Trzy uczennice Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce, kształcące się w zawodzie technik weterynarii, wzięły udział w siedleckich eliminacjach okręgowych XLV edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Olimpiada odbyła się 23 kwietnia 2021 r. na terenie na Wydziału Agrobioinżynierii i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczo- Humanistycznego w Siedlcach.

Eliminacje zostały przeprowadzone w 9 blokach tematycznych.

Najlepszą w bloku weterynaria z okręgu siedleckiego została Magdalena Kaczor z klasy 4We, zdobywając bardzo wysoki wynik - 109 na 120 możliwych do uzyskania punktów, tym samym kwalifikując się do eliminacji centralnych.

Gratulujemy udziału i świetnych wyników. Informujemy, że eliminacje centralne odbędą się w dniach 28-29 maja na terenie Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Życzymy również sukcesów w kolejnym etapie.

Kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja obchodziliśmy w naszej szkole inaczej niż w ubiegłych latach. Tradycyjną akademię zastąpiły w tym roku różnorodne formy upamiętnienia tego ważnego wydarzenia na lekcjach historii, wiedzy o społeczeństwie i godzinach wychowawczych.

Rocznice, święta, symbole powinny być istotne dla każdego Polaka gdyż „ naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”.

Zwieńczeniem patriotycznych prelekcji w naszej szkole był konkurs historyczny przeprowadzony przez nauczycieli historii. Celem konkursu było uczczenie 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 r. Z powodu pandemii konkurs odbył się zdalnie. Uczniowie biorący udział w konkursie swoimi avatarami nawiązywali do postaci – twórców Ustawy Rządowej. Zadania polegały na rozwiązaniu testu zawierającego zadania zamknięte.

Oto wyniki konkursu:

 

I miejsce

Piórkowski Bartłomiej z klasy 2pSw (opiekun Elżbieta Ceberek)

Solianyk Heorhi z klasy 2 pIw (opiekun Elżbieta Ceberek)

Zięba Natalia z klasy 2 Iw ( opiekun Jarosław Justowicz)

 

II miejsce

Stasiak Wiktoria z klasy 3 Iw ( opiekun Jarosław Justowicz)

 

III miejsce

Szczubełek Adam z klasy 3 B ( opiekun Jarosław Justowicz)

 

Gratulujemy wiedzy i dziękujemy za kształtowanie postawy patriotycznej i pielęgnowanie tożsamości narodowej.

GALERIA Z WYDARZENIA

Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego Programu „Złote Szkoły NBP”, który realizowany jest w terminie od 18 stycznia do 30 czerwca. Hasło I edycji 2020/2021 programu to:

Giganci finansów osobistych”.

Jest to kolejny projekt edukacyjny zainicjowany przez Narodowy Bank Polski, popularyzujący wiedzę ekonomiczną w środowiskach szkolnych. Program aktywizuje nauczycieli i uczniów do podejmowania zespołowych inicjatyw na rzecz swojej szkoły i najbliższego otoczenia, przybliżając zagadnienia ekonomiczne w nowatorski i przystępny sposób.

Jego celem jest przygotowanie młodzieży do bezpiecznego i swobodnego poruszania się w świecie finansów oraz rozbudzanie postaw przedsiębiorczych i prospołecznych.

Warunkiem udziału w programie było powołanie Drużyny Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej, która odpowiada za przygotowanie i realizację zadań danej edycji programu.

Taką Drużynę stworzyli uczniowie z klasy 2pBB: Amelia Siwek, Magdalena Krystian, Oliwia Laskowska, Paweł Kaczmarczyk, Oliwia Laskowska, Angelika Murach, Amelia Żynda, Mateusz Masiukiewicz, Amelia Brakoniecka i Zuzanna Modzelewska.

Pod opieką p. Bogusławy Gocłowskiej i p. Doroty Kuleszy Drużyna Ambasadorów podjęła się realizacji trzech zadań wymaganych w tej edycji Programu:

  1. „Spotkanie z ekspertem” – spotkanie on-line Urszuli Pieniek – Dyrektora Santander Bank S.A. Oddział w Ostrołęce z klasą 2pBB na temat: „ Bankowość elektroniczna, bezpieczeństwo w sieci, bezpieczne zakupy”.
  2. „Lekcja z ekonomią”- lekcja z udziałem nauczycieli przedmiotów: podstaw przedsiębiorczości, geografii, matematyki, przeprowadzona w klasach: 2pBB, 2pF,2pIw na temat: ”Domowe finanse – czyli jak zapanować nad swoimi wydatkami?”.
  3. „Debata szkolna” - zorganizowana w ramach spotkania on-line w klasie 2pBB z udziałem eksperta - Urszuli Pieniek - Dyrektora Santander Bank S.A. Oddział w Ostrołęce, dyrektora szkoły –p. Aliny Bałdygi, wychowawcy klasy – p. Marioli Charyton oraz nauczycieli podstaw przedsiębiorczości – p. Bogusławy Gocłowskiej i p. Doroty Kuleszy.

Nasza Drużyna współdziałając, z zaangażowaniem ćwiczyła swoją kreatywność, umiejętność logicznego myślenia, samodzielnego wyszukiwania informacji i weryfikowania ich źródeł, aktywnego słuchania, publicznej prezentacji. Nauka, połączona z wykonywaniem nowych ról, np. podczas debaty, dała ogromną satysfakcję  szkolnym Ambasadorom Edukacji Ekonomicznej.

Korzyści z udziału w Programie są oczywiste:

  • dla uczniów - umiejętność współdziałania, efektywnej komunikacji i rozwiązywania problemów,
  • dla nauczycieli – popularyzacja wiedzy ekonomicznej poprzez nowatorskie pomysły,
  • dla szkoły – wspieranie kompetencji finansowych młodego pokolenia.

Dodatkowo szkoła, dzięki spełnieniu określonych warunków Programu, będzie starać się o otrzymanie prestiżowego tytułu „Złotej Szkoły NBP” potwierdzonego certyfikatem.

 

Za uczestnictwo w Projekcie Wszystkim serdecznie dziękujemy!

 Galeria z wydarzenia

 Światowy Tydzień Pieniądza – Global Money Week (GMW) jest coroczną kampanią informacyjną na rzecz dbania o to, by dzieci i młodzież od najmłodszych lat zyskiwały świadomość finansową i stopniowo rozwijały wiedzę, umiejętności, postawy i nawyki niezbędne do podejmowania racjonalnych decyzji finansowych.

Organizatorem kampanii jest Międzynarodowa Sieć ds. Edukacji Finansowej działająca przy OECD. Pierwsza edycja GMW odbyła się w 2012 roku i od tamtej pory przystąpiło do niej ponad 170 krajów. W Polsce nadzór nad kampanią sprawuje Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.

Hasło przewodnie GMW 2021, „Zadbaj o siebie, zadbaj o swoje pieniądze”, podkreśla konieczność budowania finansowej odporności przy jednoczesnym dbaniu o zdrowie w obecnej sytuacji na świecie.

Nasza szkoła przystępując do kampanii GMW przeprowadziła szereg działań z zakresu edukacji finansowej. Na przedmiotach:  „podstawy przedsiębiorczości” oraz „kompetencje społeczne i organizacja małych zespołów” prezentowano i dyskutowano na następujące tematy:

- 7 nawyków oszczędzania

- Jak zrobić prosty budżet domowy?

- Jak przestać trwonić pieniądze?

- Licz pieniądze – poradnik

- Bezpieczeństwo finansowe – uwaga na oszustwa w sieci

- Decyzje finansowe – jak oszczędzać?

- Co nastolatek powinien wiedzieć o pieniądzu?

- Wirtualna wycieczka po Centrum Pieniądza NBP w Warszawie.

Innym działaniem było zorganizowanie szkolnego konkursu na plakat promujący hasło tegorocznej edycji. Plakaty wykonały uczennice z następujących klas:

- Oliwia Zyśk – 1We

- Anna Dmoch – 2gWR

- Amelia Brakoniecka – 2pBB

- Kaja Olbryś – 2pWR

- Wiktoria Wojtczak - 2pWR

- Patrycja Nowacka – 2pWR

W kampanii Światowego Tygodnia Pieniądza brały udział następujące klasy: 2pSw, 2pBB, 2pWR, 2pIw, 2pF, 2gIw, 2pIw, 2pF oraz nauczyciele: p. Alina Bałdyga, p. Bogusława Gocłowska, p. Dorota Kulesza.

 

GALERIA PLAKATÓW