Uczestnicy VI konkursu ,,Młody mechanik” z klas II III technikum pojazdów samochodowych, pojechali na Międzynarodowe targi samochodowe Moto Show Poznań 2017. Uczniowie oglądali wystawy nowych modeli samochodowych m.in. Audi, BMW, Porsche, Lamborghini, Bugatti, Maserati, Ferrari, Mercedes AMG, Jaguar, Tesla, Rolls-Royce, Infinity, Maserati, Aston Martin i inne.
Oprócz pojazdów samochodowych na wystawach można było zobaczyć różnego rodzaju motocykle, campery, samochody ciężarowe efektownie pomalowane. W czasie targów odbywały się różnego rodzaju atrakcje ;. konkursy z nagrodami, spotkania z pasjonatami motoryzacji. Na wystawie oglądać można było również klasyki (Ford Mustang, Fiat 125p, Polonez), samochody terenowe, wyścigowe. Wystawy środków pielęgnacyjnych do samochodów, prezentowały nowoczesne możliwości poprawy wyglądu i trwałość powłok pojazdu. Uczniowie byli bardzo zafascynowani nowymi technologiami i tym samym, rozwinęli swoją wiedzę w kierunku zawodu, w którym się uczą/kształcą.

FOTO RELACJA

zakonczenie IV klas

FOTO RELACJA

    Zbliża się 30 kwietnia, a więc data, do której większość Polaków powinna złożyć do Urzędu Skarbowego zeznanie podatkowe o wysokości dochodu osiągniętego w 2016r.
   Młodzież naszej szkoły pod nadzorem opiekunów Szkolnego Klubu Przedsiębiorczych przygotowała akcję informacyjną o podatkach. 27 kwietnia na specjalnie przygotowanym stoisku można było zapoznać się z rodzajami podatków, rodzajami deklaracji podatkowych, rozwiązać "Wielki Test o Podatkach" oraz sprawdzić się w innych zadaniach o tej tematyce. Oglądający dowiedzieli się, że „Dzień Wolności Podatkowej" oznacza dzień, od którego przeciętny obywatel teoretycznie przestaje płacić podatki państwu, a zaczyna pracować na siebie. W Polsce dzień ten przypada na około połowę czerwca i jest wyliczany od 1994r. przez Centrum im. Adama Smitha.
   Podatki na poważnie i z humorem zostały zaprezentowane w postaci prac plastycznych, cytatów i powiedzonek. Oto niektóre z nich:
- "Prawo nie działa wstecz – z wyjątkiem prawa podatkowego",
- „Jest śmierć i podatki, ale podatki są gorsze, bo śmierć przynajmniej nie trafia się człowiekowi co roku”,
- „Śmierć, podatki i rodzenie dzieci! Żadna z tych rzeczy nie przychodzi nigdy w porę”,
- „Podatki to tragikomedia – płaczesz jak płacisz, śmiejesz się jak masz zwrot”,
- „Nic tak nie zbliża żony i męża, jak nadejście formularza zeznań podatkowych”.

FOTO RELACJA

dzien-przedsiebiorczosci

   26 kwietnia, jak co roku, uczestniczyliśmy w Ogólnopolskim Dniu Przedsiębiorczości. Akcję organizowała już po raz czternasty Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości pod patronatem honorowym Prezydenta Polski – Andrzeja Dudy.
   Jeden dzień u wybranych 20-stu lokalnych przedsiębiorców spędzili uczniowie z klasy 1 technikum reklamy i technikum weterynarii. Obserwowali codzienne czynności w zawodzie lekarza i technika weterynarii, fryzjera, bibliotekarza, księgowej, sprzedawcy, recepcjonisty czy pracownika socjalnego. Pracodawcy zachęcali młodych ludzi do współpracy przy wykonywaniu prostych zadań zawodowych.
   Dziękujemy zaangażowanym przedsiębiorcom i instytucjom za partnerstwo w kształtowaniu świadomych wyborów drogi zawodowej naszych uczniów.

FOTO RELACJA

logo ockDnia 11 kwietnia 2017 roku uczniowie z klas: 1 Iw, 1 ISw oraz 3 Iw pod opieką pani Joanny Klikczyńskiej i pani Edyty Sikory uczestniczyli w warsztatach dziennikarskich pod hasłem „Zrozumieć Media”. Zajęcia odbyły się w Ostrołęckim Centrum Kultury i zostały poprowadzone przez pracowników Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Radia Maryja oraz TV Trwam. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W tym roku przybyło na nie około 300 osób. Szkoleniowcy z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, redaktorzy, dziennikarze, montażyści i operatorzy z Radia Maryja oraz TV Trwam starali się uwrażliwić młodzież na zagrożenia wynikające z manipulacji telewizyjnej, radiowej oraz prasowej. Młodzi ludzie mogli „od kuchni” zobaczyć, jak tworzy się przekaz medialny oraz zapoznać się z technikami i narzędziami manipulacji.

Zajęcia okazały się bardzo kreatywne i wartościowe pod względem merytorycznym. Młodzież miała możliwość spełnić swoje marzenia i wcielić się w rolę reportera, pogodynki, wizażystki, montażysty, operatora dźwięku lub oświetlenia czy przeprowadzić wywiad z uczestnikami warsztatów. Dodatkową atrakcją dla uczniów był wóz transmisyjny, który można było zobaczyć, wszystkiego w nim dotknąć oraz porozmawiać z jego operatorem. Punktem kulminacyjnym spotkania było podsumowanie go przez tzw. Spec Grupy: prasową, radiową i telewizyjną. Wyżej wymienione zespoły składały się z uczestników warsztatów, których celem było przygotować relacje z przedsięwzięcia. Aż w dwóch Spec Grupach znaleźli się uczniowie z naszej szkoły. Zadanie to stanowiło wyzwanie dla młodzieży, z którym poradzili sobie doskonale. Podczas spotkania nie zabrakło emocji oraz wzruszeń.

Warsztaty medialne bardzo podobały się uczniom. Były ciekawym doświadczeniem. Dzięki nim zrozumieli, że media mogą manipulować odbiorcą. Dlatego zawsze trzeba być czujnym i z rozwagą przyjmować informacje, które są nam przekazywane. Ponadto spotkanie zainspirowało młodzież do twórczej aktywności i pozwoliło odkryć pasje dziennikarskie.

Tekst Edyta Sikora