REGULAMIN

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w kolejnej, już szóstej, edycji projektu edukacyjnego „Lekcje z ZUS”. Podczas czterech lekcji młodzież przyswajała podstawową wiedzę z zakresu ubezpieczeń społecznych, m. in.dlaczego warto się ubezpieczyć, na jakie świadczenia można liczyć, gdy płaci się składki, jak działa polski system emerytalny, jak założyć własną firmę, jakie obowiązki wobec ZUS ma przedsiębiorca i jakie są jego uprawnienia? Lekcje wzbogacono ciekawymi pomocami dydaktycznymi w postaci materiałów wideo, prezentacji multimedialnych, ćwiczeń, broszur czy grą planszową „Specjalista ZUS”. Treści zawarte w projekcie odpowiadają wymaganiom stawianym w najnowszej podstawie programowej podstaw przedsiębiorczości, podstaw działalności gospodarczej, wiedzy o społeczeństwie czy niektórych przedmiotów zawodowych.

Zwieńczeniem projektu jest Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Dla finalistów olimpiady przewidziane są nagrody rzeczowe, a także dzięki umowom podpisanym przez ZUS ze szkołami wyższymi, dodatkowe punkty w rekrutacji, a nawet indeksy na uczelnie. Patronat honorowy nad projektem objęło MRPiPS oraz MEN. 

W projekcie uczestniczyli uczniowie następujących klas:
- klasa 4Isw pod kierunkiem p. Aliny Bałdygi
- klasa 2We pod kierunkiem p. Doroty Kuleszy
- klasa 4We i 4B pod kierunkiem p. Bogusławy Gocłowskiej.

Uczniowie wzięli udział w szkolnym etapie Olimpiady, który odbył się 2 grudnia. Najwięcej punktów z przeprowadzonego testu uzyskali: Karolina Syrowik, Bartłomiej Łuba, Cezary Ziarkiewicz, Patrycja Bachmura, Filip Domalewski, Jan Karczewski. O tym, czy szkoła, na podstawie liczonych drużynowo wyników, zakwalifikuje się do drugiego etapu zadecyduje komisja konkursowa Olimpiady.

Absolwenci wkraczając na rynek pracy podejmują szereg decyzji związanych z przyszłością zawodową. Aby wybrać właściwie, potrzebna jest odpowiednia wiedza, również ta o ubezpieczeniach społecznych.

Bogusława Gocłowska – szkolny koordynator projektu

FOTO RELACJA

       

  

W obecnych czasach w społeczeństwie coraz częściej pojawiają się przypadki osób nieletnich będących ofiarami różnego rodzaju uzależnień.

Nasza szkoła, aby uświadomić młodzieży skalę tego problemu zorganizowała w dniu 15 listopada spotkanie profilaktyczne z policjantem panią Anetą Waracką z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce.  W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas pierwszych i drugich. Młodzież miała niecodzienną okazję spotkania z osobą, która w swojej codziennej pracy spotyka się z tymi problemami i jest profesjonalnie przygotowana do walki z nimi. 

Podczas zajęć skoncentrowano się na szeroko pojętej profilaktyce uzależnień. Wskazano na konsekwencje zdrowotne oraz prawne stosowania napojów alkoholowych, narkotyków, dopalaczy i innych środków zmieniających świadomość. Omówiono sposób działania programu „ żółtej kartki” wskazując na szybkie i skuteczne działanie ostrołęckiej policji w walce z przestępczością nieletnich.

Po raz kolejny w naszej szkole w ramach działań profilaktycznych zwrócono uwagę, że życie wolne od substancji psychoaktywnych pozwala na uniknięcie kolizji z prawem i chroni przez wieloma życiowymi tragediami.

Spotkanie zorganizowały w ramach szkolnej akcji profilaktycznej „Wspólnie zgaśmy papierosa” pedagodzy szkolni- pani Monika Brzozowska i pani Renata Sawicka.

FOTO RELACJA

16 października klasy pierwsze i drugie technikum weterynaryjnego oraz technikum reklamy miały możliwość poznania się w ramach zorganizowanego wyjścia do Stadniny Koni „Mustang” w Dzbeninie. Sprzyjała temu piękna sceneria polskiej jesieni . Ognisko i wspólny śpiew przy akompaniamencie gitary tworzyły niepowtarzalną atmosferę. Chętni korzystali z zabaw na świeżym powietrzu oraz prelekcji o sposobach pielęgnacji koni. Uczestnikom towarzyszyła żywa maskotka stadniny – osiołek Czesio. Wszyscy bardzo dobrze się bawili na łonie natury i zrelaksowani wrócili do domów.

FOTO RELACJA

  Dnia 24.10.2019r. w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery zajęcia warsztatowe przeprowadził p. Jakub Rutka nt. "Zawód - Lektor". O pracy lektora filmowego od kuchni opowiadał Jakub Rutka, dyrektor studia nagraniowego, które zajmuje się nagraniami lektorskimi filmów, dubbingiem bajek i gier wideo, produkcją reklam radiowych i telewizyjnych oraz tłumaczeniami audio-wizualnymi. Filmy oraz reklamy wyprodukowane przez ostrołęckie studio można oglądać w takich stacjach jak National Geographic, Discovery Channel, TVP, TVN Turbo, CBS, RMF, ZET czy ESKA. Uczestnikami spotkania byli uczniowie klasy 1pSw z ZSZ nr 2 w Ostrołęce. Uczniowie dowiedzieli się, czym jest zawód lektora i jak wygląda praca w studiu nagrań. "Nie wiem czy wiecie, ale kiedyś - ja oczywiście tego nie pamiętam, ale znam to z opowieści Tomasza Knapika - lektorzy czytali filmy na żywo. Jak film leciał w telewizji o 20.00, to lektor przychodził i czytał go na żywo. Dziś na szczęście jest to już tylko wspomnienie. W dobie sprzętu cyfrowego wszystko jest nagrywane, a wszelkie pomyłki nie idą w świat, tylko trafiają do wirtualnego kosza". Uczniowie zobaczyli, jak wygląda studio nagraniowe, w których pracują lektorzy i aktorzy dubbingowi. Dowiedzieli się, czym są "lista dialogowa" czy "timecode" oraz jak faktycznie wygląda nagranie głosu lektora pod film. Na koniec uczniowie sami mogli spróbować swoich sił, siadając przed monitorem z tekstem w ręku. Jak się okazało, czytanie filmów wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się z pozoru wydawać.

Koordynatorem działań na terenie szkoły w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery jest doradca zawodowy p. Paulina Biedrzycka

FOTO RELACJA

Dnia 22 października 2019r. W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery „Pasja, profesja, powołanie „ Również w tym roku warsztaty poprowadziła Grupa Ratownicza Nadzieja. Ratownicy poinformowali młodzież o działalności Grupy Nadzieja oraz opowiedzieli, co trzeba zrobić, by zostać ratownikiem medycznym, jak wygląda jego praca oraz jakie zagrożenia mogą nas spotkać, gdy wybierzemy ten zawód. Zostały również przeprowadzone zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, w celu uświadomienia młodzieży, jak należy postępować w przypadku nagłego zatrzymania krążenia.
Młodzież miała przyjemność gościć pana Stanisława Orłowskiego.
Pan Orłowski długo i ciekawie opowiadał o swojej, nadal trwającej, "przygodzie" z autografami. Mówił o satysfakcji ze zdobycia podpisu sławnej osoby i o kosztach finansowych i czasowych poniesionych w związku z taką pasją. Dawał liczne przykłady znanych ludzi, spotkanych także w Ostrołęce. Liczne slajdy i segregatory pełne autografów cieszyły się zainteresowaniem młodzieży.
Koordynatorem działań na terenie szkoły w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery jest doradca zawodowy p. Paulina Biedrzycka

Dnia 23.10.2019r.  zajęcia poprowadził mjr Sławomir Kośnica z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ostrołęce . Temat  spotkania „Jak zostać Terytorialsem?”. Młodzież z klas maturalnych dowiedziała się również o kierunkach w Wojskowej Akademii Technicznej o zasadach i terminach rekrutacji.  

Koordynatorem działań na terenie szkoły w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery jest doradca zawodowy p. Paulina Biedrzycka

FOTO RELACJA

W dniach od 21 do 25 października 2019 r. po raz jedenasty w Zespole Szkół Zawodowych Nr2 w Ostrołęce odbył się Ogólnopolski Tydzień Kariery pod  hasłem: „ Pasja, profesja, powołanie”.
Ogólnopolski Tydzień Kariery (OTK) jest akcją o zasięgu ogólnokrajowym zainicjowaną przez Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych RP, pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jej celem jest propagowanie świadomych wyborów edukacyjnych oraz zachęcenie do planowania kariery zawodowej. Działania kierowane są przede wszystkich do osób młodych, które stoją przed poważnymi decyzjami dotyczącymi swojej przyszłości zawodowej, a także do wszystkich, którzy pragną przyjrzeć się swoim dotychczasowym dokonaniom zawodowym czy edukacyjnym i ponownie wybrać właściwą dla siebie ścieżkę zawodową.

Dnia 21 października 2019 r. w ZSZ nr 2 w Ostrołęce odbyły się warsztaty pod hasłem „ Pasja, profesja, powołanie”. Spotkanie poświęcone było wspieraniu i zachęcaniu uczniów do samodzielnego podejmowania decyzji, w oparciu o indywidualne cele, okoliczności i warunki oraz uświadomieniu młodym ludziom ich roli w procesie kreowania własnej kariery edukacyjno –zawodowej.
Warsztaty zorganizowane zostały po raz jedenasty z udziałem doradców zawodowych Wojewódzkiego Urzędu Pracy Filia w Ostrołęce –p. Jolanty Bałdygi, p. Magdaleny Prot, p. Dariusza Mrozka oraz doradcy zawodowego z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej OHP w Ostrołęce –p. Justyny Reszczyńskiej.

Koordynatorem działań na terenie szkoły w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery jest doradca zawodowy p. Paulina Biedrzycka

FOTO RELACJA

 

ZEBRANIA Z RODZICAMI

13.09.2019. (piątek)

16:00 - SPOTKANIE W INTERNACIE

16:30 - SPOTKANIE W AULI