Miasto Ostrołęka, organ prowadzący Technikum Nr 2 w Ostrołęce w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich otrzymało dotacje celową na dofinansowanie realizacji programu nauczania przedmiotu „Edukacja wojskowa” – zakup indywidualnego pakietu wyposażenia ucznia CWKM w roku szkolnym 2021/2022 r.

Wartość dofinansowania wyniosła 105.600,00 złotych (80%), wkład własny beneficjenta wyniósł 26..400,00 zł. Całkowity koszt realizacji wyniósł 132.000,00 zł.

W Technikum Nr 2 od 01. września 2021 r. do stycznia 2024 r. realizowana jest V edycja projektu Ministerstwa Obrony Narodowej – Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe - program nauczania przedmiotu „Edukacja wojskowa”. W realizacji programu uczestniczą uczniowie klas trzech Technikum, w zawodach: technik informatyk i technik pojazdów samochodowych. Łącznie program realizuje 100 uczniów.

 

Absolwenci szkoły po realizacji jednolitego, kompleksowego i spójnego z wymogami wojskowymi programu nauczania mogą liczyć na:

  • odbycie skróconej służby przygotowawczej dla ochotników, kończącej się złożeniem przysięgi wojskowej i przeniesieniem do rezerwy,
  • preferencje w trakcie naboru do Wojsk Obrony Terytorialnej oraz innych rodzajów służby wojskowej,
  • przyjęcie na studia wojskowe na preferencyjnych warunkach - dodatkowe punkty rankingowe w czasie rozmów kwalifikacyjnych,
  • stałe konsultacje (już w toku realizacji projektu) przedstawicieli wojskowych komend uzupełnień w zakresie przyjęcia do służby wojskowej oraz wskazywania możliwości podjęcia służby adekwatnych do potrzeb Sił Zbrojnych i uwarunkowań kandydata.

MON wspiera szkołę w realizacji programu m.in. poprzez dofinansowanie zakupu umundurowania dla uczniów.

 

 Dyplom - „MŁODA KREW RATUJE ŻYCIE”Puchar - „MŁODA KREW RATUJE ŻYCIE”

    Krwiodawcy z naszej szkoły oddając krew zajęli II miejsce w X edycji rejonowego turnieju ph. „MŁODA KREW RATUJE ŻYCIE”. Dziękujemy wszystkim, którzy podarowali swoją krew. Oby nikomu potrzebującemu nigdy jej nie zabrakło. Mając to na uwadze zachęcamy do tego szlachetnego działania, jakim jest oddawanie krwi.

 Od 1 X do 6 XII 2021r. w ramach projektu ekologiczno-charytatywnego „Zbieram to w szkole” prowadziliśmy zbiórkę „Dobrych Monet”. Udało się zebrać 17620 g różnych monet. Monety zbieraliśmy w dwóch miejscach: przy wejściu do szkoły z pomocą pań woźnych oraz w zapleczu sali biologicznej. W zbiórce uczestniczył każdy chętny uczeń. Przede wszystkim były to klasy II i III technikum.

Spośród uczestników zbiórki wyłoniliśmy trzech indywidualnych zwycięzców, czyli osoby, które zebrały najwięcej kg monet. Są to:

I miejsce Radwański Jeremiasz 2We 3030 g

II miejsce Tabor Zuzanna 3gF 1350 g

III miejsce Sawicka Klaudia 2F 1300 g

 

Otrzymają nagrody, które wcześniej wymieniliśmy za punkty z ubiegłorocznej zbiórki.

Akcja „Zbieram to w szkole” to ciekawe połączenie pomocy ludziom (budowa studni w Czadzie, pomoc dzieciom z domów dziecka na Filipinach i w Boliwii) z pomocą dla środowiska. Daje podwójne a nawet potrójne zyski: coś zbudujemy, czegoś nie wyrzucimy do śmieci, zyskamy ciekawe nagrody. Najważniejszym jest jednak pomoc innym i dbanie o środowisko. Biorąc udział w tej akcji po raz kolejny przekonaliśmy się, że razem możemy więcej i „grosz do grosza a będzie kokosza”. „Zbieram to w szkole” to cenna inicjatywa prowadzona przez Zgromadzenie Księży Najświętszego Serca Jezusa – Sekretariat Misji Zagranicznych Księży Sercanów.

FOTO RELACJA

„Lekcje z ZUS” to projekt edukacyjny„Lekcje z ZUS” to projekt edukacyjny, który kształtuje świadomość młodzieży, uczy wzajemnej odpowiedzialności wobec osób z różnych pokoleń oraz daje praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom. Zawiera treści z podstawy programowej przedmiotów: podstawy przedsiębiorczości, podstawy działalności gospodarczej oraz wiedza o społeczeństwie.

Projekt został objęty honorowym patronatem ministra rodziny, pracy i polityki społecznej oraz ministra edukacji narodowej.
„Lekcje z ZUS” to realizacja czterech lekcji:

Lekcja 1. Świadomy zawsze ubezpieczony.

Lekcja 2. Co Ci się należy, kiedy płacisz składki?

Lekcja 3. Renty i emerytury.

Lekcja 4. E-ZUS, czyli firma pod ręką

Projekt był realizowany w następujących klasach: 3pIw, 3pF, 4RBw, 4We, 4B przez nauczycieli: Alina Bałdyga, Dorota Kulesza, Bogusława Gocłowska.

Zwieńczeniem projektu była możliwość wzięcia udziału w Olimpiadzie „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”.

W etapie szkolnym największą liczbę punktów uzyskały uczennice:

- Karolina Syrowik – kl. 4We (19/20p)

- Gabriela Skiba – kl. 3pIw (14/20p)

Dzięki „Lekcjom z ZUS” uczniowie mogli się dowiedzieć jak indywidualnie planować swoją przyszłość, jak podejmować świadome decyzje na rynku pracy, jak korzystać z nowoczesnych rozwiązań, które udostępnia ZUS, a przez to sprawnie poruszać się w świecie finansów.