W naszej szkole, po raz kolejny, realizowaliśmy projekt „Otwarta Firma – Biznes przy tablicy” w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, największego na świecie wydarzenia promującego przedsiębiorczość. W szkołach średnich polega on na zorganizowaniu spotkania młodzieży z przedstawicielem lokalnego biznesu na jeden z następujących tematów:
- własna firma
- pracownik i pracodawca
- konsument
- finanse
- marketing firmy
- etyczny biznes.

Współpraca z przedsiębiorcami ma duże znaczenie w realizacji jednego z głównych zadań szkoły, jakim jest pomoc uczniom w planowaniu przyszłości edukacyjnej i zawodowej oraz przygotowaniu do aktywnego i świadomego uczestnictwa w życiu gospodarczym.Praktycy biznesu umożliwiają poznanie lokalnego rynku pracy, opisują specyfikę danego zawodu, budują pozytywne relacje pracodawca - potencjalny pracownik, odpowiadają na pytania młodzieży. To pozwala uczniom na dokładniejsze wyobrażenie o wybranym zawodzie, ocenę swoich mocnych i słabych stron, szans i zagrożeń a przez to na lepsze przygotowanie się do aktywności zawodowej. 
W tym roku zaproszenie na spotkanie z młodzieżą przyjął Pan Wiesław Brzozowy, właściciel Agencji Reklamy „Hexan” w Ostrołęce oraz Szkoły Języków Obcych „Alma Mater” w Ostrołęce. W spotkaniu, które odbyło się 21 listopada 2019 r., uczestniczyły wszystkie klasy reklamy. Dziękujemy za poświęcony czas i przekazanie praktycznych informacji o specyfice pracy w agencji reklamowej.

FOTO RELACJA

Przyłączyliśmy się jako szkoła do obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, który przypada 20 listopada. Była to okazja do przypomnienia, iż dzieci mają prawo do szczególnej troski i pomocy.

Tego dnia przypada rocznica uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych: Konwencji o prawach dziecka. Strażnikiem konwencji jest UNICEF, którego symbolem jest kolor niebieski. Ten kolor wyraża zaangażowanie w obronę praw najmłodszych i jest symbolem Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. W akcję zaangażowane były ostrołęckie szkoły. Do Prezydenta Miasta Ostrołęki Łukasza Kulika wpłynął wyjątkowy apel od uczniów klasy 8a ze Szkoły Podstawowej nr 4, w którym zwracają uwagę, że prawa dziecka nie wszędzie są respektowane. W przepięknych słowach skierowali też prośbę w sprawie obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka:

"Zachęcamy do wzięcia udziału w tej inicjatywie, która może okazać się pomocną dłonią dla wielu dzieci, które z różnych powodów cierpią przez naruszenie ich praw. Proszę o zaangażowanie się nawet przez mały, spontaniczny krok - ubranie się tego dnia na niebiesko, bo właśnie ten kolor został uznany za symbol tego święta."

Przypominamy też, że najważniejsze prawa określone w Konwencji o prawach dziecka to:
- prawo do życia i tożsamości,
- prawo do wychowania w rodzinie,
- prawo do wyrażania własnych poglądów,
- prawo do prywatności,
- prawo do odpoczynku,
- prawo do wolności od przemocy fizycznej lub psychicznej,
- prawo do godziwych warunków socjalnych,
- prawo do edukacji,
- prawo do informacji,
- prawo do ochrony przed konfliktem zbrojnym,
- prawo do ochrony w procesie karnym,
- prawo do znajomości swoich praw.

Na znak zaangażowania społeczności ZSZ Nr 2 w Ostrołęce, uczniowie i nauczyciele mieli przypięte w widocznym miejscu wstążeczki w kolorze niebieskim.

„Piękna, niepodległa. Moja Ojczyzna”

W środę  13 listopada  2019 r. w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5. Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce odbył się konkurs recytatorski „Niepodległa”. Jego celem było: uczczenie 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości,  pobudzanie wyobraźni i kreatywności,  zachęcanie do inspiracji twórczych w poszukiwaniu wierszy o tematyce niepodległościowej, zapewnienie warunków sprzyjających wymianie doświadczeń w zakresie kultury żywego słowa i recytacji, kształtowanie postaw patriotycznych, poszerzenie znajomości faktów historycznych, poszerzenie znajomości twórczości patriotycznej poetów polskich, uwrażliwienie na piękno poezji, rozwijanie uzdolnień artystycznych.

Uczestników oceniało jury w składzie: Edyta Sikora, Joanna Klikczyńska, Anna Kaczmarczyk, Elwira Prot.

Wyniki rywalizacji

I miejsce – Wiktoria Wojtczak z klasy 1 pWR
II miejsce – Natalia Ciecierska z klasy 1 gWR
III miejsce – Szymon Ciemniewski z klasy 1 pWR i Stanisław Żebrowski z klasy 1 pWR

  Uczestnikom gratulujemy!

FOTO RELACJA

Porządek zebrania z rodzicami w dniu 22 listopada 2019 r:

  • godz. 15.30 - indywidualne spotkania z wychowawcami w Internacie
  • godz. 16.00 – szkolenie dla rodziców i nauczycieli na temat: "Profilaktyka narkotykowa" w auli szkolnej
  • godz. 17.00 - spotkanie w klasach z wychowawcami 
 
 

 "Tydzień dla Oszczędzania" (TDO) to akcja edukacyjna w Polsce i Europie, której celem jest popularyzacja wiedzy z zakresu zarządzania środkami finansowymi. Związana jest ze Światowym Dniem Oszczędzania, który przypada na 31 października. Każdy kraj celebruje ten dzień na swój sposób. Wspólnym mianownikiem obchodów prowadzonych wspólnie przez banki, organizacje i instytucje są działania podnoszące poziom edukacji finansowej w społeczeństwie. W tym okresie publikowane są badania opinii publicznej pokazujące stałe tendencje oraz zachodzące zmiany w postawach społecznych wobec problematyki oszczędzania, np. z aktualnego raportu Intrum European Consumer Payment 2018 wynika, że 4/10 Europejczyków nie oszczędza regularnie pieniędzy każdego miesiąca. Polacy na tle innych narodowości europejskich nie wypadają źle – 64% deklaruje, że regularnie powiększa swoje oszczędności. Nasuwa się wniosek, że nie możemy przewidzieć przyszłości i dlatego zawsze rozsądnym rozwiązaniem jest oszczędzać pieniądze, gdy tylko możemy sobie na to pozwolić. To daje poczucie bezpieczeństwa i pomaga stworzyć wyjście awaryjne w przypadku kryzysowej sytuacji finansowej.

29 października uczennice klasy 1pWR pod opieką Bogusławy Gocłowskiej i Doroty Kuleszy przygotowały stoisko z materiałami, ulotkami i gadżetami dotyczącymi tematyki pieniądza oraz plakatami zawierającymi cytaty o oszczędzaniu. Młodzież brała udział w konkursach (krzyżówki, rebusy, wykreślanki), szukała rozwiązania dla określonej sytuacji finansowej. Za prawidłowe odpowiedzi czekały słodkie nagrody. Celem szkolnej akcji było uświadomienie społeczności szkolnej, jak ważne jest racjonalne planowanie i podejmowanie decyzji finansowych.

FOTO RELACJA