraz ich zaangażowanie w promocję zdrowego stylu życia. 

Działania w ramach akcji były prowadzone przez wychowawców, nauczycieli, pedagogów szkolnych, pielęgniarkę szkolną. W ramach tych działań przeprowadzono lekcje wychowawcze, pogadanki poruszające tematykę nikotynizmu, udzielono indywidualnych porad w zakresie rzucania palenia, ogłoszono konkurs plastyczny, przygotowano gazetkę szkolną.  Dzień 18 listopada, stanowił finał akcji, a także podsumowanie podjętych działań profilaktycznych przez wszystkie osoby zaangażowane w promocję zdrowego stylu życia. Tego dnia zaproszeni goście w osobach: dr Maria Kapuśniak i dr Renata Głębocka przeprowadziły spotkanie dla młodzieży na temat szkodliwości palenia papierosów oraz wpływu palenia na osoby chore na Covid 19. Omówiono także profilaktykę Covid 19.

Podczas finału akcji gościliśmy również panie z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrołęce, które udzielały porad dotyczących nikotynizmu
 oraz innych środków psychoaktywnych - można było doświadczyć widzenia przestrzeni i spostrzegania rzeczywistości poprzez założenie alko gogli i narko gogli i tym samym zwiększyć swoją świadomość jak one działają na organizm człowieka i jego funkcjonowanie. Pielęgniarka szkolna udzielała porad ambulatoryjnych (mierzenie ciśnienia, wypełnianie kwestionariusza Fagerstroma, rozdawano ulotki). Zorganizowano także konkurs z zakresu wiedzy na temat nikotynizmu, za udział w którym uczniowie otrzymywali owoce. Można było również w formie pisemnej wyrazić swoje zdanie na temat palenia papierosów. Rozstrzygnięto ogłoszony konkurs i wyeksponowano prace konkursowe, które osiągnęły najwyższe wyniki. Wszystkim uczniom serdecznie dziękujemy za wzięcie udziału  w konkursie. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom. Uczniowie zostaną nagrodzeni na apelu podsumowującym pracę w I semestrze bieżącego roku szkolnego.

Dnia 18 listopada gościliśmy również funkcjonariusza policji pana Krzysztofa Kolator, który omówił wpływ środków psychoaktywnych na funkcjonowanie młodych ludzi podczas spotkania z rodzicami i nauczycielami.

Wszystkim zaproszonym gościom oraz osobom zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie szkolnej akcji serdecznie dziękujemy.

Organizatorami akcji byli pedagodzy szkolni, nauczyciel biologii pani Renata Florczak oraz pielęgniarka szkolna.

FOTO RELACJA

 

Dzień edukacji finansowej15 listopada Fundacja GPW, po raz drugi, była organizatorem Dnia Edukacji Finansowej.

Wydarzenie miało miejsce w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie w formie udziału stacjonarnego bądź słuchania transmisji online.

Wykłady prowadzone przez ekspertów podzielono na 3 moduły:

  • Jak świadomie inwestować na giełdzie? Moduł dla początkujących i przyszłych inwestorów.
  • Jak edukować o finansach dzieci i młodzież? Moduł dla nauczycieli przedmiotów ekonomicznych i rodziców dzieci w wieku szkolnym.
  • Jak bezpiecznie prowadzić finanse osobiste i oszczędzać na emeryturę? Moduł dla wszystkich, którzy chcą zadbać o swoje finanse.

W ramach przedmiotu podstawy przedsiębiorczości, w formie zdalnej, swoją wiedzę finansową zdobywali uczniowie klasy 2R oraz 2B.

Partnerzy - Dzień edukacji finansowej

PRZEŻYJMY TO JESZCZE RAZ!

JUBILEUSZ 60-LECIA ZSZ NR 2  Przygotowania do obchodów Jubileuszu naszej Szkoły rozpoczęły się wraz z początkiem roku kalendarzowego. Zaangażowała się duża część społeczności szkolnej. Obchody właściwe, które miały miejsce w dniach od 1 do 7 października 2022 r. zostały poprzedzone szeregiem imprez i wydarzeń towarzyszących.

8 marca odbył się XIII Festiwal Fryzjerstwa Artystycznego, którego motywem przewodnim były „Szalone lata 60-te”.

14 marca świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. Z tej okazji uczniowie wykazali się kreatywnością piekąc 60 babeczek z motywem liczby Pi na 60-lecie Szkoły, czy przygotowując prezentację przedstawiającą rozwinięcie dziesiętne liczby Pi do sześćdziesięciu miejsc po przecinku.

W marcu zorganizowaliśmy  także VII Ogólnopolski Konkurs Weterynaryjny „Wszystkie stworzenia duże i małe” poświęcony farmakologii weterynaryjnej.

W maju Jubileuszowi Szkoły towarzyszyła impreza pod hasłem „Aktywny sportowo, efektywny zawodowo”, popularyzująca szkolnictwo zawodowe oraz aktywność fizyczną wśród młodzieży. Na początku czerwca odbył się II Rajd Kadeta poświęcony 60-letniej historii Szkoły.

W czerwcu rozstrzygnięto również konkurs, który miał na celu zachęcenie społeczności szkolnej oraz absolwentów do włączenia się w przygotowanie obchodów Jubileuszu szkoły. Prace wykonano w kategoriach: plakat oraz kartka okolicznościowa pod hasłem „ZSZ Nr 2…60 LAT MINĘŁO”. Nagrody zostały wręczone podczas Obchodów Jubileuszu Szkoły.

Z początkiem nowego roku szkolnego społeczność szkolna, za zakupione cegiełki ufundowała ławeczkę- pomnik, upamiętniającą Jubileusz 60-lecia. Umieszczony na niej kod QR umożliwia obejrzenie archiwalnych zdjęć oraz odsłuchanie historii szkoły z lat 1962-2022. Ławeczka stanęła na skwerze - przed wejściem do Szkoły. Przygotowano okolicznościowe banery, tarcze, księgę jubileuszową, zaproszenia i inne materiały promujące Nasze Święto. Tak wyglądał początek.

Po czym, w szalonym tempie nadszedł wyczekiwany moment. Wystartowaliśmy w sobotę 1 października - 30-kilometrowym rajdem rowerowym, wraz z Ekomeną, współorganizatorem. W poniedziałek finał szkolnego 'Konkursu wiedzy o historii Szkoły" i uroczysta akademia dla młodzieży, połączona ze ślubowaniem uczniów klas pierwszych. Wtorek i środa - biegi sztafetowe śladami 5 Pułku Ułanów Zasławskich dla uczniów z zaprzyjaźnionych szkół podstawowych i średnich.

Czwartkowy poranek rozpoczął się konferencją popularnonaukową dotyczącą zasadności powstania naszej Szkoły: „Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce następstwem rozwoju przemysłowego Ostrołęki i Regionu". Dyrektor szkoły Alina Bałdyga, jako gospodarz konferencji, bardzo serdecznie przywitała wszystkich zaproszonych gości, dziękując jednocześnie za przyjęcie zaproszenia.

Piątek przywitał nas uroczystym wciągnięciem na maszt flagi państwowej, który ufundowany został przez Stowarzyszenie Przewoźników Ostrołęckich. Zdarzeniu towarzyszyła inspirująca chwila, wzruszającej muzyki. Na trąbce zagrał uczeń klasy pierwszej ZSZ Nr 2, Andrzej Pietras, po czym rozpoczęła się Msza Święta. W intencji absolwentów, nauczycieli, pracowników i uczniów ZSZ Nr 2, modlitwę rozpoczął koncelebrans, absolwent naszej Szkoły, biskup Janusz Stepnowski. Po mszy, zaproszeni goście, udali się do budynku Szkoły, na uroczystą galę, gdzie powitaniom, gratulacjom, życzeniom kolejnych 60 lat nie było końca.

Galę uświetnił występ młodzieżowego zespołu ukraińskiego Barvograi, który przyjechał do Nas z Zasławia.

Korytarze Szkoły przywitały nas starymi albumami, zdjęciami, historią sprzed pół wieku. Ten widok wzruszył po raz wtóry.

Po konferencji, goście udali się na wyczekiwany poczęstunek. Internat (jak zwykle) zaskoczył przepychem wystroju, bogactwem jadłospisu, szykiem i elegancją młodej obsługi. Ucieszył oczy i podniebienia. Wspomnienia płynęły rzeką, zwłaszcza, po prezentacji multimedialnej pt. "Sześćdziesiąt lat szkoły w kadrze", która wzbudziła niebywałe zainteresowanie.

Elementem kończącym całość uroczystości był Bal Absolwenta w „Centrum Bankietowym Warszawska” w Ostrołęce.

FOTO RELACJA

ZAPIS TRANSMISJI

W dniu 27 października klasy 1 Iw i 1 Sw pod opieką nauczycieli: Adama Żebrowskiego, Marka Dembińskiego, Roberta Stypińskiego, Michała Bednarczyka i Dariusz Niedźwiedziuka uczestniczyły w wycieczce do SUNTAGO. Było to miło spędzone kilka godzin zabawy w największym w Polsce i Europie zadaszonym parku wodnym.   Ogramnym zainteresowaniem cieszyła się część  Jamango-wodna jungla. Jest to strefa dla poszukiwaczy adrenaliny, gdzie znajdują się 32 różne zjeżdżalnie, które zapewniają wiele emocji i niezapomnianych wrażeń.  Po kilkugodzinnej wodnej zabawie wszyscy zadowoleni i zrelaksowani wrócili wieczorem do domu.