Dnia 15 czerwca uczniowie klasy 1 We uczestniczyli w zajęciach z zakresu edukacji przyrodniczej w Leśnictwie Łęg. Ścieżka przyrodniczo-leśna jest jednym z obiektów infrastruktury w Nadleśnictwie Ostrołęka. Dzięki znajdującym się wzdłuż trasy tablicom i urządzeniom edukacyjnym uczniowie poznawali gatunki roślin i zwierząt występujących w okolicznych lasach oraz w miłej atmosferze i przy dobrej pogodzie korzystali z uroków otaczającej przyrody.

Przewodnikiem wyprawy był Pan Damian Piekarski, specjalista służby leśnej.

Na końcu trasy czekało dla wszystkich ognisko i wspaniała turystyczna wiata, gdzie można było odpocząć, zjeść pieczoną kiełbaskę, relaksować się przy różnych grach i zabawach. Wycieczka była doskonałą okazją do integracji klasowej po długim okresie nauki zdalnej.

Opiekunami wycieczki były: Bogusława Gocłowska i Renata Florczak.

FOTO RELACJA

10 czerwca 2021 r. odbyła się I edycja gry miejskiej „Twierdza”, której  organizatorem był Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Ostrołęckie tajemnice”. Zadaniem młodzieży, z klas o profilu wojskowym,  było pokonanie  trasy prowadzącej ulicami miasta   i odkrycie jej najbardziej charakterystycznych i ciekawych miejsc.  Gra rozpoczęła się w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2  przypomnieniem zasad bezpiecznego poruszania się  w trybie ulicznym przez pracownika Miejskiej Komendy Policji w Ostrołęce -  mł. asp. Krzysztofa Kolatora.

Poszczególne punkty były rozmieszczone, m.in. przy: pomniku 5. Pułku Ułanów Zasławskich, ulicy A. Madalińskiego, skwerze dr. Józefa Psarskiego.  Podczas gry uczniowie mogli zmierzyć się z  wieloma zadaniami i sprawdzić swoją wiedzą na temat grodu nad Narwią . W tym celu odczytywali rebusy, rozwiązywali krzyżówkę , odpowiadali na pytania, dotyczące bezpieczeństwa. Finał przedsięwzięcia miał miejsce na Placu Bema,  a zadaniem  wieńczącym grę było rozwiązanie (na czas) testu wiedzy ze znajomości Ostrołęki.

W grze wzięło udział 8 drużyn wraz z opiekunami. Po zaciętej rywalizacji pierwsze miejsce zajęli uczniowie z klasy 3 Sw, drugie z klasy 2 pSw, trzecie z klasy 3 Iw.

Nagrody i dyplomy wręczyła uczestnikom gry dyrektor szkoły – p. Alina Bałdyga oraz wiceprezydent miasta – p. Anna Gocłowska i dyrektor Wydziału Oświaty UM w Ostrołęce – p. Bogumiła Jarka

Przedsięwzięciu przyświecały następujące cele:

  • przybliżenie uczestnikom informacji dotyczących historii miasta Ostrołęki;
  • kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych młodego pokolenia ;
  • propagowanie zainteresowania historią;
  • budzenie refleksji oraz rozwijanie indywidualnych uzdolnień uczniów;
  • promowanie zdrowego stylu życia;
  • wpajanie zasad zdrowej rywalizacji sportowej;
  • wdrożenie do aktywnego i zdrowego spędzania czasu wolnego.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom gry,  wędrując z pewnością odnaleźli nowe ścieżki, lepiej poznali miasto, ale przede wszystkim siebie, gdyż  wędrować znaczy odkrywać.

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli przy organizacji tej ciekawej imprezy. 

FOTO RELACJA

11 czerwca 2021 r. odbył się I Pieszy rajd Kadeta zorganizowany przez Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce.. Podczas jego trwania uczniowie klas trzecich o profilu wojskowym wykonywali zadania z zakresu sprawdzianu praktycznego w ramach CWKM. Celem rajdu było, m.in.: propagowanie turystyki pieszej, popularyzacja czynnego wypoczynku, popularyzacja miejsc historycznych Kurpiowszczyzny, poznawanie piękna Kurpiowszczyzny, kształcenie umiejętności działania w terenie – orientacja, kształcenie umiejętności posługiwania się mapą, utrwalanie nawyku bezpiecznego poruszania się po drogach, doskonalenie wiedzy i umiejętności z zakresu kształcenia wojskowego.
Rajd rozpoczął się na Fortach Bema. Trasa prowadziła przez piękne zakątki Puszczy Kurpiowskiej, gdzie odbywały się działania taktyczne. Zadania , jakie mieli do wykonania kadeci, to: przeprawa przez rzekę, strzelanie, rzut granatem, rozpoznanie. Musieli wykazać się także wiedzą i umiejętnościami z zakresu taktyki, szkolenia medycznego, terenoznawstwa i regulaminów wojskowych. Rajd zakończył się na Fortach Bema ogniskiem i tradycyjną grochówką. Uczniowie zdobyli nowe umiejętności i doświadczenia oraz miło spędzili czas.
Przedsięwzięcie mogło się odbyć dzięki uprzejmości Dyrekcji Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce i Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ostrołęce. Dziękujemy za znakomitą współpracę.

Organizatorzy

FOTO RELACJA

 

Nasza Szkoła za aktywny udział w międzynarodowej kampanii Global Money Week (GMW) – Światowy Tydzień Pieniądza, który miał miejsce od 22 do 28 marca 2021 r., otrzymała okazjonalny Dyplom. W prezencie dostaliśmy także materiały edukacyjne i gadżety promujące wydarzenie i Komisję Nadzoru Finansowego jako głównego inicjatora i organizatora kampanii.

 

Dzień Dziecka klasa 2gBw postanowiła spędzić poza murami szkoły. Program wyjścia obejmował dwa punkty:
• spacer do Grodziska zwanego „Starym Miastem” leżącego na lewym brzegu Narwi na wprost ujścia rzeki Omulew.
• wizytę w Muzeum Kultury Kurpiowskiej, gdzie obejrzeliśmy m.in. bardzo ciekawe wystawy: „Przybyli Ułani do Ostrołęki” przedstawiającą patrona naszej szkoły - 5 Pułk Ułanów Zasławskich,  „Nie wszystko co się świeci – biżuteria w zbiorach archeologicznych Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce” znajdującą się w podziemiach muzeum.
Pogoda dopisała. Humory również.


FOTO RELACJA

Wzięliśmy udział w I-szej edycji II cyklu Konkursu "Edukujemy-Pomagamy", którego  organizatorem jest REBA O. O. S.A.. Zbieraliśmy zużyte baterie aby wesprzeć działalność fundacji dobroczynnej. Dzięki naszej zbiórce  Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi Stowarzyszenie LASKI otrzymało piec grzewczy wraz z instalacją, który zapewni ciepło w budynku OSW, gdzie obecnie mieszkają uczniowie Szkoły Specjalnej. Bardzo cieszymy się, że mogliśmy pomóc.
Link do galerii zdjęć:
https://www.reba.pl/Galeria-n-188.html
Za nasze zaangażowanie otrzymaliśmy dyplom oraz nagrody niespodzianki. Nagrody otrzymają uczniowie, którzy zebrali najwięcej baterii.

Dzień 4 czerwca 2021 roku jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych dla młodzieży. Szkoła dla interesantów otwarta będzie od godz. 8.00 do 16.00.
Alina Bałdyga
Dyrektor Szkoły

 

W bieżącym roku szkolnym po raz pierwszy ZSZ Nr 2 będzie organizatorem gry miejskiej pod nazwą Ostrołęckie tajemnice. Uczniowie naszej szkoły będą mieli okazję w ciekawy i niecodzienny sposób poszerzyć wiadomości na temat miasta Ostrołęki. Przedsięwzięcie jest adresowane do młodzieży z klas wojskowych. Zapraszamy do udziału w grze i do zapoznania się z jej regulaminem.

Organizatorzy

Zbliżają się wakacje, dobrze byłoby wypocząć na łonie natury. Najlepsze rozwiązanie to odpoczynek w lesie - idealne rozwiązanie dla każdego człowieka. W związku z tym, 19 V 2021 klasa 1 Sw i 3F uczestniczyły w zajęciach: „Co zrobić w lesie, gdy…” poprowadzonych przez p. Damiana Piekarskiego, specjalistę ds. edukacji leśnej w Nadleśnictwie Ostrołęka. Młodzież otrzymała najważniejsze informacje: jak przygotować się do leśnej wycieczki, jak spędzić czas w lesie, co zrobić gdy spotkamy dzikie zwierzęta. Bardzo ciekawą propozycją jest program „Zanocuj w lesie”, w ramach którego miłośnicy bushcraftu, survivalu i wypoczynku na łonie natury będą mogli spędzić noc na wyznaczonym leśnym obszarze. Na terenie Nadleśnictwa Ostrołęka wyznaczone zostały trzy takie miejsca w leśnictwach: Płoszyce/Dąbrówka, Kruszewo i Przystań. Informacje znajdują się: https://ostroleka.olsztyn.lasy.gov.pl/program-zanocuj-w-lesie-
Bardzo dziękujemy za cenne informacje. Czekamy na następne spotkanie w Ogrodzie dydaktycznym im. Towarzystwa Przyjaciół Lasu lub na leśnej ścieżce przyrodniczej w leśnictwie Łęg.

Baner akcji "Science SOS" prowadzonej przez naukowców z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie. "Science SOS" to spotkania online na temat żywności, jej wartości odżywczych i oddziaływania na nasze zdrowie.14 V 2021 klasa I We i II We wzięły udział w akcji "Science SOS" prowadzonej przez naukowców z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie. "Science SOS" to spotkania online na temat żywności, jej wartości odżywczych i oddziaływania na nasze zdrowie 

Akwakultura – z czym to się je? to wykład, który poprowadził dr Daniel Żarski. Młodzież dowiedziała się jak wyglądają globalne i krajowe zasoby ryb, co jest prawdą a co mitem w hodowli ryb oraz np. skąd bierze się kolor mięsa łososia. Dr D. Żarski podpowiedział jakie ryby wybierać, omówił zalety RAS, czyli Recirculating aquaculture system (Recyrkulacyjne systemy akwakultury). 

RAS, to innowacyjna metoda hodowli ryb, która: 

  • zostawia mniejszy ślad węglowy 
  • eliminuje stosowanie antybiotyków 
  • zostawia mniejszy ślad wodny 
  • może być zlokalizowany na pustyni lub w centrum miasta 
  • zapewnia dostawę świeżych ryb cały rok, niemalże na życzenie klienta 
  • ryby mogą zawierać więcej kwasów omega-3 i omega-6 

Bardzo ciekawe, pełne nowinek spotkanie zakończyło się interaktywnym quizem. Zwyciężyła Ania, II miejsce zajął Wojtek, III miejsce zdobył Radek. Nagrody w najbliższym czasie dotrą do szkoły. Gratulujemy zwycięzcom i czekamy na kolejne spotkanie z naukowcami.