Młody też może być przedsiębiorczym 28 kwietnia 2015r w naszej szkole odbył się konkurs międzyszkolny - Gra Miejska „MŁODY = PRZEDSIĘBIORCZY”. W Grze wzięli udział uczniowie klas trzecich gimnazjów oraz uczniowie klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych z terenu miasta Ostrołęki i okolic.

Głównym celem Gry było:
a) poznanie lokalizacji instytucji na terenie Ostrołęki związanych z osiągnięciem pełnoletniości oraz zapoznanie z formalnościami z tym związanymi.
b) rozwijanie umiejętności interpersonalnych z pracownikami lokalnych instytucji oraz mieszkańcami miasta, praca w grupie.
c) kształtowanie umiejętności łączenia nauki z zabawą, kreatywności, rywalizacja fair play, przełamywanie stereotypów.

Gra stanowiła swoistą wycieczkę po mieście, w trakcie której uczestnicy odwiedzali różne instytucje. W ten sposób zbierali informacje pomocne dla fikcyjnej bohaterki, która właśnie skończyła 18 lat i musiała dopełnić wymaganych formalności. Zadaniem zespołów było odnalezienie i oznaczenie na mapie instytucji związanych z osiągnięciem pełnoletności, np. Urząd Miasta, bank, Powiatowy Urząd Pracy, Wojewódzki Urząd Pracy , szkoła nauki jazdy, Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP. Uczestnicy Konkursu wypełniali niezbędne dokumenty związane z wyrobieniem dowodu osobistego, profilu kandydata na kierowcę, założeniem konta w banku. Określali swoje predyspozycje zawodowe, możliwości znalezienia pracy na wakacje czy skorzystania ze stażu u pracodawcy, itp. W celu zdobycia wymaganych informacji uczniowie musieli zmierzyć się z przygotowanymi w punktach kontrolnych zadaniami związanymi z postawami społecznymi, obywatelskimi i przedsiębiorczości, wykazać się umiejętnościami organizacyjnymi oraz pracy w grupie. Instytucje, które aktywnie włączyły się w organizację tego przedsięwzięcia to:

1. Urząd Miasta – Wydział Spraw Społecznych i Obywatelskich
2. Urząd Miasta – Wydział Komunikacji i Transportu
3. Wojewódzki Urząd Pracy, Filia w Ostrołęce
4. Powiatowy Urząd Pracy w Ostrołęce
5. Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. Oddział w Ostrołęce
6. Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Ostrołęce
7. Szkoła Nauki Jazdy SPEED M. Kossakowski, A. Żebrowski s.c.

Gra „MŁODY = PRZEDSIĘBIORCZY” realizuje aktualny priorytet Ministerstwa Edukacji Narodowej
„Rok szkoły zawodowców”. 
Honorowy Patronat nad Grą Miejską „MŁODY = PRZEDSIĘBIORCZY” objął Prezydent Miasta Ostrołęki – Pan Janusz Kotowski.

Najbardziej przedsiębiorczymi okazali się uczniowie z następujących szkół:

I miejsce – III Liceum Ogólnokształcące w Ostrołęce
II miejsce – Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce
III miejsce – II Liceum Ogólnokształcące w Ostrołęce

Wśród gimnazjalistów najlepszym okazało się Gimnazjum z Rzekunia. Inicjatorzy i koordynatorzy Gry to opiekunowie Szkolnego Klubu Przedsiębiorczych: Bogusława Gocłowska i Dorota Kulesza.

FOTO RELACJA

Bezplatne warsztaty fotograficzne BZ WBK Press Foto

FOTO RELACJA

zakonczenie

 

pola-nadzieiW dniach 19 i 20 kwietnia 2015r. uczniowie naszej szkoły z klas 1 F, 2F i 2Mw w ramach ogólnopolskiej akcji pod nazwą Pola Nadziei przeprowadzili zbiórkę pieniędzy na potrzeby Hospicjum Domowego w Ostrołęce. Uczniowie zbierali datki podczas kwesty odbywającej się po mszach odprawianych w kościele parafialnym pw. św. Wojciecha w Wojciechowicach oraz wśród naszej społeczności szkolnej. Ideą akcji jest pozyskiwanie funduszy na utrzymanie Hospicjów, edukacja, oraz uwrażliwianie społeczeństwa na los osób ciężko chorych.

 

GUS logoW dniach 20-22kwietnia odbyły się trzy spotkania młodzieży z klas 1F, 1w oraz 1We z pracownikami Urzędu Statystycznego Odział w Ostrołęce. Te lekcje z ekspertem poświęcone były zagadnieniu – Rynek pracy w województwie mazowieckim – podstawowe dane statystyczne. Uczniowie w ciekawej formie poznali znaczenie Polskiej Klasyfikacji Działalności, dowiedzieli się ile przedsiębiorstw działa w sektorze prywatnym i publicznym na Mazowszu i w Polsce. Interesowało ich jakie branże zatrudniają najwięcej pracowników. Dane o poziomie bezrobocia uświadamiały różnorodność powiatów w samym województwie mazowieckim, gdzie miasto stołeczne Warszawa ma jedno z najmniejszych poziomów bezrobocia w kraju, a jednocześnie w powiecie szydłowieckim odnotowuje się najwyższą stopę bezrobocia w Polsce. Młodzież interesował też wykaz zawodów o najmniejszej i największej liczbie odnotowanych bezrobotnych oraz poziom przeciętnego wynagrodzenia w różnych branżach i województwach. W ramach tych spotkań szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję organizowaną przez Główny Urząd Statystyczny w Warszawie pt. „Edukacja statystyczna”.

Dorota Kulesza

FOTO RELACJA