„Piękna, niepodległa. Moja Ojczyzna”

W środę  13 listopada  2019 r. w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5. Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce odbył się konkurs recytatorski „Niepodległa”. Jego celem było: uczczenie 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości,  pobudzanie wyobraźni i kreatywności,  zachęcanie do inspiracji twórczych w poszukiwaniu wierszy o tematyce niepodległościowej, zapewnienie warunków sprzyjających wymianie doświadczeń w zakresie kultury żywego słowa i recytacji, kształtowanie postaw patriotycznych, poszerzenie znajomości faktów historycznych, poszerzenie znajomości twórczości patriotycznej poetów polskich, uwrażliwienie na piękno poezji, rozwijanie uzdolnień artystycznych.

Uczestników oceniało jury w składzie: Edyta Sikora, Joanna Klikczyńska, Anna Kaczmarczyk, Elwira Prot.

Wyniki rywalizacji

I miejsce – Wiktoria Wojtczak z klasy 1 pWR
II miejsce – Natalia Ciecierska z klasy 1 gWR
III miejsce – Szymon Ciemniewski z klasy 1 pWR i Stanisław Żebrowski z klasy 1 pWR

  Uczestnikom gratulujemy!

FOTO RELACJA

 "Tydzień dla Oszczędzania" (TDO) to akcja edukacyjna w Polsce i Europie, której celem jest popularyzacja wiedzy z zakresu zarządzania środkami finansowymi. Związana jest ze Światowym Dniem Oszczędzania, który przypada na 31 października. Każdy kraj celebruje ten dzień na swój sposób. Wspólnym mianownikiem obchodów prowadzonych wspólnie przez banki, organizacje i instytucje są działania podnoszące poziom edukacji finansowej w społeczeństwie. W tym okresie publikowane są badania opinii publicznej pokazujące stałe tendencje oraz zachodzące zmiany w postawach społecznych wobec problematyki oszczędzania, np. z aktualnego raportu Intrum European Consumer Payment 2018 wynika, że 4/10 Europejczyków nie oszczędza regularnie pieniędzy każdego miesiąca. Polacy na tle innych narodowości europejskich nie wypadają źle – 64% deklaruje, że regularnie powiększa swoje oszczędności. Nasuwa się wniosek, że nie możemy przewidzieć przyszłości i dlatego zawsze rozsądnym rozwiązaniem jest oszczędzać pieniądze, gdy tylko możemy sobie na to pozwolić. To daje poczucie bezpieczeństwa i pomaga stworzyć wyjście awaryjne w przypadku kryzysowej sytuacji finansowej.

29 października uczennice klasy 1pWR pod opieką Bogusławy Gocłowskiej i Doroty Kuleszy przygotowały stoisko z materiałami, ulotkami i gadżetami dotyczącymi tematyki pieniądza oraz plakatami zawierającymi cytaty o oszczędzaniu. Młodzież brała udział w konkursach (krzyżówki, rebusy, wykreślanki), szukała rozwiązania dla określonej sytuacji finansowej. Za prawidłowe odpowiedzi czekały słodkie nagrody. Celem szkolnej akcji było uświadomienie społeczności szkolnej, jak ważne jest racjonalne planowanie i podejmowanie decyzji finansowych.

FOTO RELACJA

 „Paczka na Kresy”
POMOC POLAKOM NA KRESACH - Przyłącz się!!!
BOŻE NARODZENIE 2019

W obecnej edycji Akcji, przed świętami Bożego Narodzenia zbieramy wyłącznie: produkty spożywcze, słodycze, medykamenty, chemię domową, kremy, środki opatrunkowe. Świetnym załącznikiem do paczek będą kalendarze na rok 2020 o tematyce związanej z Polską, a także pocztówki świąteczne z życzeniami.

 NIE PRZYJMUJEMY: ubrań, artykułów papierniczych, zabawek, pluszaków, książek ani podręczników.

 Istnieje możliwość wpłaty darowizny pieniężnej na konto Fundacji. Pozyskane środki będą wykorzystane na organizację Akcji:

Alior Bank SA, 94 2490 0005 0000 4520 7799 3602

Fundacja „Kresy w potrzebie – Polacy Polakom”

  1. Rzeźbiarska 87, 04-620 Warszawa

 Współorganizatorem jest Kuratorium Oświaty w Warszawie

 Więcej informacji u Pani Agnieszki Murach.

Dary można przynosić do świetlicy szkolnej i gabinetu wicedyrektorów do 3 grudnia 2019 r. (wtorek).

Jeśli nie widzisz informacji w zakładce ZAOCZNI  i korzystasz z przeglądarki CHROME postępuj jak na zdjęciu (kliknij wczytaj niezabezpieczone strony) jak poniżej, lub użyj innej przeglądarki np. Mozilla Firefox.

 

W dniu 25.10.2019 r. kolejny raz odbyliśmy spacery z psami ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt „Canis” w Kruszewie. Przyjęliśmy również podziękowania dla Kurpiowskiego Centrum Weterynaryjnego w Dylewie, które za pośrednictwem naszej szkoły, czyli Zespołu  Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce, przekazało schronisku 50 kg suchej karmy dla kotów. Tym razem pieskami zajmowali się uczniowie z klas: weterynaryjnych, reklamy i budownictwa oraz opiekunowie:  p. Grażyna Mieczkowska i p. Marzena Waszyk. Poniżej przedstawiamy galerię piesków, potrzebujących ciepłych domów i odpowiedzialnych opiekunów.        

Pamiętaj: Nie kupuj! Adoptuj!

GALERIA

 

 

17 października  młodzież z klasy  2R uczestniczyła w warsztatach  - Jak interpretować dane statystyczne?  Z podstawowymi  zasadami obowiązującymi  przy prezentacji danych statystycznych zapoznała naszych uczniów p. Emilia Pawelczyk – pracownik Urzędu Statystycznego w Warszawie Odział w Ostrołęce. Czy wierzyć wszystkiemu, co jest napisane? Zajęcia wyjaśniały na co zwracać uwagę podczas interpretacji danych statystycznych. Wszyscy mieli możliwość wyszukiwać informacje  na przykład  o liczbie przedsiębiorstw w wybranej branży, o stopie bezrobocia w regionie  korzystając z Banku Danych Lokalnych oraz możliwości tworzenia kartogramów na Geoportalu. W dobie łatwego dostępu do informacji każdy potrzebuje wiedzy o tym, jak rozpoznawać rzetelne wiadomości. Warsztaty te zostały zrealizowane w ramach VII edycji akcji „Zrozumieć statystykę”, która odbywa się pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja wiedzy o statystyce publicznej oraz sprawdzenie przez młodzież umiejętności wykorzystania i interpretacji danych statystycznych.

                                                                                                     Dorota Kulesza