W bieżącym roku szkolnym bierzemy udział w III-ciej edycji - II-go cyklu Ogólnopolskiego Konkursu „ Edukujemy – Pomagamy ”. Konkurs prowadzi REBA Organizacja Odzysku S.A. Polega on na zbiórce zużytych baterii i akumulatorów przenośnych.

W pierwszym semestrze zebraliśmy 215,21 kg zużytych baterii.

 

Zwycięzcami szkolnej zbiórki zostali:

I miejsce – Ewa Kulas z klasy 4gF – zebrała 179,5 kg zużytych baterii

II miejsce – Oliwia Dmoch z klasy 3F – zebrała 7,6 kg zużytych baterii

III miejsce – Julia Kolankiewicz z klasy 1w2 – zebrała 2,24 kg zużytych baterii

 

Zwycięzcom gratulujemy. Nagrody zostaną wręczone podczas apelu podsumowującego I semestr roku szkolnego 2022/2023.

 W dniach 18 X – 10 XI 2022r. odbył się konkurs specjalny na zbiórkę „Dobrych monet”. Jest to konkurs w ramach projektu "Zbieram to w szkole" prowadzonego przez Fundację Missio Cordis. Zysk z wymiany i sprzedaży "Dobrych monet" przeznaczony jest na pomoc dzieciom z Domu Dziecka w Santa Cruz w Boliwii.

Zbieraliśmy:

·        aktualne polskie monety (1,2,5,10,20,50 groszy);

·        monety z całego świata (np. funty, dolary, korony);

·        pieniądze wycofane z obiegu (np. polskie z okresu PRL, z krajów Strefy Euro),

·        monety kolekcjonerskie (np. 2 i 5 zł Nordic Gold),

·        banknoty polskie i zagraniczne, aktualne i wycofane z obiegu

 

Wartość wszystkich monet przeliczaliśmy na kilogramy. Zebraliśmy 10,45 kg.

 

Zwycięzcami zostali:

I miejsce – Jeremiasz Radwański z klasy 3We – zebrał 3,25 kg „Dobrych Monet”

II miejsce – Kupis Nikola z klasy 1We – zebrała 1,6 kg „Dobrych Monet”

III miejsce – Kuciński Kamil z klasy 1Iw – zebrał 0,6 kg „Dobrych Monet”

Kryzys klimatyczny, najbardziej palący problem współczesnego człowieka. W ramach projektu Logika ekologii, grupa uczniów z naszej szkoły stawią mu czoła. W przeciągu najbliższych miesięcy odbędzie się 10 lekcji poruszających problemy związane z ekologią, odbędą się spotkania z przedstawicielami samorządu, a także zostanie opracowany prototypowy projekt adaptacyjny lub mitygacyjny do zmiany klimatu w naszej gminie.

Projekt Logika ekologii w który zaangażowała się nasza społeczność szkolna, ma na celu rozwinięcie umiejętności krytycznego myślenia młodzieży o rozwiązaniach z zakresu ekologii i ochrony środowiska. W ramach planowanych zajęć zostaną poruszone zagadnienia globalne oraz lokalne związane ze zmianą klimatu, to jak nasze codzienne decyzje jako konsumentów dóbr społecznych, ma wpływ na klimat tu i w najodleglejszych zakątkach całego świata.

Planowane spotkania z samorządowcami będą miały na celu zapoznanie się z lokalną polityką środowiskową, strategią adaptacji i mitygacji do zmian klimatu, a przede wszystkim zapoznają naszych uczniów z zidentyfikowanymi problemami środowiskowymi naszej gminy i miasta.

Powyższe działania mają służyć przygotowaniu gruntu pod samodzielne działanie jakim będzie prototypowy innowacyjny projekt mający za zadanie odpowiedzieć na lokalne problemy środowiskowe, a wiedza zdobyta podczas zajęć ułatwi przygotowanie projektu realnego do wdrożenia w lokalnych warunkach.  

Przygotowany projekt poprzez zaplanowane wydarzenia publiczne zostanie włączony do lokalnej debaty z udziałem mieszkańców, samorządów i organizacji społecznych. 

Całe przedsięwzięcie ma za zadanie zaktywizować młodzież do podejmowania inicjatyw obywatelskich w zakresie ochrony środowiska naturalnego, które jest naszym najcenniejszym dobrem. Jako ludzkość osiągnęliśmy ewolucyjny i technologiczny sukces, ale zapomnieliśmy że nadal postajemy elementem całości, jaką jest kruchy ekosystem o który musimy zadbać już dziś: dla nas i przyszłych pokoleń. 

Projekt Logika Ekologii finansowany jest z Funduszy Norweskich EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. 

 

Dnia 08.02.2023r. odbył się cykliczny turniej o Mistrzostwo Szkoły ZSZ Nr 2 w tenisie stołowym. Do rywalizacji przystąpiło 24 zawodników. Zawody odbyły się w dwóch kategoriach (szkoły i Internatu ZSZ Nr 2). Mecze odbywały się systemem pucharowym do 3 wygranych meczów. Wyniki turnieju:

 - Mistrzostwo Szkoły – I miejsce – Kruczyk Jakub I iw

                              II miejsce – Burakiewicz Piotr IV gSw

                             III miejsce – Kowalczyk Kacper IV pIw

 - Internat – I miejsce – Burakiewicz Piotr IV gSw

                II miejsce – Kubeł Patryk III B

               III miejsce – Kuciński Kamil I Iw

 Mecze odbywały się na 5 stołach do których przydzielony był 1 sędzia punktowy. Turniej toczony był zgodnie z obowiązującymi przepisami Polskiego Związku Tenisa. Nagrodzone zostały 3 pierwsze miejsca, uczniowie otrzymali medale  i pamiątkowe dyplomy. Organizatorami byli nauczyciele wychowania fizycznego. Turniej uroczyście rozpoczęła i zamknęła pani Dyrektor Agnieszka Murach.

 Organizator

 FOTO RELACJA

Uczniowie klasy 1R wybrali się w tym tygodniu na lodowisko wraz z opiekunami - panem Adamem Wołoszem i wychowawcą klasy panią Ewą Grzeszczyk. Była to świetna okazją do zaprezentowania fantastycznych umiejętności łyżwiarskich młodzieży. Wyjście zaliczamy do bardzo udanych, wszyscy wspaniale się bawili i korzystali ze wspólnie spędzonego czasu. Fajnie było poczuć przedsmak nadchodzących ferii zimowych.

FOTO RELACJA


  Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna
  w Ostrołęce
 
      7 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Ma on na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań związanych z korzystaniem z Internetu przez dzieci oraz młodzież.
   Jak wiadomo, Internet przynosi nam wszystkim wiele korzyści, dając możliwości kontaktu, nauki, poszerzania wiedzy, zainteresowań, jednak bardzo ważne jest aby być uważnym i nie zapominać o tym jakie zagrożenia mogą czekać w sieci. Bardzo istotne jest zatem zwiększenie świadomości rodziców, opiekunów oraz nauczycieli dotyczące problematyki bezpieczeństwa w sieci, a także przede wszystkim profilaktyka skierowana do dzieci i młodzieży.
   W związku z tym serdecznie zapraszamy do zapoznania się z materiałami znajdującymi się na stronach:

 

„Kto czyta – żyje wielokrotnie…”

Józef Czechowicz

Dnia 31 stycznia bieżącego roku szkolnego w naszej szkole odbył się konkurs „Czytaj, by odkryć siebie”. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane w ramach akcji „Narodowe czytanie”.

Jego celem było, m.in. kształcenie umiejętności pięknego czytania oraz rozwijanie i utrwalanie potrzeb i nawyków czytelniczych młodzieży. Konkurs był  adresowany  do uczniów klas technicznych ZSZ nr 2 w Ostrołęce. 

Młodzież zaprezentowała wybrane przez siebie fragmenty ballad Adama Mickiewicza indywidualnie oraz grupowo. W klimat literatury romantycznej wprowadziła młodzież Pani Wiesława Gałka, pięknie dekorując świetlicę „w stylu epoki”.

Jury w składzie : Pani Agnieszka Murach, Pani Edyta Sikora oraz Pan Jakub Rutka, wysłuchało prezentacji trzydzieściorga uczestników, a następnie wyłoniło zwycięzców, zgodnie z przyjętymi przez komisję zasadami.

I miejsce przyznano Natalii Ciecierskiej z klasy 4 gWr,

II miejsce – Gabrieli Skibie z klasy 4 pIw,

III miejsce – Zuzannie Bonisławskiej , Oliwii Choroszewskiej, Gabrieli Gutowskiej oraz Aleksandrze Załusce z klasy I We.

Dzięki propagowaniu idei pięknego czytania młodzież wraz
z organizatorkami: Panią Joanną Klikczyńską i Edytą Sikorą przeniosła zebranych w pełną nostalgii podróż po kartach ballad Adama Mickiewicza.

                                                        FOTO RELACJA 

Trzej uczniowie z naszej szkoły stworzyli zespół i wymyślili własny projekt w ramach Zwolnionych z Teorii, którego celem jest wnieść coś dobrego dla innych, w realny sposób zmieniając świat na lepsze. Wiemy przecież, że każdy taki projekt pomaga i sprawia, że młodzież ma ogromny wpływ na swoje otoczenie!