„Wielkanocna Akcja Paczka 2018”stanowi kontynuację pomocy dla Polaków mieszkających na dawnych Kresach Wschodnich. W ubiegłorocznej, grudniowej zbiórce uczestniczyli wolontariusze z 16 mazowieckich szkół. W ramach świątecznej akcji przekazano najbardziej potrzebującym osobom 450 paczek z około 6 tonami produktów i medykamentów.

Zebrane w tym roku produkty, jeszcze przed Wielkanocą, trafią do rodaków mieszkających w obwodzie grodzieńskim, na Białorusi (m.in. w Grodnie, Nowogródku, Iwiu, Hoży oraz Lidzie).

Podobnie jak w roku ubiegłym organizatorzy proszą darczyńców przede wszystkim o chemię domową (proszki i płyny do prania, płukania i dezynfekujące, pasty do zębów, szampony, żele do mycia, mydła w płynie i w kostce, pianki do golenia, golarki, kosmetyki uniwersalne) oraz podstawowe medykamenty (witaminy, wodę utlenioną, środki opatrunkowe, żele). Bardzo przydatne będą również materiały do pielęgnacji osób starszych (podkłady higieniczne, pieluchomajtki, kremy na odleżyny). Doskonałym uzupełnieniem tych paczek będą zabawki, słodycze, przyprawy, kawy, herbaty, kakao, oleje, makarony, ryże, kasze, cukier oraz kalendarze na rok 2018, zwłaszcza te związane ze 100-leciem odzyskania niepodległości przez Polskę, a także z krajobrazami, historią.

Organizator: Kuratorium Oświaty w Warszawie

 Więcej informacji u Pani Agnieszki Murach

Dary można przynosić do świetlicy szkolnej i gabinetu wicedyrektorów do 10 marca 2018r.

 

15 lutego odbył się w naszej szkole I Szkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckiego Obszaru Językowego. Był to drugi etap – ustny. W poniedziałek 13 lutego odbył się etap pisemny a 11 najlepszych uczniów zakwalifikowało się do etapu ustnego. Konkurs organizowany był dla wszystkich uczniów klas pierwszych oraz dla uczniów klasy III gimnazjum. W etapie ustnym uczniowie odpowiadali na 10 pytań z różnych dziedzin życia- geografii, historii, sportu, polityki, muzyki , związanych z krajami niemieckiego obszaru językowego. Wszyscy byli doskonale przygotowani i radzili sobie bardzo dobrze z przygotowanymi przez jury pytaniami. Po podsumowaniu wyników etapu pisemnego i ustnego wyłoniono najlepszych.

  • I miejsce zajęli egzekwo – Zuzanna Grabowska- I WE , Wiktor Waśkiewicz – I B
  • II miejsce - Kinga Parzych – I WE
  • III miejsce - Wiktoria Paluch – I WE

Z gimnazjum najlepsza okazała się Aleksandra Tytko.

Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki a najlepsi atrakcyjne nagrody.

Gratulujemy.

FOTO RELACJA

Dnia 5 lutego 2018 r. w naszej szkole odbyła się V edycja Międzyszkolnego Konkursu Języka Angielskiego dla uczniów klas trzecich technikum z Zespołów Szkół Zawodowych w Ostrołęce. Organizatorem konkursu były p. Ewa Grzeszczyk oraz p. Marta Łojewska.  Konkurs miał formę pisemnego testu sprawdzającego poziom i umiejętności językowe uczniów. Każda szkoła miała możliwość zgłoszenia sześciu najlepszych uczniów ze swojej placówki. Dzięki uprzejmości wydawnictwa Pearson uczniowie otrzymali wspaniałe nagrody książkowe: słowniki, książki gramatyczne oraz gadżety. Sponsorom serdecznie dziękujemy, a laureatom  składamy gratulacje. Oto lista tegorocznych zwycięzców:

  1. Ługowski Jakub, ZSZ nr 1
  2. Rycharska Izabela, ZSZ nr 4
  3. Ambrzykowski Dominik, ZSZ nr 4

FOTO RELACJA

Dawno w Ostrołęce i powiecie nie było tak dużej akcji rejestracji dawców szpiku. Odbywa się ona 2-4 lutego 2018 roku, m.in. w szkołach, jednostkach policji, straży pożarnej, służby więziennej, centrach handlowych, sklepach - nie tylko w Ostrołęce, ale też powiecie i sąsiednich miastach. 
  Dzień ten był dedykowany Emilia Tomczak, która  pracuje w policji w Ostrołęce. Ma 30 lat, męża i troje dzieci - parę miesięcy temu urodziła córeczkę. W grudniu 2017 roku dowiedziała się, że choruje na nowotwór krwi, ostrą białaczkę limfoblastyczną. Dla policjantki, ale także dla innych osób chorych na białaczkę, zorganizowano akcję w Ostrołęce i powiecie.

W naszej szkole  można było  rejestrować się w bazie DKMS jako potencjalny dawca szpiku.
Z takiej możliwości skorzystało 64 osoby.

                Być może ktoś z nas jest bliźniakiem genetycznym pani Emilii , oddając szpik, pomoże odzyskać jej zdrowie? Pomóc możemy również, oddając krew. 

  FOTO RELACJA

Do naszej szkoły dotarła bardzo dobra wiadomość dla uczniów i nauczycieli. Projekt „Fabryka szans z ZSZ Nr 2” uzyskał pozytywną opinię i został skierowany do realizacji. Jest to już trzeci od 2016 roku (dwuletni) projekt, który będzie realizowany w naszej szkole.  

W latach 2016-2021 Zespół Szkól Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce realizuje i będzie realizował projekty w ramach działań REGIONALNEGO PROGRAMU OPERACYJNEGO WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO

Okres realizacji

Nazwa projektu

Kwota projektu

Kwota doposażenia pracowni

I projekt

2016-2018

Fabryka szans na zatrudnienie

 

797539 zł

126000,01 zł

II projekt

2017-2019

Rozwój zawodowy szansą na zatrudnienie

817555,43 zł

168664,34 zł

III projekt

2018-2021

Fabryka szans w ZSZ Nr 2

 

1680720,00 zł

225390 zł

Projekty obejmują wszystkie techniczne kierunki kształcenia, czyli technik budownictwa, technik usług fryzjerskich, technik informatyk, technik weterynarii, technik pojazdów samochodowych, technik organizacji reklamy.

 

Dnia 19 grudnia 2017 roku w Internacie odbyła się Uroczysta Kolacja Wigilijna. Tradycją jest, że w okresie przedświątecznym mieszkańcy Internatu spotykają się z Dyrekcją Szkoły i Wychowawcami na wspólnej kolacji, dzielą się opłatkiem.

Wieczór rozpoczął się montażem słowno – muzycznym wprowadzającym w nastrój zbliżających się Świąt. Następnie ksiądz Robert Kaim z Parafii Św. Wojciecha poprowadził modlitwę, po czym wszyscy uczestnicy podzielili się opłatkiem i złożyli sobie życzenia.

Spotkanie uatrakcyjnił Święty Mikołaj, który obdarował zgromadzonych słodkimi prezentami.

Jest to szczególna uroczystość w życiu społeczności internackiej. Przesłaniem, której jest kultywowanie polskich tradycji związanych z Bożym Narodzeniem, przeżywanie ich w gronie najbliższych oraz pogłębianie więzi i integracja zespołu koleżeńskiego.

FOTO RELACJA

FOTO RELACJA

W Internacie ZSZ Nr 2 w Ostrołęce odbyły się warsztaty z filcowania. Spotkanie prowadziła pani Aldona Szabłowska, która pasjonuje się projektowaniem i tworzeniem biżuterii z własnoręcznie filcowanych elementów.

Filcowanie na mokro jest techniką, która pozwala uwolnić fantazję. Nie wymaga znajomości skomplikowanych ściegów. Przedmioty wytworzone z filcu, to małe dzieła sztuki – nigdy nie powstaną identyczne korale lub broszka. Są nie tylko pięknym, ale i ekologicznym dodatkiem do garderoby. Dodatkową ciekawostką jest fakt, że filc z naturalnej wełny pochłania szkodliwe substancje jakie wytwarzają sprzęty elektroniczne w naszym otoczeniu. Wychownkowie poznali technikę filcowania "na mokro" polegającą na wykorzystaniu wełny czesankowej, wody i mydła. Podczas zajęć uczestnicy wykonali kule, dredy i liście ostrokrzewu, mogące stanowić ciekawy element dekoracji świątecznej lub własnej biżuterii.

Uczniowie nie tylko szybko i sprawnie opanowali zasady "kręcenia" filcowych kuleczek, lecz również miło i ciekawie spędzili popołudniowy czas w internacie.

FOTO RELACJA

Zgodnie z coroczną tradycją w Internacie Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce odbyły się "Otrzęsiny" wychowanków, którzy we wrześniu dołączyli do internackiej braci.
Zabawę poprzedził mecz piłki siatkowej „Pierwszaki” kontra „ Pozostali”. Zwycięzcą okazali się starsi mieszkańcy Internatu.

Aby stać się pełnoprawnym mieszkańcem internatu młodsi koledzy i koleżanki zostali zobowiązani do zmierzenia się z zadaniami, przygotowanymi przez starszych i bardziej doświadczonych mieszkańców. Nowicjusze musieli wykazać się wszechstronną wiedzą na temat internatu, sprytem, pomysłowością oraz poczuciem humoru. Największym wyzwaniem okazało się wypicie specjalnie przygotowanego dla nich napoju z uśmiechem na twarzy. Podzieleni na niewielkie grupy pierwszoroczniacy z większym lub mniejszym zaangażowaniem podeszli do powierzonego im zadania. Ostatecznie zwyciężyła grupa 5. Gratulujemy.

Od teraz oficjalnie pierwszoklasiści stali się pełnoprawnymi mieszkańcami Internatu!Mimo obaw najmłodszych kolegów, wieczór okazał się pełen humoru i dobrej zabawy.

Samorząd Uczniowski Internatu
FOTO RELACJA

 

27 listopada 2017r. w Internacie ZSZ Nr 2 w Ostrołęce odbyło się spotkanie młodzieży z panią dietetyk Sylwią Szewczyk nt. „Zdrowego trybu życia, prawidłowego sposobu odżywiania i jego wpływu na układ nerwowy”. Uczniowie otrzymali wiele cennych wskazówek dotyczących zasad zdrowego odżywiania – jak wygląda właściwie zbilansowana dieta i dlaczego tak ważna jest aktywność fizyczna. Celem spotkania było zwrócenie uwagi na problem nadwagi, który coraz częściej dotyka młodzieży, a to z kolei może negatywnie odbijać się na zdrowiu, sylwetce i samopoczuciu, w tym także koncentracji i zdolności do przyswajania sobie wiedzy.

Na podstawie piramidy zdrowego żywienia pani dietetyk kompleksowo omówiła zasady odżywiania się. Wskazała podstawowe błędy żywieniowe, które popełniamy w codziennym żywieniu. Uświadomiła uczniom jak ważne w życiu jest to-  co i ile spożywamy.

„Jemy po to żeby żyć, a nie żyjemy po to żeby jeść”

FOTO RELACJA