W naszej szkole po raz trzeci realizowany był projekt „Lekcje z ZUS”. Na podstawach przedsiębiorczości, podstawach działalności gospodarczej oraz godzinie do dyspozycji wychowawcy uczniowie klas:1B, 2WR, 4B poznawali: czym jest system ubezpieczeń społecznych dla pracownika i przedsiębiorcy, historię ubezpieczeń społecznych, jakie przysługują świadczenia w momencie, gdy płacimy składki, jak wygląda polski system emerytalny oraz czym skutkuje decyzja o wykluczeniu z tych ubezpieczeń. Młody człowiek wchodzący na rynek pracy kształtuje swoją karierę zawodową jako pracownik bądź jako przedsiębiorca. Brak wiedzy na tematy związane z ubezpieczeniami społecznymi może przyczynić się do podejmowania błędnych decyzji, mających wpływ na jego dalsze losy. 

W ramach projektu zrealizowano 4 obszary tematyczne:
1. ”Świadomy zawsze ubezpieczony”
2. „Płacisz i masz, czyli co ci się należy, gdy płacisz składki”
3. „Emerytura – Twoja przyszłość w Twoich rękach”
4. „e-ZUS, czyli firma pod ręką”.
Zwieńczeniem projektu edukacyjnego „Lekcje z ZUS” jest Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”, której etap szkolny odbył się 27 listopada. Wzięło w niej udział 60 uczniów z ww. klas. Do etapu II przesłano najlepsze prace 3 uczennic: Anny Molskiej (2WR), Edyty Krzynowek (2WR) i Zuzanny Makowskiej (1B). Ostateczne wyniki kwalifikacji będą znane pod koniec stycznia.

Projekt był realizowany przez nauczycieli podstaw przedsiębiorczości: Bogusławę Gocłowską i Dorotę Kuleszę.
 Bogusława Gocłowska – szkolny koordynator projektu edukacyjnego

Dnia 14.11.2017r. klasa 1 F wraz z doradcą zawodowym Pauliną Biedrzycką uczestniczyła w hali im. Arkadiusza Gołasia w spotkaniu z Jackiem i Michałem Musiatowiczami.

Program „Czy słowem można zabić?” realizowany był w formie koncertu rockowego, podczas którego muzycy przestrzegali uczniów przed zgubnymi wpływami używek. Pan Jacek Musiatowicz, opowiadając o swoim życiu i doświadczeniach, poruszał tematykę związaną z problemami alkoholowymi, narkotykowymi, cyberprzemocą oraz kwestię „dopalaczy”. Nić porozumienia z odbiorcami zdobył z pewnością za sprawą licznych anegdot ze swojego życia artystycznego czy też osobistego. Podkreślił, że jeśli ktoś już raz wszedł na drogę uzależnienia, musi ciągle uważać i pracować nad sobą, żeby na tę drogę nie wrócić, a wymaga to ogromnego wysiłku. 
Często w swoich wypowiedziach odwoływał się do wiary. Mówił, że w najtrudniejszym dla niego okresie, to właśnie wiara w Boga i siła modlitwy pomogły mu przetrwać trudne chwile. 
Pan Jacek sporo mówił również o poczuciu własnej wartości, o rozwijaniu swoich pasji, co nadaje prawdziwy sens życiu oraz o wdzięczności w stosunku do swoich rodziców. Uczył szacunku do drugiego człowieka. Apelował, żeby słowem nie ranić drugiej osoby.

Mamy nadzieję, że ta nietypowa forma profilaktyki ustrzeże wielu młodych ludzi przed popełnieniem największego życiowego błędu, jakim jest niewątpliwie poddanie się nałogowi.

Opiekę nad klasą sprawowała Paulina Biedrzycka doradca zawodowy

FOTO RELACJA

 Informacja dotycząca Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych dla nauczycieli emerytów.

   W związku z epidemią koronowirusa Koronawirus (COVID-19) wypłaty świadczeń z ZFŚS nie będą wypłacane w gotówce. Prosimy o kontakt telefoniczny w celu uzupełnienia nr konta.     


 Informacja dotycząca Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych dla nauczycieli emerytów.

     Na podstawie art.53 ust.2 Karty Nauczyciela Zespół Szkół Zawodowych nr 2  zwraca się z prośbą o coroczne dostarczanie do 31 stycznia danego roku aktualnej decyzji ZUS określającej numer i wysokość pobieranej emerytury lub renty.

     Jednocześnie informujemy, że niedostarczenie wymaganych dokumentów w terminie spowoduje nienaliczenie odpisu a co za tym idzie brak możliwości korzystania przez Panią/Pana z przysługujących świadczeń.

    Ponadto , aby ubiegać się o świadczenie należy złożyć wniosek , którego wzór stanowi załącznik do niniejszego pisma.

Sprawę prosimy potraktować jako ważną.

Dnia 15 listopada 2017 r. odbyły się Targi Pracy i Przedsiębiorczości w Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Ostrołęce w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości oraz Europejskich Dni Pracodawcy.  Targi zostały zorganizowane przez Filię Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Ostrołęce. 

Uczniowie klasy 1wk Szkoły Branżowej I Stopnia uczestniczyli w warsztatach podczas tragów dotyczących planowania własnej kariery zawodowej, które przeprowadziły: Pani Jolanta Bałdyga oraz Pani Magdalena Prot . Dzięki udziałowi w  zajęciach młodzież dowiedziała się jak zdobyć wiedzę z zakresu zakładania własnej działalności gospodarczej , negocjowania z pracodawcą czy budowania własnej marki. Uczniowie mieli także okazję rozwiązywać  różnego typu kwestionariusze. Po zakończonych warsztatach młodzież mogła przejrzeć informacje znajdujące się na stoiskach informacyjno – promocyjnych. Opiekunem młodzieży była Paulina Biedrzycka - szkolny doradca zawodowy.

Podczas targów Pani wicedyrektor Agnieszka Murach , Pani Daniela Florczak kierownik ds. praktyk oraz Paulina Biedrzycka szkolny doradca zawodowy mieli możliwość uczestniczyć również w Konferencji dla Pracodawców pt. „Szkolnictwo zawodowe a lokalny rynek pracy”.

Kolejny raz uczniowie technikum pojazdów samochodowych,szkoły branżowej kierowca mechanik pod opieką nauczycieli zawodu pojechali na Międzynarodowe targi samochodowe Moto Show Nadarzyn 2017.

Uczniowie oglądali wystawy nowych modeli samochodowych m.in. Audi, BMW, Porsche, Lamborghini, Bugatti, Maserati, Ferrari, Mercedes , Tesla, Rolls-Royce, Infinity, Maserati, i inne.

Oprócz pojazdów samochodowych na wystawach można było zobaczyć różnego rodzaju motocykle, campery, jachty. W czasie targów odbywały się różnego rodzaju atrakcje ;. konkursy z nagrodami, spotkania z pasjonatami motoryzacji. Na wystawie oglądać można było również klasyki (Ford Mustang, Fiat 126p, Polonez), samochody terenowe, wyścigowe. Wystawy środków pielęgnacyjnych do samochodów, prezentowały nowoczesne możliwości poprawy wyglądu i trwałość powłok pojazdu. Uczniowie wykazywali bardzo duże zainteresowanie nowymi technologiami i tym samym, rozwinęli swoją wiedzę w kierunku zawodu, w którym się uczą/kształcą. Targi zawsze cieszą się popularnością wśród uczniów ze względu na obserwację nowych trendów i nowości motoryzacyjnych.

FOTO RELACJA

W piątek 17 listopada 20117 roku  w auli szkoły odbył się X Turniej tenisa stołowego dziewcząt i chłopców. W zawodach wzięło udział 14 uczniów.

 FINALIŚCI

 Dziewczęta: 
I miejsce  -  Kujawa Monika            II  Iw
II miejsce  -  Prusaczyk Milena       IV F
III miejsce -  Kiernozek Martyna     II Iw

 Chłopcy:
I miejsce - Kęszczyk Daniel            II B
II miejsce -  Józwik Sebastian         II Sw
III miejsce – Kowalczyk Arkadiusz  III Iw

                                                                                     Organizatorzy:  Ewa Rudzik, Joanna Augustyniak, Jerzy Dąbrowski

Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do projektu „Otwarta Firma – Biznes przy tablicy”, programu realizowanego w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości (13-19 listopada 2017r.) – największego na świecie wydarzenia promującego przedsiębiorczość.  W związku z tym 15 listopada odbyło się spotkanie pracowników Banku Zachodniego WBK S.A. Oddział w Ostrołęce z uczniami klas: 3We, 3Iw, 3F, 4B. Młodzież miała okazję dowiedzieć się od osób kompetentnych, np. jakie są korzyści z korzystania z konta dla osób do 26 roku życia, o zaletach bankowości internetowej i bankowości mobilnej, co to jest blik, zasadach udzielania kredytów studenckich. Na koniec spotkania zostały przeprowadzone mini konkursy sprawdzające przekazaną wiedzę. Nagrodzeni otrzymali powerbanki, pendrive’y, długopisy i gadżety reklamowe.

Szkoła przystępując do programu „Otwarta Firma”, m.in.:

- umożliwia młodzieży bezpośredni kontakt ze środowiskiem biznesu

- przygotowuje do aktywnego i świadomego uczestnictwa w życiu gospodarczym

- inspiruje do przedsiębiorczych zachowań

- wspiera uczniów w planowaniu ścieżki edukacyjnej i kariery zawodowej.

FOTO RELACJA

  

Dnia 9 listopada odbył się Szkolny Konkurs Języka Niemieckiego. Konkurs adresowany był do uczniów klas trzecich i polegał na rozwiązaniu testu językowego. W skład testu wchodziły ćwiczenia na rozumienie słuchania, czytania oraz gramatyka i słownictwo . Uczestnicy musieli skonstruować również wypowiedz pisemną. W konkursie wzięło udział 12 uczniów z klas: 3 IW, 3WE, 3F, 3B. Po sprawdzeniu wszystkich prac wyłoniono uczniów z największą ilością punktów. Są to:
I miejsce- Mateusz Olech kl. 3IW
II miejsce- Milena Białobrzeska kl. 3WE
III miejsce- Wiktoria Tańska kl. 3 WE.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział oraz gratulujemy najlepszym, dla których przewidziane są nagrody.

30 września 2017 r. w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych.

Celami nadrzędnymi, które chcieliśmy zrealizować poprzez obchody tego dnia, były:

- podkreślenie potrzeby uczenia się różnych języków i roli wielojęzyczności w zjednoczonej Europie,

- promowanie nauki języków obcych,

- podnoszenie świadomości w zakresie bogactwa i różnorodności językowej Europy, które należy pielęgnować i rozszerzać;

- ukazanie bogactwa kultur i języków w Europie.

Organizatorami tego wydarzenia byli wszyscy nauczyciele języka angielskiego i niemieckiego. Dla uczniów przygotowano wiele atrakcji, m.in. przeprowadzono konkursy, przygotowano quizy, gry, młodzież rozwiązywała krzyżówki. Można też było zajrzeć do kącika leksykalno-gramatycznego. Kolejną atrakcją tego przedsięwzięcia był kącik fotograficzny oraz kufer z gadżetami do sesji zdjęciowej. Uczniowie mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia, aby mile wspominać to wydarzenie.

Cieszymy się z dużego zainteresowania uczniów i dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniach i realizacji tego wydarzenia.

FOTO RELACJA

Dnia 26.10.2017r. uczniowie klas: 2WR, 1B, 4B, 1We, 2w uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Była to okazja do pogłębienia wiedzy z przedmiotu „Podstawy przedsiębiorczości”. Młodzież zwiedziła budynek giełdy, zobaczyła salę notowań, symbole giełdy (byk, dzwon), poznała historię i rozwój GPW w Polsce. Obejrzała, przekazaną w sposób obrazowy dla młodego odbiorcy, edukacyjną prezentację o funkcjonowaniu i inwestowaniu na giełdzie.
Następnym punktem wycieczki była „Niewidzialna Wystawa”, która zbliża do siebie dwa światy- osób widzących i niewidomych. Pod opieką niewidomych przewodników uczniowie wkroczyli w świat ludzi niewidomych, odwiedzając całkowicie zaciemnione miejsca (mieszkanie, ulicę, ogród, las, przejście kładką nad strumykiem, kawiarnię, itp.). Uczyli się, jak się poruszać w miejskim zgiełku, płacić za towary, przemieszczać się po kuchni czy łazience. Była to nauka wykorzystująca dotyk, słuch, węch oraz poczucie równowagi. Młodzież także obejrzała przedmioty i narzędzia, którymi otaczają się niewidomi, np. mówiący zegarek, termometr, ciśnieniomierz, telefon. Dowiedziała się na czym polega istota alfabetu brajla, jak rozpoznawać nominały pieniężne, jak nie pomylić po praniu, np. skarpetek. Godzina bycia „niewidomym” otwiera oczy na osoby inaczej funkcjonujące w społeczeństwie. Jest to doskonała lekcja empatii, wrażliwości i pomocy ludziom niewidomym i niedowidzącym.

Opiekę nad uczniami sprawowały: Bogusława Gocłowska i Dorota Kulesza.

FOTO RELACJA