Drodzy Uczniowie!

 

Spotykamy się ponownie w szkole. We współpracy z Wami i przy wsparciu Waszych rodziców, dołożymy wszelkich sił, aby napotkane trudności ostatnich miesięcy były przejściowe. Postaramy się, aby ostatnie tygodnie roku szkolnego wykorzystać na odnawianie i wzmacnianie więzi oraz czerpanie radości z bycia razem.

Życzymy Wam sukcesów na miarę Waszych możliwości.

Dyrekcja i Kadra Pedagogiczna

 

Plakat

W ramach realizacji ogólnopolskiego projektu finansowego BAKCYL. Młodzież z klasy 2pF (technik usług fryzjerskich) oraz klasy 1Sw (technik pojazdów samochodowych- oddział przygotowania wojskowego) wzięli udział w zajęciach online. Prelekcje prowadzili eksperci z zakresu bankowości.

Temat lekcji: Moje finanse - myślę przedsiębiorczo.

Zajęcia zostały zorganizowane przez Panią Paulinę Biedrzycką doradcę zawodowego.

Podczas zajęć młodzież dowiedziała się jak efektywnie przygotować się do korzystania z usług finansowych w sposób świadomy i bezpieczny. Eksperci zachęcali młodych ludzi do rozważenia przyszłej kariery zawodowej w bankowości oraz wzmocnienie wizerunku banków jako instytucji zaufania publicznego. Temat lekcji wprowadza w świat codziennych finansów, aby na starcie w dorosłość potrafili wykorzystać odpowiednie dla siebie usługi finansowe i zabezpieczyć własne potrzeby na przyszłość.

 

Główne zagadnienia, które były prezentowane:

  1. Ile kosztuje życie?
  2. Warto oszczędzać.
  3. Budżet – oszczędzanie jako stały element budżetu.
  4. Kiedy warto pożyczać pieniądze?
  5. Wybór kredytu/pożyczki.
  6. Co robić, jeśli pojawią się problemy?

Czas trwania lekcji: 45 minut – 1 godzina lekcyjna.

 

Dziękuję wszystkim uczniom oraz wychowawcom za aktywny udział w czasie trwania webinarium.

 

 FOTO RELACJA

 

Bank BNP PARIBAS w ramach projektu „Misja edukacja” w bieżącym roku szkolnym zaproponował szereg działań edukacyjnych z zakresu finansów, bezpieczeństwa w sieci, przedsiębiorczości czy psychologii. Warsztaty skierowane do młodzieży szkół średnich obejmowały następujące obszary tematyczne:

  • Finanse w życiu osobistym,
  • Kariera w korporacji,
  • Zakupy online.

Nasza szkoła skorzystała z oferty edukacyjnej banku. 29 kwietnia edukacyjną misję w szkole realizował Pan Robert Drewnowski – Dyrektor BNP PARIBAS Oddział w Ostrołęce. Misja polegała na przeprowadzeniu warsztatów z zakresu finansów osobistych w formie spotkania on-line na platformie Teams na przedmiocie podstawy przedsiębiorczości. Z ekspertem bankowym spotkali się uczniowie klas: 2pWR, 2pF, 2pIw, 1w.

Idea projektu „Misja edukacja” została zawarta w poniższej cytowanej treści banku BNP PARIBAS:

„Edukacja finansowa to pierwszy i zasadniczy krok do przemyślanych i bezpiecznych decyzji finansowych. Dlatego podejmujemy konkretne działania, aby przybliżać – nie tylko dorosłym, ale także dzieciom i młodzieży – wiedzę o pieniądzu, oszczędzaniu i planowaniu wydatków, pomagamy zrozumieć zasady działania produktów i usług bankowych”.

Panu Dyrektorowi Robertowi Drewnowskiemu dziękujemy za poświęcony czas, współpracę i zaangażowanie oraz przekazaną fachową wiedzę naszym uczniom.

 

FOTO RELACJA

 

 

 

W naszej Szkole odbył się

OGÓLNOPOLSKI KONKURS LOGICZNEGO MYŚLENIA

Uczniowie biorący udział w konkursie wykazali się umiejętnością rozwiązywania zadań logicznych, łamigłówek i rebusów. Ciekawa formuła zadań konkursowych umożliwiła trening i rozwój logicznego myślenia, które przydaje się nie tylko w matematyce czy fizyce, ale także na innych przedmiotach wymagających rozwiązywania nietypowych zadań.

Gratulujemy uczniom zajęcia wysokich lokat w rankingu ogólnopolskim:

Aleksandra Tytko, Heorhii Solianyk, Wiktoria Tytko, Zuzanna Modzelewska, Gabriela Skiba, Wojciech Aptacy, Sylwia Karpińska, Łukasz Niksa, Julia Suchecka, Emilia Ropiak, Jan Popławski, Joanna Łada, Julita Sęk, Natalia Błędek.

Życzymy dalszych sukcesów.

 

Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku do 30 czerwca 2021 roku.
Informacje zbierane podczas Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021) będą podlegać rygorystycznej ochronie. Gwarantują to zarówno zapisy prawne nakładające m.in. bezwzględny obowiązek zachowania tajemnicy statystycznej, jak i zabezpieczenia informatyczne blokujące osobom niepowołanym dostęp do danych spisowych.
Ochrona danych zbieranych podczas spisów powszechnych i wszystkich innych badań ma dla polskiej statystyki publicznej bezwzględny priorytet. Wypełniając formularz spisowy NSP 2021 możemy być pewni, że dane nie będą ujawnione ani przekazane innym podmiotom.
Wszystkie dane osobowe przetwarzane w ramach prac spisowych są poufne i podlegają szczególnej ochronie, na zasadach określonych w ustawie o statystyce publicznej oraz w ustawie o ochronie danych osobowych. Osoby wykonujące prace spisowe są obowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej.
Zasada tajemnicy statystycznej ma charakter absolutny, jest wieczysta, obejmuje wszystkie dane osobowe i nie przewiduje żadnych wyjątków dających możliwość jej uchylenia. Za jej złamanie grozi do lat 3 kary pozbawienia wolności.
Dane spisowe są również odpowiednio zabezpieczone pod względem informatycznym. Właściwa ochrona informatyczna jest niezbędna – badania statystyczne są dziś prowadzone w przeważającej mierze za pośrednictwem Internetu. Również podczas NSP 2021 spis każdej osoby będzie przeprowadzany za pośrednictwem aplikacji internetowej.
System zabezpieczeń informatycznych polskiej statystyki publicznej jest na bieżąco sprawdzany i aktualizowany. Zadziałał bez zarzutu podczas ubiegłorocznego Powszechnego Spisu Rolnego.
Warto podkreślić, że dane spisowe będą przekazywane do wiadomości publicznej jedynie w formie zagregowanej – czyli łącznie dla danego szczebla terytorialnego (gmina, powiat, województwo, kraj) lub zakresu tematycznego (np. gospodarstwa domowe wg liczby osób). W żadnym wypadku nie będą publikowane dane dotyczące poszczególnych osób lub pojedynczego gospodarstwa domowego!
Więcej informacji znajduje się na stronie https://spis.gov.pl.
 Informacje do pobrania:
 
 

Trzy uczennice Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce, kształcące się w zawodzie technik weterynarii, wzięły udział w siedleckich eliminacjach okręgowych XLV edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Olimpiada odbyła się 23 kwietnia 2021 r. na terenie na Wydziału Agrobioinżynierii i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczo- Humanistycznego w Siedlcach.

Eliminacje zostały przeprowadzone w 9 blokach tematycznych.

Najlepszą w bloku weterynaria z okręgu siedleckiego została Magdalena Kaczor z klasy 4We, zdobywając bardzo wysoki wynik - 109 na 120 możliwych do uzyskania punktów, tym samym kwalifikując się do eliminacji centralnych.

Gratulujemy udziału i świetnych wyników. Informujemy, że eliminacje centralne odbędą się w dniach 28-29 maja na terenie Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Życzymy również sukcesów w kolejnym etapie.

Kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja obchodziliśmy w naszej szkole inaczej niż w ubiegłych latach. Tradycyjną akademię zastąpiły w tym roku różnorodne formy upamiętnienia tego ważnego wydarzenia na lekcjach historii, wiedzy o społeczeństwie i godzinach wychowawczych.

Rocznice, święta, symbole powinny być istotne dla każdego Polaka gdyż „ naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”.

Zwieńczeniem patriotycznych prelekcji w naszej szkole był konkurs historyczny przeprowadzony przez nauczycieli historii. Celem konkursu było uczczenie 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 r. Z powodu pandemii konkurs odbył się zdalnie. Uczniowie biorący udział w konkursie swoimi avatarami nawiązywali do postaci – twórców Ustawy Rządowej. Zadania polegały na rozwiązaniu testu zawierającego zadania zamknięte.

Oto wyniki konkursu:

 

I miejsce

Piórkowski Bartłomiej z klasy 2pSw (opiekun Elżbieta Ceberek)

Solianyk Heorhi z klasy 2 pIw (opiekun Elżbieta Ceberek)

Zięba Natalia z klasy 2 Iw ( opiekun Jarosław Justowicz)

 

II miejsce

Stasiak Wiktoria z klasy 3 Iw ( opiekun Jarosław Justowicz)

 

III miejsce

Szczubełek Adam z klasy 3 B ( opiekun Jarosław Justowicz)

 

Gratulujemy wiedzy i dziękujemy za kształtowanie postawy patriotycznej i pielęgnowanie tożsamości narodowej.

GALERIA Z WYDARZENIA

Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego Programu „Złote Szkoły NBP”, który realizowany jest w terminie od 18 stycznia do 30 czerwca. Hasło I edycji 2020/2021 programu to:

Giganci finansów osobistych”.

Jest to kolejny projekt edukacyjny zainicjowany przez Narodowy Bank Polski, popularyzujący wiedzę ekonomiczną w środowiskach szkolnych. Program aktywizuje nauczycieli i uczniów do podejmowania zespołowych inicjatyw na rzecz swojej szkoły i najbliższego otoczenia, przybliżając zagadnienia ekonomiczne w nowatorski i przystępny sposób.

Jego celem jest przygotowanie młodzieży do bezpiecznego i swobodnego poruszania się w świecie finansów oraz rozbudzanie postaw przedsiębiorczych i prospołecznych.

Warunkiem udziału w programie było powołanie Drużyny Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej, która odpowiada za przygotowanie i realizację zadań danej edycji programu.

Taką Drużynę stworzyli uczniowie z klasy 2pBB: Amelia Siwek, Magdalena Krystian, Oliwia Laskowska, Paweł Kaczmarczyk, Oliwia Laskowska, Angelika Murach, Amelia Żynda, Mateusz Masiukiewicz, Amelia Brakoniecka i Zuzanna Modzelewska.

Pod opieką p. Bogusławy Gocłowskiej i p. Doroty Kuleszy Drużyna Ambasadorów podjęła się realizacji trzech zadań wymaganych w tej edycji Programu:

  1. „Spotkanie z ekspertem” – spotkanie on-line Urszuli Pieniek – Dyrektora Santander Bank S.A. Oddział w Ostrołęce z klasą 2pBB na temat: „ Bankowość elektroniczna, bezpieczeństwo w sieci, bezpieczne zakupy”.
  2. „Lekcja z ekonomią”- lekcja z udziałem nauczycieli przedmiotów: podstaw przedsiębiorczości, geografii, matematyki, przeprowadzona w klasach: 2pBB, 2pF,2pIw na temat: ”Domowe finanse – czyli jak zapanować nad swoimi wydatkami?”.
  3. „Debata szkolna” - zorganizowana w ramach spotkania on-line w klasie 2pBB z udziałem eksperta - Urszuli Pieniek - Dyrektora Santander Bank S.A. Oddział w Ostrołęce, dyrektora szkoły –p. Aliny Bałdygi, wychowawcy klasy – p. Marioli Charyton oraz nauczycieli podstaw przedsiębiorczości – p. Bogusławy Gocłowskiej i p. Doroty Kuleszy.

Nasza Drużyna współdziałając, z zaangażowaniem ćwiczyła swoją kreatywność, umiejętność logicznego myślenia, samodzielnego wyszukiwania informacji i weryfikowania ich źródeł, aktywnego słuchania, publicznej prezentacji. Nauka, połączona z wykonywaniem nowych ról, np. podczas debaty, dała ogromną satysfakcję  szkolnym Ambasadorom Edukacji Ekonomicznej.

Korzyści z udziału w Programie są oczywiste:

  • dla uczniów - umiejętność współdziałania, efektywnej komunikacji i rozwiązywania problemów,
  • dla nauczycieli – popularyzacja wiedzy ekonomicznej poprzez nowatorskie pomysły,
  • dla szkoły – wspieranie kompetencji finansowych młodego pokolenia.

Dodatkowo szkoła, dzięki spełnieniu określonych warunków Programu, będzie starać się o otrzymanie prestiżowego tytułu „Złotej Szkoły NBP” potwierdzonego certyfikatem.

 

Za uczestnictwo w Projekcie Wszystkim serdecznie dziękujemy!

 Galeria z wydarzenia

 Światowy Tydzień Pieniądza – Global Money Week (GMW) jest coroczną kampanią informacyjną na rzecz dbania o to, by dzieci i młodzież od najmłodszych lat zyskiwały świadomość finansową i stopniowo rozwijały wiedzę, umiejętności, postawy i nawyki niezbędne do podejmowania racjonalnych decyzji finansowych.

Organizatorem kampanii jest Międzynarodowa Sieć ds. Edukacji Finansowej działająca przy OECD. Pierwsza edycja GMW odbyła się w 2012 roku i od tamtej pory przystąpiło do niej ponad 170 krajów. W Polsce nadzór nad kampanią sprawuje Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.

Hasło przewodnie GMW 2021, „Zadbaj o siebie, zadbaj o swoje pieniądze”, podkreśla konieczność budowania finansowej odporności przy jednoczesnym dbaniu o zdrowie w obecnej sytuacji na świecie.

Nasza szkoła przystępując do kampanii GMW przeprowadziła szereg działań z zakresu edukacji finansowej. Na przedmiotach:  „podstawy przedsiębiorczości” oraz „kompetencje społeczne i organizacja małych zespołów” prezentowano i dyskutowano na następujące tematy:

- 7 nawyków oszczędzania

- Jak zrobić prosty budżet domowy?

- Jak przestać trwonić pieniądze?

- Licz pieniądze – poradnik

- Bezpieczeństwo finansowe – uwaga na oszustwa w sieci

- Decyzje finansowe – jak oszczędzać?

- Co nastolatek powinien wiedzieć o pieniądzu?

- Wirtualna wycieczka po Centrum Pieniądza NBP w Warszawie.

Innym działaniem było zorganizowanie szkolnego konkursu na plakat promujący hasło tegorocznej edycji. Plakaty wykonały uczennice z następujących klas:

- Oliwia Zyśk – 1We

- Anna Dmoch – 2gWR

- Amelia Brakoniecka – 2pBB

- Kaja Olbryś – 2pWR

- Wiktoria Wojtczak - 2pWR

- Patrycja Nowacka – 2pWR

W kampanii Światowego Tygodnia Pieniądza brały udział następujące klasy: 2pSw, 2pBB, 2pWR, 2pIw, 2pF, 2gIw, 2pIw, 2pF oraz nauczyciele: p. Alina Bałdyga, p. Bogusława Gocłowska, p. Dorota Kulesza.

 

GALERIA PLAKATÓW