CENTRUM KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie składa serdeczne podziękowania i gratuluje  uczniowi Naszej szkoły. Adam Glinka- uczeń klasy 2w Branżowej Szkoły I Stopnia uczestniczył, przebywając na turnusie dokształcania teoretycznego w Konkursie Zawodowym II Stopnia „ Najlepszy uczeń w zawodzie KUCHARZ” i zajął III miejsce. Konkurs zorganizowany był przez Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wyszkowie po raz drugi. Przypominamy, że w roku ubiegłym Adam Glinka również zajął miejsce na podium. 

Uczniowi gratulujemy!!!

„Zdrowie człowieka tkwi od pokoleń w tym co ma w głowie i co na stole”

 

Olimpiada Wiedzy TechnicznejMiło nam poinformować, że 04.01.2022r. uczniowie naszej szkoły klasy IV technik pojazdów samochodowych o profilu wojskowym KALINOWSKI ADAM, LESZCZYŃSKA DOMINIKA,  ZAKRZEWSKI DAWID zakwalifikowali się po zmaganiach I stopnia etapu szkolnego do uczestnictwa  w  II etapie okręgowym  Olimpiady Wiedzy Technicznej  w Siedlcach jako jedyni ze szkół biorących udział z naszego miasta.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Organizatorem OWT jest Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT z siedzibą w Warszawie.

FOTO RELACJA

W Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 odbył się konkurs dla szkół podstawowych z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego pt. “Frohe Weihnachten – Merry Christmas (kartki Bożonarodzeniowe).  

Celem konkursu było: 

  • rozbudzenie zainteresowania uczniów językami niemieckim i angielskim, 
  • rozwijanie językowych i plastycznych uzdolnień młodzieży, 
  • doskonalenie praktycznych umiejętności językowych, w tym ortograficznych, 
  • krzewienie kultury języków niemieckiego i angielskiego u młodzieży, 
  • kształtowanie postawy tolerancji i akceptacji wobec innych narodów, ich kultury oraz języka 

W konkursie wzięły udział następujące szkoły: 

  • Szkoła Podstawowa w Zespole Placówek Oświatowych w Kadzidle, 
  • Szkoła Podstawowa Nr 10 w Ostrołęce, 
  • Szkoła Podstawowa w Grabówku, 
  • Szkoła Podstawowa w Zalasiu, 
  • Szkoła Podstawowa w Kuninie, 
  • Szkoła Podstawowa Nr 1 w Laskowcu 
  • Szkoła Podstawowa w Przystani 

Przegląd wszystkich prac konkursowych można obejrzeć:

Jury w składzie nauczycieli języka angielskiego i niemieckiego oceniło nadesłane prace. 

 

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco: 

 

“Frohe Weihnachten” - język niemiecki 

  1. Maciej Płoski - Szkoła Podstawowa Nr 10 w Ostrołęce 
  2. Oliwia Mróz - Szkoła Podstawowa w Kadzidle 
  3. Zuzanna Romaszko - Szkoła Podstawowa Nr 1 w Laskowcu 

Wyróżnienie: 

  1. Kacper Deptuła - Szkoła Podstawowa Nr 10 w Ostrołęce 

Merry Christmas” - język angielski 

  1. Patrycja Białczak - Szkoła Podstawowa w Grabówku 
  2. Wiktor Turski - Szkoła Podstawowa w Zalasiu 
  3. Dominik Szymczyk - Szkoła Podstawowa w Kadzidle 

Wyróżnienie: 

  1. Oliwier Tułodziecki - Szkoła Podstawowa w Grabówku 
  2. Wiktoria Olejnik - Szkoła Podstawowa w Laskowcu 

Wyróżnieni uczniowie otrzymają nagrody rzeczowe.  

Gratulujemy!!! 

Zespół nauczycieli języków obcych 

 W dniu 14 grudnia 2021 roku  uczniowie  naszej szkoły (klasa 4Sw, 4Iw, 4B, 3gSw, 3gIw) wraz z opiekunami p. Ewą Tarnowską i p. Elwirą Prot  uczestniczyli  w profilaktycznym szkoleniu z elementami praktycznymi z doskonalenia techniki jazdy samochodem dla kierowców w wieku 18-24 lat. Szkolenie odbywało się na Torze Modlin, a jego organizatorem był Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego.

Szkolenie to podzielone zostało na dwie części: teoretyczną dotyczącą techniki kierowania pojazdem oraz zajęć z psychologiem transportu i praktyczną dotyczącą doskonalenia techniki kierowania pojazdem w różnych warunkach drogowych.

 Zajęcia teoretyczne były prowadzone w bardzo ciekawy sposób i przedstawiały wiele przykładów rzeczywistych warunków drogowych. Dzięki tym zajęciom uświadomić sobie można było, jak ważne podczas prowadzenia pojazdów są przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, odpowiedzialność za innych uczestników, przewidywanie sytuacji na drodze, a także kultura i życzliwość względem innych uczestników ruchu.

Drugim etapem szkolenia było doskonalenie techniki jazdy samochodem. Instruktorzy pokazali nam, jakie skutki w praktyce może spowodować chociażby nieodpowiednia pozycja za kierownicą związana z złym ustawieniem fotela kierowcy.

 Najbardziej emocjonującym etapem szkolenia były ćwiczenia praktyczne jazdy samochodem. Już samo awaryjne hamowanie przeprowadzane na płycie poślizgowej było dość problematyczne i dopiero za n-tą próbą dawało satysfakcjonujący wynik. Kolejne ćwiczenie polegało na jeździe slalomem z pomiarem czasu pokonania odcinka testowego. Trenerzy wprowadzali oczywiście w trakcie jazdy dodatkowe zadania, np. prowadzili z kierowcą rozmowę przez telefon. Efektem było oczywiście znaczące pogorszenie czasu przejazdu i większa ilość błędów popełnianych podczas slalomu.

Ostatnim zadaniem praktycznym była jazda po okręgu z coraz większymi prędkościami. Kolejne ważne doświadczenie, pokazujące jak bardzo ważne jest nauczenie się przewidywania sytuacji, gdy pojazd ulega poślizgom oraz w jaki sposób wykorzystać systemy odpowiedzialne za trakcję pojazdu.

Po zakończeniu tego etapu szkolenia każdy z uczestników otrzymał certyfikat potwierdzający, że jako kierowca doskonalił swoją wiedzę i umiejętności.

 

 

Miasto Ostrołęka, organ prowadzący Technikum Nr 2 w Ostrołęce w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich otrzymało dotacje celową na dofinansowanie realizacji programu nauczania przedmiotu „Edukacja wojskowa” – zakup indywidualnego pakietu wyposażenia ucznia CWKM w roku szkolnym 2021/2022 r.

Wartość dofinansowania wyniosła 105.600,00 złotych (80%), wkład własny beneficjenta wyniósł 26..400,00 zł. Całkowity koszt realizacji wyniósł 132.000,00 zł.

W Technikum Nr 2 od 01. września 2021 r. do stycznia 2024 r. realizowana jest V edycja projektu Ministerstwa Obrony Narodowej – Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe - program nauczania przedmiotu „Edukacja wojskowa”. W realizacji programu uczestniczą uczniowie klas trzech Technikum, w zawodach: technik informatyk i technik pojazdów samochodowych. Łącznie program realizuje 100 uczniów.

 

Absolwenci szkoły po realizacji jednolitego, kompleksowego i spójnego z wymogami wojskowymi programu nauczania mogą liczyć na:

  • odbycie skróconej służby przygotowawczej dla ochotników, kończącej się złożeniem przysięgi wojskowej i przeniesieniem do rezerwy,
  • preferencje w trakcie naboru do Wojsk Obrony Terytorialnej oraz innych rodzajów służby wojskowej,
  • przyjęcie na studia wojskowe na preferencyjnych warunkach - dodatkowe punkty rankingowe w czasie rozmów kwalifikacyjnych,
  • stałe konsultacje (już w toku realizacji projektu) przedstawicieli wojskowych komend uzupełnień w zakresie przyjęcia do służby wojskowej oraz wskazywania możliwości podjęcia służby adekwatnych do potrzeb Sił Zbrojnych i uwarunkowań kandydata.

MON wspiera szkołę w realizacji programu m.in. poprzez dofinansowanie zakupu umundurowania dla uczniów.

 

 Od 1 X do 6 XII 2021r. w ramach projektu ekologiczno-charytatywnego „Zbieram to w szkole” prowadziliśmy zbiórkę „Dobrych Monet”. Udało się zebrać 17620 g różnych monet. Monety zbieraliśmy w dwóch miejscach: przy wejściu do szkoły z pomocą pań woźnych oraz w zapleczu sali biologicznej. W zbiórce uczestniczył każdy chętny uczeń. Przede wszystkim były to klasy II i III technikum.

Spośród uczestników zbiórki wyłoniliśmy trzech indywidualnych zwycięzców, czyli osoby, które zebrały najwięcej kg monet. Są to:

I miejsce Radwański Jeremiasz 2We 3030 g

II miejsce Tabor Zuzanna 3gF 1350 g

III miejsce Sawicka Klaudia 2F 1300 g

 

Otrzymają nagrody, które wcześniej wymieniliśmy za punkty z ubiegłorocznej zbiórki.

Akcja „Zbieram to w szkole” to ciekawe połączenie pomocy ludziom (budowa studni w Czadzie, pomoc dzieciom z domów dziecka na Filipinach i w Boliwii) z pomocą dla środowiska. Daje podwójne a nawet potrójne zyski: coś zbudujemy, czegoś nie wyrzucimy do śmieci, zyskamy ciekawe nagrody. Najważniejszym jest jednak pomoc innym i dbanie o środowisko. Biorąc udział w tej akcji po raz kolejny przekonaliśmy się, że razem możemy więcej i „grosz do grosza a będzie kokosza”. „Zbieram to w szkole” to cenna inicjatywa prowadzona przez Zgromadzenie Księży Najświętszego Serca Jezusa – Sekretariat Misji Zagranicznych Księży Sercanów.

FOTO RELACJA

 Dyplom - „MŁODA KREW RATUJE ŻYCIE”Puchar - „MŁODA KREW RATUJE ŻYCIE”

    Krwiodawcy z naszej szkoły oddając krew zajęli II miejsce w X edycji rejonowego turnieju ph. „MŁODA KREW RATUJE ŻYCIE”. Dziękujemy wszystkim, którzy podarowali swoją krew. Oby nikomu potrzebującemu nigdy jej nie zabrakło. Mając to na uwadze zachęcamy do tego szlachetnego działania, jakim jest oddawanie krwi.

„Lekcje z ZUS” to projekt edukacyjny„Lekcje z ZUS” to projekt edukacyjny, który kształtuje świadomość młodzieży, uczy wzajemnej odpowiedzialności wobec osób z różnych pokoleń oraz daje praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom. Zawiera treści z podstawy programowej przedmiotów: podstawy przedsiębiorczości, podstawy działalności gospodarczej oraz wiedza o społeczeństwie.

Projekt został objęty honorowym patronatem ministra rodziny, pracy i polityki społecznej oraz ministra edukacji narodowej.
„Lekcje z ZUS” to realizacja czterech lekcji:

Lekcja 1. Świadomy zawsze ubezpieczony.

Lekcja 2. Co Ci się należy, kiedy płacisz składki?

Lekcja 3. Renty i emerytury.

Lekcja 4. E-ZUS, czyli firma pod ręką

Projekt był realizowany w następujących klasach: 3pIw, 3pF, 4RBw, 4We, 4B przez nauczycieli: Alina Bałdyga, Dorota Kulesza, Bogusława Gocłowska.

Zwieńczeniem projektu była możliwość wzięcia udziału w Olimpiadzie „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”.

W etapie szkolnym największą liczbę punktów uzyskały uczennice:

- Karolina Syrowik – kl. 4We (19/20p)

- Gabriela Skiba – kl. 3pIw (14/20p)

Dzięki „Lekcjom z ZUS” uczniowie mogli się dowiedzieć jak indywidualnie planować swoją przyszłość, jak podejmować świadome decyzje na rynku pracy, jak korzystać z nowoczesnych rozwiązań, które udostępnia ZUS, a przez to sprawnie poruszać się w świecie finansów.