IMG 4369Nasza szkoła przystąpiła do II edycji projektu edukacyjnego „Lekcje z ZUS”, skierowanego do szkół ponadgimnazjalnych, będącego projektem autorskim ZUS oraz Ministerstwa PracIMG 4370y i Polityki Społecznej. Podczas projektu zrealizowaliśmy zajęcia w wymiarze 4 godzin lekcyjnych. Tematykę związaną z ubezpieczeniami na dwóch lekcjach przykazywali nauczyciele przedmiotów zawodowych oraz podstaw przedsiębiorczości (Bogusława Gocłowska i Dorota Kulesza) w klasach: 4R, 4B, 4I, 3R, 2We, 4M. Pozostałe dwie lekcje, w dniu 10 listopada 2015r., przeprowadzili pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Inspektorat w Ostrołęce. Podczas zajęć zrealizowano następujące grupy zagadnień:

  1. Świadomy zawsze ubezpieczony
  2. Płacisz i masz, czyli co ci się należy, gdy płacisz składki
  3. Emerytura – twoja przyszłość w twoich rękach
  4. E-ZUS, czyli firma pod ręką.

Młodzież otrzymała materiały dydaktyczne w postaci zeszytów „Lekcje z ZUS”, wzbogacone materiałami w postaci 

IMG 4371multimediów i okazjonalnymi notesami. Realizacja projektu dała możliwość udziału naszym uczniom w konkursie, pt. „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Patronat nad konkursem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Etap szkolny odbył się 16 listopada 2015r. W konkursie uczestniczyło 41 uczniów z 6 klas. Trzech uczniów, którzy zdobyli największą liczbę punktów (min. 55%), będzie stanowić zespół reprezentujący szkołę w II etapie. Ostateczne rozstrzygnięcie, które szkoły zakwalifikowały się do etapu wojewódzkiego nastąpi 18 grudnia. Szczególne podziękowania za okazaną pomoc i życzliwość kierujemy do pani Barbary Smardzewskiej-Czmiel, rzecznika prasowego O/ZUS w Płocku oraz pani Urszuli Tułodzieckiej, kierownikowi Inspektoratu ZUS w Ostrołęce.


Bogusława Gocłowska

   6 listopada 2015 r. w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce odbyło się szkolenie dla klas 3-cich i 4-tych technikum dotyczące pisemnego oraz ustnego egzaminu maturalnego z języka angielskiego. Szkolenie przeprowadziła Pani Wiesława Bałdyga – doradca metodyczny Oxford University Press, która przybyła do naszej szkoły na zaproszenie p. Ewy Grzeszczyk oraz Marty Łojewskiej. Przedstawiła ona naszym uczniom ogólne informacje związane z egzaminem, sprawdzane umiejętności, rodzaje zadań oraz kryteria oceniania wypowiedzi pisemnych i ustnych.

Ewa Grzeszczyk

PLAKAT KONKURS MediumByć może podczas wakacyjnych wędrówek natknąłeś się na zabytek architektury drewnianej, który kryje w sobie zaklętą historię. Zrobiłeś zdjęcie? Prześlij je do nas! Jeśli nie, weź aparat i korzystając z uroków złotej polskiej jesieni, wybierz się na poszukiwania chat i dworków, kapliczek przydrożnych, kościołów i cerkwi, karczm, leśniczówek i innych drewnianych budowli. Uwiecznij na fotografii to, co wraz z nieubłaganym upływem czasu znika z mazowieckiego krajobrazu. Odkryj historię w drewnie zaklętą! Autorzy najlepszych zdjęć zostaną nagrodzeni.

Jak wziąć udział w konkursie?
Wyślij e-maila na adres zabytki@mazovia.pl. W temacie wpisz ”Zaklęte w drewnie” i załącz zdjęcie oraz formularz zgłoszeniowy. Formularz wraz z regulaminem konkursu dostępne są na stronie: http://www.mazovia.pl/konkursy--szkolenia/konkursy-fotograficzne/art,13,konkurs- fotograficzny-zabytek-na-pierwszym-planie.html.
Termin nadsyłania zdjęć 30 października – 20 listopada 2015 r.

Kto może przystąpić do konkursu?
Każda osoba zajmująca się fotografią profesjonalnie i amatorsko. Jeśli nie masz 18 lat, musisz przedstawić zgodę rodziców, bądź opiekunów.

Jak wygrać konkurs?
Prześlij samodzielnie wykonane zdjęcie nawiązujące do hasła przewodniego konkursu: „Zaklęte w drewnie”. Pamiętaj o oryginalności ujęcia, walorach artystycznych fotografii oraz poprawności technicznej. W formularzu wpisz informacje o zdjęciu (tytuł zdjęcia, dokładne określenie miejsca i czasu wykonania fotografii, nazwa zabytku).

Jak zdobyć nagrodę publiczności?
Fotografie spełniające wymogi regulaminu zostaną umieszczone na facebookowym profilu „Mazowiecki Szlak Tradycji”. Autor pracy, która uzyska najwięcej „lajków””, otrzyma nagrodę publiczności. Potrzebujesz dodatkowych informacji? Uzyskasz je w Wydziale ds. Tworzenia Przestrzeni Kulturowej i Turystycznej dzwoniąc pod nr (22) 59 79 521 oraz nr (22) 59 79 225, bądź kierując pytanie na adres e-mail: zabytki@mazovia.pl.


Dnia 20 października 2015r.w ZSZ nr 2 w Ostrołęce odbyła się konferencja pod hasłem "Poznaj swojego doradcę kariery”.
   Spotkanie to było zorganizowane w ramach obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery koordynowanego przez Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczpospolitej Polskiej.
Celem konferencji było przypomnienie młodzieży, że doradcy zawodowi istnieją i potrafią robić rzeczy niezwykle potrzebne i przydatne każdemu, w każdym wieku i na każdym etapie rozwoju zawodowego. Poprzez „pospolite ruszenie” doradcy zawodowi pragną uświadomić, że stanowią istotną siłę zdolną samodzielnie tworzyć nowe rozwiązania i lokalne działania na wielką skalę.
   Konferencja zorganizowana została z udziałem doradców zawodowych Wojewódzkiego Urzędu Pracy  Filia w Ostrołęce –p.  Jolanty Bałdygi, p. Magdaleny Prot  i p. Dariusza Mrozka oraz doradców zawodowych Mobilnego Centrum Informacji  OHP w Ostrołęce –p. Anny Małkowskiej - Polewacz p. Agnieszki Fąk- Mróz, p. Anety Glinki oraz p. Waldemara Borowskiego. Udział w Konferencji wziął również koordynator wolontariatu Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Ostrołęce p. Piotr Majk.
   Koordynatorem działań na terenie szkoły w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery był doradca zawodowy Paulina Biedrzycka oraz osoby współpracujące:  Daniela Florczak i  Szkolny Klub Przedsiębiorczych prowadzony przez Bogusławę Gocłowską i Dorotę Kuleszę.
   W konferencji tej brały udział  klasy pierwsze ZSZ Nr2 w Ostrołęce, tj. technik usług fryzjerskich, technik budownictwa i  technik Informatyk o profilu wojskowym, klasa II technik informatyk o profilu wojskowym oraz klasa III technik organizacji reklamy i technik budownictwa.  Konferencję poprowadziła uczennica  klasy IV R  Izabela Adamowska.

FOTO RELACJA

Dnia 8 października 2015 roku w ramach corocznej akcji Pola Nadziei uczniowie naszej szkoły z klas 2B i 1w posadzili cebulki żonkili przed budynkiem szkoły. Wiosną, gdy kwiaty zakwitną zostaną przekazane darczyńcom, którzy przekażą datek podczas kwesty na potrzeby Hospicjum Domowego Ostrołęce.

Opiekunowie szkolnego wolontariatu

FOTO RELACJA

FOTO RELACJA

25 września w ramach VI Festiwalu  Literackiego  im. Edwarda Kupiszewskiego Qpiszewiada w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie z poetą  Wojciechem  Hieronimem Borkowskim.
W spotkaniu uczestniczyły klasy: 2 F, 3F wraz z nauczycielami p. Edytą Sikorą i p. Marzeną Orłowską.

FOTO RELACJA