8 i 9 II 2012r. „Hakowicze” z naszej szkoły przeprowadzili zajęcia w Zespole Szkół Nr 1, w Zespole Szkół Powiatowych w Goworowie oraz w klasach gimnazjalnych w Pasiekach i w Kuninie.
Zajęcia dotyczyły profilaktyki raka jelita grubego oraz nowotworów: piersi, szyjki macicy, płuc oraz prostaty. Na zakończenie zajęć odbywał się quiz z nagrodami. Uczniowie chętnie odpowiadali na pytania. Byli zainteresowani tematem. Mamy nadzieję, że choć kilka osób zdecyduje się na wykonanie badań profilaktycznych, może przekona też do nich najbliższych.
Dziękujemy dyrekcji poszczególnych szkół za pomoc w realizacji zajęć.
    
tekst:Hakowicze
   
          6 II 2012r. w naszej szkole odbyły się zebrania rodzicielskie. Była to świetna okazja, aby przekazać rodzicom informacje na temat nowotworów oraz zachęcić do wykonywania badań profilaktycznych. W związku z tym przygotowaliśmy ulotki oraz prezentacje dotyczące m.in. raka jelita grubego. Rodzice byli bardzo zainteresowani tematem.
Było to kolejne działanie w ramach 5 edycji Ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży „Mam Haka na Raka”.
tekst:"Hakowicze"








    4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. W związku z tym przedstawiamy listę ośrodków organizujących „Dzień Drzwi Otwartych”.
        
       tekst: Hakowicze

ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z RAKIEM
 
DZIEŃ DRZWI OTWARTYCH – 4 LUTY 2012
 
PROGRAM DZIAŁALNOŚCI w KRAJOWYCH OŚRODKACH ONKOLOGICZNYCH
 
Lp
Ośrodek osoba kontaktowa
Program
Białystok
1.
Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie
15-027 Białystok
ul. Ogrodowa 12
 
 
Henryka Gąsiewska
tel. 85 664 67 42,

 
 
Godz.10.00-12.00
  • Promocja Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem;
      (materiały edukacyjne- ulotki, broszury)
  • Pogadanki na temat profilaktyki i wczesnego wykrywania oraz leczenia nowotworów,
  • Porady profilaktyczne specjalistów onkologów,
  • Przedstawienie działalności „Klubu Amazonek”, i Podlaskiego Towarzystwa Laryngektomowanych,
  • Informacje dot. Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi z możliwością rejestracji kobiet w wieku 50-69 lat na badania mammograficzne
  • Badania mammograficzne w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi ( dotyczy kobiet w wieku 50-69 lat ).
Olsztyn
2.
Warmińsko-Mazurskie Centrum Onkologii, Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA,
Aleja Wojska Polskiego 37; 10-228 Olsztyn
 
 
Dr. Danuta Orłowska-Kołtun ,
email: sekretmed@poliklinia.olsztyn.pl
 
 
 
Godz.
·         11:00 – 11:15 Uroczyste otwarcie Dnia Drzwi Otwartych w Szpitalu MSWiA w Olsztynie Sala Konferencyjna
·         11.15 – 13.00 Działania Szpitala MSWiA w Olsztynie jako Centrum Onkologii w zakresie prewencji i profilaktyki nowotworowej w województwie warmińsko- mazurskim Sala konferencyjna
·         13.00 Poczęstunek Sala konferencyjna
 
 
Godz. 10.00- 12.00
·         Bezpłatna mammografia od 50 do 69 roku życia
o    Pacjentki mogą rejestrować się osobiście w Poradni Diagnostyki Obrazowej, bądź telefonicznie pod nr tel. 089 539 83 44
·         Bezpłatna cytologia od 25 do 59 roku życia Ginekologiczna poradnia konsultacyjna ( blok B I piętro),
Rejestracja tel. 89 539 88 41
·         Konsultacje onkologiczneWojewódzka Przychodnia Onkologiczna
Rejestracja 89 539 85 20
Warszawa
3.
Instytut Hematologii i Transfuzjologii
Ul. Indiry Gandhi 14, 02-776 Warszawa
Tel. 22 34 96-100
 
dr n. med. Barbara nasiłowska-Adamska
tel. 22 349 63 57
dr Agnieszka Kołkowska-Lesniak tel. 22 349 63 30
dr Sławomir Jurek tel.  22 349 64 10
 
W godz. 13:00-16:00
 
Porady onkologiczne
4.
Instytut "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka"
Klinika Onkologii
Al. Dzieci Polskich 20
04-730 Warszawa
 
                                           
Anna Klasło tel. 22 815 11 65, Justyna Gugała 22 815 17 87, 815 17 74
Godz. 11:00-14:00
 
  • Konsultacje onkologiczne dzieci w Poradni Onkologicznej (Niski parter) RC pokój 013 Kontakt Anna Klasło tel. 22 815 11 65, Justyna Gugała 22 815 17 87, 815 17 74


  • Wykonanie badania USG jamy brzusznej w wybranych przypadkach
5.
COI Warszawa
 
 
               
               W związku z tym, iż zgłosiliśmy się do Ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży „Mam Haka na Raka” ogłaszamy:
1. Zbiórkę materiałów papierniczych (ołówków, kredek, bloków, malowanek, wycinanek,  farb i innych).
2. Zbiórkę makulatury (stare gazety, zeszyty, kartony i inne).
Pieniądze uzyskane ze sprzedaży makulatury przeznaczymy na zakup materiałów papierniczych.
Wszystko, co zbierzemy i kupimy przekażemy dla dzieci ze szpitala, domu dziecka i innych placówek społecznych.
Makulaturę oraz materiały papiernicze przynosimy do sali 122. Na każdego biorącego udział w zbiórce czeka nagroda. Wszelkich informacji udziela p. Renata Florczak oraz „Hakowicze”.
Zbiórka trwa do 20 lutego 2012r.
Z góry dziękujemy za pomoc.
       „Hakowicze

    W ramach 5 edycji Ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży „Mam Haka na Raka” zmierzymy się z rakiem jelita grubego. W związku z akcją przeprowadzimy lekcje dla uczniów szkoły, przygotujemy happening, zaprosimy gości, rozdamy ulotki mieszkańcom miasta, ogłosimy zbiórkę materiałów piśmienniczych oraz przeprowadzimy wiele innych działań.
Do programu zgłosiło się 5 osób: Małgorzata Kurpiewska, Paulina Archacka, Zenon Jerominek, Karol Chełstowski oraz Mateusz Syguła. Opiekunem zespołu jest p. Renata Florczak.

         
10 czerwca 2011 Centrum Expo w Warszawie odbyła się Gala Finałowa IV edycji Ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży „Mam Haka na Raka”. Spotkały się tam zespoły biorące udział w konkursie „Znajdź haka na raka” polegającym na przygotowaniu kampanii społecznej promującej profilaktykę nowotworu płuca. Wśród nich znalazły się oba zespoły „Hakowiczów” z naszej szkoły. Zostały zaprezentowane wszystkie pomysły. Wręczono nagrody dla 5 najlepszych zespołów, które przygotowały projekty kampanii społecznej na temat raka płuca. Zwyciężył zespół z I LO w Lublinie za kampanię „Nie każdy związek przetrwa próbę czasu. Nie wiąż się z papierosem”.

        Serdecznie dziękujemy wszystkim za pomoc przy realizacji całego programu „Mam haka na raka”.

    Zespoły „Hakowiczów” w składzie:

   1. Sylwia Walkiewicz (lider), Małgorzata Kurpiewska,
       Michał Drężek, Łukasz Wrzosek, Karol Wróblewski
   2. Małgorzata Bukowska (lider), Małgorzata Lipka,
       Natalia Jankowska, Paulina Zalewska, Łukasz Gleba                
Opiekun zespołów – Renata Florczak           

Link do projektu finałowego: http://www.mamhakanaraka.pl/gala-finalowa/         
               
            
          Oba zespoły zakwalifikowały  się do II etapu Programu „Mam Haka na Raka”. Przed nami kolejne wyzwanie – Konkurs „Znajdź Haka na Raka”, w którym będziemy mieli za zadanie stworzyć projekt kampanii społecznej zachęcającej  do dbania o własne zdrowie i profilaktyki w kierunku nowotworu płuc. W związku z tym 25 marca 2011 roku weźmiemy udział w Warsztacie Kreatywnym, podczas którego poznamy tajniki tworzenia kampanii społecznych.                                                      


    Podczas ferii zimowych „Hakowicze” z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce nadal działali - przekazali dzieciom zabawki zebrane w ramach akcji „Mam haka na raka”.
    24 lutego „Drugi Zespół Hakowiczów” przekazał zabawki dzieciom ze świetlicy TPD mieszczącej się w internacie ZSZ Nr 2 w Ostrołęce, zaś 28 lutego dzieciom z Domu Dziecka.
    Natomiast 25 lutego „Pierwszy Zespół Hakowiczów” przekazał zabawki pacjentom Oddziału Pediatrycznego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce.
    Podczas spotkań z opiekunami dzieci młodzież pytała o najpilniejsze potrzeby dzieci. Postanowili na ten cel przeznaczyć pieniądze uzyskane z loterii fantowej i sprzedaży ciast zorganizowanych podczas „Dnia Hakowicza”. Zakupili przybory do rysowania oraz kosmetyki dla młodzieży.
    „Pierwszy Zespół Hakowiczów” to: Sylwia Walkiewicz, Michał Drężek, Łukasz Wrzosek, Małgorzata Kurpiewska.
    „Drugi Zespół Hakowiczów” to: Małgorzata Bukowska, Paulina Zalewska, Natalia Jankowska, Małgorzata Lipka, Łukasz Gleba.

Opiekun: Renata Florczak

 relacja FOTO 
 


    2 lutego 2011 zespół „Hakowiczów” w składzie: Sylwia Walkiewicz (lider), Małgorzata Kurpiewska, Łukasz Wrzosek, Michał Drężek przeprowadził zajęcia w klasach: I technikum usług fryzjerskich, II technikum informatycznego, II wielozawodowej (IIw2).
    Zajęcia rozpoczął lider zespołu, który powitał wszystkich uczniów i gości. Przestawił osoby odpowiedzialne za realizację programu „Mam haka na raka” oraz podał cel spotkania. Następnie zajęcia prowadzili pozostali „Hakowicze”. Szczególne zainteresowanie wzbudziły slajdy pokazujące zmiany nowotworowe oraz spoty telewizyjne i radiowe z poprzednich edycji „Mam Haka na Raka”. Młodzież była zainteresowana tematem. Prezentacja zakończyła się quizem z nagrodami. Uczniowie chętnie odpowiadali na pytania. Lider podkreślił znaczenie profilaktyki i rozmowy o problemach zdrowotnych z najbliższymi. Podziękował za uwagę.
    Każdy uczeń otrzymał teczkę z logo programu, w której znalazły się informacje dotyczące nowotworów. Do teczek został dołączony długopis, aby młodzież mogła w materiach edukacyjnych zanotować wiadomości wysłuchane podczas spotkania.
Mamy nadzieje, że choć kilka osób zdecyduje się na wykonanie badań profilaktycznych, może przekona też do nich najbliższych, może uda się nakłonić kogoś do rzucenia palenia.

 relacja FOTO 


    1 lutego 2011 zespół „Hakowiczów” w składzie: Małgorzata Bukowska (lider), Małgorzata Lipka, Natalia Jankowska, Paulina Zalewska, Łukasz Gleba odwiedził budowę Fortów Bema. Podczas przerwy śniadaniowej (niezważając na niską temperaturę) Paulina przestawiła podstawowe informacje dotyczące raka płuc. Zwróciła szczególną uwagę na szkodliwość palenia tytoniu. Na zakończenie każdy z uczestników spotkania otrzymał zestaw ulotek.

 relacja FOTO