Czas pandemii i jej skutki dla wielu z nas są trudnym czasem, który może wzmagać niepokój i nieprzyjemne emocje.Dystans społeczny i brak bliskości
 z innymi ludźmi mogą bardzo negatywnie wpływać na psychikę każdego z nas. Warto zatem zadbać o siebie, swoją rodzinę i przyjaciół poprzez chociażby rozmowę z nimi, czy powiedzenie „dobrze, że tu jesteś”.

 

Proponujemy wszystkim udział w szkolnej kampanii pozytywnego myślenia, której celem jest  budowanie wzajemnego wsparcia i szukania pozytywnego nastawienia do siebie i innych, szukania dobrych sposobów na smutek, ale także rozmawiania o trudnych emocjach i zachowaniach.

 

Do pierwszych działań w ramach szkolnej akcji przystąpili uczniowie klas drugich technikum reklamy pod kierunkiem pani Doroty Kuleszy, którzy przygotowali grafiki promujące akcję. Autorem plakatów jest Alan Rudziński uczeń klasy 2 technikum reklamy.

 

W ramach szkolnych działań chcemy pokazać społeczności szkolnej, że nikt nie jest sam, że życzliwe słowo czyni wiele dobra. Mając to na uwadze, w najbliższym czasie za pośrednictwem poczty Office 365, będziemy wysyłać do siebie dobre, życzliwe słowa, myśli, życzenia. Poruszymy problematykę emocji, trudności i sposobów radzenia sobie z nimi na godzinach wychowawczych. Porozmawiamy o naszych sprawach, niejednokrotnie trudnych, z pedagogiem szkolnym, psychologiem podczas konsultacji indywidualnej, czy zajęć w grupie.

 

Nad całością szkolnej kampanii pozytywnego myślenia czuwać będą pedagodzy szkolni Monika Brzozowska i Renata Sawicka. Zachęcamy wszystkich do aktywnego udziału.

 

Nasza szkoła przystąpiła do V edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Przedsiębiorczy na Rynku Finansowym” realizowanym przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości w ramach programu „Moje finanse”.

Temat przewodni konkursu to  "Rynek pracy w Polsce i Unii Europejskiej".

 

I etap konkursu polegał na wykonaniu testu, który należało wysłać on-line do 28 lutego. Zadania tego podjęli się następujący uczniowie:

  • Wiktoria Kaczorek – kl. 2BBw
  • Sylwia Mazuch – kl. 2BBw
  • Jakub Bożomański - kl. 2BBw
  • Weronika Wierzbowska - kl. 2BBw
  • Patrycja Ejzak - kl. 2BBw
  • Flip Gumowski - kl. 2BBw
  • Oliwia Klimkowska - kl. 2pBB
  • Angelika Murach - kl. 2pBB
  • Damian Kowalczyk – 2pSw
  • Julia Korzeniecka – 2pF
  • Klaudia Korzeniecka – 2pF
  • Alicja Jastrzębska - kl. 2pF
  • Gabriela Skiba – 2pIw
  • Paulina Napiórkowska – 2gWR
  • Dominik Antoszewski – 2gWR

 Z przesłanych wyników od organizatora okazało się, że w dalszych zmaganiach konkursowych szkołę reprezentował będzie 3-osobowy zespół w składzie:

  1. Gabriela Skiba
  2. Patrycja Ejzak
  3. Damian Kowalczyk

 Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie, zaś najlepszym gratulujemy i życzymy sukcesów w następnych etapach!

 

Opieka merytoryczna i organizacyjna nad uczestnikami konkursu – D. Kulesza, B. Gocłowska

Otrzymaliśmy wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego Eko-Planeta. W kategorii praca indywidualna Dawidowska Kinga z klasy 2pWe otrzymała bardzo dobry wynik natomiast Siwek Amelia z klasy 2pBw – dyplom uznania.

W kategorii test Krukowski Wiktor z klasy 1Sw otrzymał bardzo dobry wynik, dyplomy uznania otrzymały Ropiak Emilia z klasy 2pWe i Zawalich Wiktoria z klasy 1We.

Serdecznie gratulujemy.

Przemysław Bazylak z klasy 1WE i Oliwia Dmoch z klasy 1F, pod kierunkiem opiekuna – Doroty Kuleszy, reprezentowali szkołę w XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Geograficznego „Geo-Planeta”, który odbył się w formie on-line. Wyniki naszych uczniów zostały nagrodzone dyplomami uznania i mamy nadzieję, są zachętą do dalszego rozwijania umiejętności w zakresie geografii. Gratulujemy wyników i życzymy podejmowania kolejnych wyzwań w rywalizacjach konkursowych.

 

 

Dzień Bezpiecznego Internetu – święto obchodzone w całej Europie w pierwszej połowie lutego. Został ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu "Safer Internet". Celem ustanowienia takiego dnia było zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu organizowany jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz NASK, odpowiedzialne za realizację programu "Safer Internet" w Polsce.

Nasza szkoła włączyła się w działania związane z promowaniem bezpiecznego internetu. W ramach tygodnia bezpieczeństwa online przeprowadzane są spotkania profilaktyczne z funkcjonariuszem policji asp. Krzysztofem Kolatorem oraz rozmowy na temat bezpieczeństwa online na godzinach wychowawczych.

Uczennica z klasy drugiej technikum reklamy Anna Dmoch pod kierunkiem wychowawcy pani Doroty Kuleszy opracowała infografikę zawierającą cenne informacje dotyczące bezpiecznego internetu.

 

 

Co zrobić aby dostęp do Internetu był bezpieczny:

  • Aktualizuj oprogramowanie systemowe (Windows, Linuks, iOS),
  • Stosuj silne hasła dostępu do systemu oraz sieci domowych,
  • Nie udostępniaj „sąsiadom” swojej sieci Internet (WiFi).

Co zrobić, aby korzystanie z  Internetu było bezpieczne:

  • Aktualizuj oprogramowanie antywirusowe,
  • Pamiętaj treści zamieszczone w sieci (zdjęcia, posty, komentarze) nigdy nie zostaną usunięte,
  • Nie otwieraj nieznanych załączników w wiadomościach e-mail,
  • Nie udostępniaj swoich danych w Internecie.

Co zrobić aby twoje dziecko było bezpieczne w sieci:

  • Rozważ zainstalowanie oprogramowania do kontroli rodzicielskiej,
  • Nie pozostawiaj dziecka samego w sieci – pokaż mu dobre strony Internetu, pokaż jak może rozwijać swoje pasje, ostrzeż o zagrożeniach które mogą z niego płynąć,
  • Jeśli masz wątpliwości możesz zgłosić je wyspecjalizowanym komórkom do Walki
  • z Cyberprzestępczością znajdującym się w Komendach Wojewódzkich Policji (Komendzie Stołecznej Policji).

Najczęstsze zagrożenia:

  • Złośliwe oprogramowanie - Instalacja złośliwego oprogramowania może doprowadzić do przejęcia Twojego komputera przez Cyberprzestępców, a w efekcie może być narzędziem do popełniania przestępstw internetowych.
  • Hejt,
    Często wystawianie złych wręcz kompromitujących komentarzy to rozrywka dla młodego internauty. Niestety Hejt w sieci może być przyczyną samobójstwa.
  • Niebezpieczne gry - Bardzo często Internet dla dziecka to „wypełniacz” czasu, w którym znajdzie wiele wyzwań/zadań.  Niektóre z nich, mogą doprowadzić do samookaleczenia lub śmierci.
  • Kontakt dziecka z treściami pornograficznymi (kontakt z pedofilami), uwodzenie w Internecie (child grooming). Działania podejmowane przez osoby w sieci w celu zaprzyjaźnienia się i nawiązania więzi emocjonalnej z dzieckiem, tak aby w późniejszym czasie zmniejszyć jego opory przed kontaktem w świecie rzeczywistym, który w efekcie może doprowadzić do seksualnego wykorzystania.

 Konkurs Lwiątko wzorowany jest na popularnym matematycznym Kangurze. Podobnie jak w tamtym, w każdym z 30 zadań należy wybrać jedną z pięciu zaproponowanych odpowiedzi. Jest na to 75 minut, zatem tempo pracy nieuchronnie prowadzi do przegrzania mózgowego procesora. Ale na tym między innymi ta zabawa polega.

Na pomysł, aby według zasad sprawdzonych w Kangurze zorganizować konkurs z fizyki, wpadli w 2001 roku nauczyciele "uniwersyteckiego" liceum we Lwowie, którzy zajmują się także organizacją Kangura na terenie Ukrainy. Nazwa LWIĄTKO, po ukraińsku LEVENJA, właśnie od Lwowa pochodzi. Pomysł podchwyciło I Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Warszawie, któremu ukraińscy organizatorzy zaproponowali rozszerzenie konkursu na Polskę.

W Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce został przeprowadzony Polsko Ukraiński Konkurs Fizyczny „Lwiątko”.

W konkursie wzięło udział 13 uczniów z klas Technikum.

Najlepszymi okazali się uczniowie :

Kaczmarczyk Kacper – klasa 2gIw,

Książek Przemysław – klasa 2gIw,

Domański Wojciech – klasa 3Sw

Laureaci konkursu otrzymali nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy dyplomy uznania.

Koordynator konkursu w szkole

Ewa Tarnowska

   

 

Kiedy patrzę w oczy zwierzęcia, nie widzę w nich zwierzęcia.

Widzę istotę żywą. Widzę przyjaciela

Czuję duszę

A.D. Williams

 

W piątek 22 stycznia 2021 r. przedstawiciele Szkolnego Koła Przyjaciół Zwierząt Sukurs gościli w  Publicznym Przedszkolu Samorządowym w Rzewniu.  Przedszkolaki przekazały zebraną przez siebie karmę, koce, naczynia  dla zwierząt ze Schroniska dla bezdomnych zwierząt Canis w Kruszewie. Zostanie ona przekazana naszym czworonożnym przyjaciołom przez członków Szkolnego Koła Przyjaciół Zwierząt Sukurs . Spotkanie odbyło się w ramach akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej  Razem na Święta.

W przedszkolu akcję koordynowały: p. Marta Godlewska i p. Iwona Dawidowska.

ZSZ Nr 2 reprezentowały: Kinga Dawidowska – uczennica klasy 2 p WR, p. Edyta Sikora i p. Joanna Klikczyńska – opiekunki SKPZ Sukurs

FOTO RELACJA