fot. zsz 4
 
Gratulujemy Oliwii Dmoch z klasy 1F , która zajęła II miejsce, zdobyła dyplom, statuetkę oraz nagrodę rzeczową !!! 

W dniu 02.12.2020r. odbył Międzyszkolny Konkurs Chemiczny -"MISTRZ CHEMII”. Rywalizowali uczniowie wszystkich klas pierwszych szkół ponadpodstawowych z terenu miasta Ostrołęki . Uczniowie rozwiązali test za pomocą aplikacji Testportal. Naszą szkołę wspaniale reprezentowali: Oliwia Dmoch z klasy 1 F i Radosław Szczepanek z klasy 1 We, którzy okazali się najlepsi w eliminacjach szkolnych. Dziękujemy wszystkim uczestnikom odwagi !
Życzymy dalszych sukcesów .

fotorelacja http://zsz4.ostroleka.edu.pl/

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce. Organizatorami konkursu „Dekoracja bożonarodzeniowa” są nauczyciele przedmiotów zawodowych fryzjerskich: mgr Beata Łada, mgr Marzena Orłowska, mgr Renata Karwowska.

 

Do pobrania regulamin konkursu.

 

Rzecznik Praw Dziecka zainicjował przedsięwzięcie stanowiące jedną z możliwości odpowiedzi na potrzeby dzieci i młodzieży zmagających się z kryzysem psychicznym – całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania – 800 12 12 12 i dedykowany młodym ludziom czat internetowy  https://brpd.gov.pl/sos-czat prowadzony przez profesjonalnych psychologów. Stworzony w 2008 roku telefon zaufania przez lata funkcjonował w dni powszednie, a po godzinach urzędowych można było zostawić wiadomość, na którą eksperci odpowiadali kolejnego roboczego dnia. Obecnie będzie on całodobowy. Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka wspomogła Telekomunikacja Polska (obecnie Orange), jako operator telekomunikacyjny zaangażowany społecznie w pomoc dzieciom. Dzięki tej współpracy dzwoniący pod numer telefonu zaufania nie ponoszą żadnych kosztów. Także wspomniany wcześniej czat internetowy ma charakter nieodpłatny, nie wymaga również logowania ani instalowania aplikacji. Komunikacja odbywa się na stronie internetowej rzecznika – brpd.gov.pl, a obsługujący czat eksperci są osobami profesjonalnie przygotowanymi do udzielania dzieci i młodzieży takiego wsparcia.

Źródło: pismo z Biura Rzecznika Praw dziecka

Więcej na ten temat przeczytać można na stronie https://brpd.gov.pl/2020/12/07/startuje-calodobowy-dzieciecy-telefon-zaufania-i-czat-internetowy/.

 

Kampania Profilaktyczna Komendy Głównej Policji

 

 

Internet jest częścią naszego życia, coraz częściej możemy się tam spotkać z negatywnymi, krzywdzącymi, pełnymi nienawiści komentarzami, często kłamliwymi. Zdarzają się również wrzucane do Sieci nagrania, obrazki, memy itp., które mają na celu ośmieszenie, gnębienie, obrażanie.

 

Zjawisko z jakim mamy do czynienia to tzw. hejt, czy też mowa nienawiści, które występuje najczęściej na różnych portalach społecznościowych, forach, czy stronach internetowych. Użytkownicy w Internecie czują się anonimowi i przekraczają granice dopuszczalnej krytyki i wolności słowa. Zapominają, że nawet ukrywając swoją tożsamość pod pseudonimem, są osobami tylko pozornie anonimowymi, co daje możliwość pociągnięcia ich do odpowiedzialności karnej. Stereotypy i uprzedzenia są najczęstszymi z powodów hejtowania kogoś w Internecie. Ofiarami padają przedstawiciele mniejszości narodowych, religijnych a także osoby o odmiennych poglądach seksualnych czy innym kolorze skóry. 

 

W ramach realizacji Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018 - 2020, na zlecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Komenda Główna Policji nagrała spot profilaktyczny
o tematyce związanej z zapobieganiem hejtowi wśród dzieci i młodzieży.

 

Zachęcamy do obejrzenia umieszczonego spotu, skierowany jest on głównie do rodziców, na których spoczywa konieczność przygotowania dziecka do bezpiecznego korzystania z nowych mediów. 

 

 Żródło:   https://mazowiecka.policja.gov.pl/ra/dzialania-policji/aktualnosci/47540,STOP-HEJTOWI-wsrod-dzieci-i-mlodziezy.html

19 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci.

Zjawisko przemocy wobec dzieci nadal jest ogromnym problemem. Codziennie dzieci stają się ofiarami przemocy: fizycznej, psychicznej czy seksualnej. Dzieci wykorzystywane są także do żebractwa, przymusowej pracy czy prostytucji.

Jak donoszą źródła naukowe, skala tych zjawisk w całej Polsce jest niepokojąco wielka, a znęcania się nad członkami rodziny dynamicznie wzrasta. Istotnym elementem jest tu świadomość rodziców, opiekunów czy też świadków przemocy na temat przeciwdziałania i ich umiejętność reagowania. Pamiętajmy, że jako świadkowie jesteśmy również współodpowiedzialni za krzywdzenie najmłodszych.

Z badań przeprowadzonych w 2018 roku przez Rzecznika Praw Dziecka wynika, że 43% badanego społeczeństwa akceptuje klapsy, a aż jedna czwarta uważa, że bicie nikomu nie zaszkodziło. Wynik obnaża bardzo złe myślenie Polaków o wychowaniu i złej jakości rodzicielstwa.

- Widzisz przemoc wobec dzieci, reaguj! Pamiętajmy o tym nie tylko dziś lecz każdego dnia - podkreśla Mariusz Łuba, przewodniczący MKRPA w Ostrołęce.

Więcej na stronie:
https://www.ostroleka.pl/miasto/miejska_komisja_rozwiazywania_problemow_alkoholowych/aktualnosci_mkrpa

 

W 2020 roku  Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada na 19 listopada

 

   Dzień ten, przypadający w trzeci czwartek listopada, ma już ponad 30-letnią tradycję. Pomysł zrodził się w USA w Californii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. Oczywiście 24 godziny nie wystarczą – mają jedynie zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu.

   Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku – w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu. Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli – palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno. Choć ostrzeżenia „Palenie zabija” widoczne jest na każdej paczce papierosów, informacja ta – z racji swojej powszechności – szybko traci swój wydźwięk. Zakazy odgórne ogrywają zwykle niewielką rolę – znacznie lepiej działa bowiem motywacja wewnętrzna, którą każdy powinien odnaleźć w sobie. Każdy palący, czyli co trzeci Polak.

 

Jeśli jesteś osoba palącą możesz zrobić testy, które zajdziesz pod adresem:

http://psse-glogow1.home.pl/pub/interwencje/test_motywacji_do_zaprzestania_palenia.pdf

http://psse-glogow1.home.pl/pub/interwencje/test_uzaleznienia_od_tytoniu.pdf