27 października bieżącego roku szkolnego obchodzony był w naszej szkole Światowy Dzień Zwierząt. Idea wspomnianych obchodów została zapoczątkowana  na konferencji ekologicznej we Florencji w 1931 roku. Od tamtej pory październik jest miesiącem, w którym szczególnie staramy się pamiętać o naszych pupilach, zadbać o ich dobro oraz zapewnić niezbędne do przeżycia rzeczy.

Szkole Koło Przyjaciół Zwierząt wraz z opiekunkami: p. Joanną Klikczyńską i p. Edytą Sikorą oraz klasami weterynaryjnymi : 1We, 2WR, 3We, 4pWR i ich wychowawczyniami : p. Katarzyną Rzosińską, p. Ewą Gałką, p. Bogusławą Gocłowską, zorganizowało w szkole Dzień Zwierzaka. Członkowie Koła przygotowali ulotki z informacjami, jak należy dbać o zwierzęta, jak je pielęgnować oraz czym karmić. Została również zorganizowana zbiórka karmy dla naszych „małych przyjaciół”. Smakołyki zostaną  przekazane do Schroniska „Canis” w Kruszewie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy okazali serce i wsparli bezdomne zwierzęta. Zapraszamy do obejrzenia foto relacji.


FOTO RELACJA

W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, 19 i 21 października 2022 r.  odbyły się w szkole warsztaty z doradcami zawodowymi OHP w Ostrołęce- Panią Agnieszką Fąk- Mróz, Panią Anetą Glinką . Tematyka zajęć „Moje cele – moja przyszłość”, znakomicie wpisała się w hasło przewodnie OTK – „Złap za stery do swojej kariery”. W czasie zajęć, młodzież z klas trzecich szkoły branżowej I stopnia zdobyła wiedzę i umiejętności z zakresu wykorzystania swojego potencjału w realizacji postawionych celów, motywowania się do działania jak też konstruktywnego tworzenia własnego planu na przyszłość zarówno zawodową jak i osobistą.

Koordynatorami działań na terenie szkoły byli pedagodzy szkolni- Monika Brzozowska, Renata Sawicka.

  

WYJŚCIE INTEGRACYJNE KLASY 2 B

Dnia 12.10.2022 r. klasa 2B spędziła w kręgielni „Łubudu”. Młodzież świetnie się bawiła podczas wyjścia integracyjnego, współzawodnicząc ze sobą i doskonaląc swe umiejętności.
Było super!!!

Opiekunowie:
Jolanta i Piotr Jaksina

FOTO RELACJA

Uczniowie Technikum budowlanego z wizytą w Zakładzie Oczyszczalni Ścieków w Ostrołęce.We wtorek 18.10.2022 r. uczniowie klasy 2B wraz z opiekunem Jolantą Jaksiną uczestniczyli w wycieczce technicznej do Zakładu Oczyszczania Ścieków Ostrołęckiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Ostrołęce „ Jak działa oczyszczalnia ścieków”.

Byliśmy oprowadzani przez pracownika oczyszczalni po obiektach znajdujących się na jej terenie. Mogliśmy zobaczyć proces oczyszczania od wpływu ścieków, aż do wypłynięcia oczyszczonej wody. Wysłuchaliśmy informacji o urządzeniach, które się tu znajdują, o procesach, które zachodzą podczas oczyszczania ścieków i łącznie z efektem wypływu ich do środowiska.

OPWiK Sp. z o.o. eksploatuje oczyszczalnię ścieków mechaniczno-biologiczną z pogłębionym usuwaniem związków biogennych.  Została wybudowana w połowie lat siedemdziesiątych XX w. i zmodernizowana w 2010 roku. W wyniku modernizacji do procesu oczyszczalnia biologicznego zostały wprowadzone proces defosfatacji (biologiczne usuwanie fosforu), oraz proces denitryfikacji redukcja azotanów do azotu gazowego, zhermetyzowano i zastosowano biofiltrację obiektów emitujących uciążliwość zapachową. Nowe rozwiązania pozwalają na ograniczenie oddziaływań odorowych oczyszczalni na środowisko, jak również gwarantują wysoką poprawę efektywność oczyszczania ścieków co warunkuje poprawę jakości wody w rzece Narwi. W zakresie gospodarki osadowej powstał węzeł osadowej fermentacji metanowej z produkcją biogazu, z każdym rokiem doprecyzowywana jest skuteczność i efektywność technologii, aby produkcja biogazu miała przełożenie na produkcje energii.

Do oczyszczalni ścieków kierowane są ścieki komunalne z terenu miasta Ostrołęka oraz gmin Olszewo Borki, Rzekuń i Lelis, a także ścieki przemysłowe tj. podczyszczone ścieki z dużych zakładów w Ostrołęce, jak też zakładów usługowych  itp. zlokalizowane na terenach objętych kanalizacją sanitarną. Do punktu zlewnego zlokalizowanego na terenie oczyszczalni dowożone są ścieki z szamb przydomowych samochodami asenizacyjnymi przez firmy prywatne prowadzące działalność usługową.

FOTO RELACJA