Baza wiedzy o jabłoniach

https://tradycyjnysad.pl/category/od-laika-do-ekosadownika/

https://sadowniczy.pl

https://działkowiec.com.pl

https://mojogrodek.pl

https://zdrowie.wprost.pl

 

  • Poznajmy glebę ogródka. Nim przystąpimy do uprawy roślin – T. Kęsik; PWRiL W-wa 1987
  • Jabłka i gruszki. Z własnego ogródka można mieć przez cały rok – S. M. Cegłowski; PWRiL W-wa 1988
  • Kret, norniki i zające… Nieproszeni goście w ogródku – A. Romankow-Żmudowska; PWRiL W-wa 1985
  • Sad łanowy w ogródku. Dorodne, smaczne i zdrowe jabłka zapewni – T. Hołubowicz; PWRiL W-wa 1987
  • Ogród biodynamiczny. Naturalne metody uprawy w ogrodzie – Kraft von Heynitz, Georg Merckens; PWRiL W-wa 1992
  • Drzewa i krzewy dla terenów zieleni – W. Bugała; PWRiL W-wa 1991
  • Gospodarstwo przydomowe – E. Traczewska-Zych, I. Kiljańska; PWRiL W-wa 1986
  • Nawożenie roslin na działce – W. Breś;W-wa 1996
  • Ogród biodynamiczny przy domu – D. Metera; Wyd. Spółdzielcze W-wa 1989
  • Ogród biodynamiczny przy domu. Przewodnik dla początkujących; NFOŚ Zakład Usług ekologicznych Zielone Płuca Polski Suwałki 1993
  • Rośliny użytkowe – Z. Podbielkowski; WSiP
  • Ogród ekologiczny. Encyklopedia kieszonkowa. Naturalne sposoby uprawy roślin
  • Abc sadownictwa. Krok po kroku – Jean YvesPrat; Delta
  • Rośliny i zwierzęta w ogrodzie. Encyklopedia kieszonkowa. M. Chinery. Multico

SKILLS POLAND 2022  MURARSTWO za nami

 W dniach 08-09 grudnia 2022 r. budowlańcy z klasy 4pBB: Wojciech Dzieżyk, Julita Trzaska, Angelika Murach, Aleksandra Kusiak, Kamil Duszak i Mikołaj Domalewski wzięli udział w konkursie

SkillsPoland Murarstwo na Politechnice Białostockiej w Białymstoku.

 Jest  to inicjatywa zachęcająca młodych ludzi do podnoszenia swoich umiejętności zawodowych poprzez prestiżowe, międzynarodowe konkursy WorldSkills i EuroSkills.  To konkursy, w których rywalizują 32 państwa z Europy i aż 85 państw w edycji globalnej, czyli WorldSkills. Towarzyszą im rozmaite prezentacje, pokazy, wystawy, konferencje i seminaria branżowe. Konkursy mają zachęcić młodych ludzi do podnoszenia jakości swoich umiejętności zawodowych w ścisłej współpracy z pracodawcami, a także promować najnowsze rozwiązania w kształceniu i szkoleniu zawodowym. To największe tego rodzaju zawody na świecie. Inicjatywa stwarza również niepowtarzalną możliwość do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk, promocji osiągnięć, a także nawiązywania kontaktów i budowaniu partnerstw edukacyjno-rynkowych. Zawody młodych profesjonalistów to także niebywała szansa dla młodych, odważnych i przebojowych ludzi do sięgania po swoje marzenia oraz swoją przyszłość, bowiem wielu finalistów oraz zwycięzców konkurencji już na etapie nauki w szkole średniej lub studiów ma możliwość zapewnić sobie doskonałą przyszłość zawodową.

Do konkurencji Murarstwo zgłosiło się ponad 50 uczestników, co należy uznać za sukces jak na I edycję. Zgodnie z regulaminem wyłonionych zostało 6 finalistów zawodów.

Dzień I – 8 grudnia

Był dniem edukacyjnym oraz zapoznawczym. W jego ramach zaprezentowano finalistów piątkowej konkurencji, odbyło się zapoznanie finalistów ze stanowiskami finałowych zawodów.

W tym dniu odbył się wykład inż. Ryszarda Belaka pt. „Tradycja i nowoczesność w produkcji ceramiki budowlanej” prezentujący historię ceramiki na ziemiach polskich, sposoby produkcji wyrobów budowalnych z glin ceramicznych, a także rodzaje wyrobów, rozwiązania konstrukcyjne ścian, wątki z zakresu wiązań murarskich oraz główne zasady dotyczące murowania z cegieł ceramicznych. Wykład cieszył się dużym zainteresowaniem nie tylko finalistów konkurencji Murarstwo, ale także pozostałych słuchaczy, w tym nauczycieli towarzyszących młodzieży. Zwieńczeniem dnia edukacyjnego był zrealizowany przez członka Zrzeszenia firmę CERADBUD Sp. J. pokaz tynkowania z zastosowaniem ekologicznych glinianych tynków dekoracyjnych. Pokaz wywołał duże zainteresowanie młodzieży nie tylko w zakresie obserwacji i poznania samego produktu oraz technik aplikacji, ale także w zakresie możliwości samodzielnego spróbowania nakładania tynku na przygotowane przez producenta stanowiska. W trakcie pierwszego dnia wydarzenia Politechnika Białostocka zaprezentowała swoją ofertę dydaktyczną, odbyły się także gry i zabawy interaktywne.

Dzień II – 9 grudnia

Ten dzień poświęcony został w całości konkurencji Murarstwo.

Rozpoczął się szkoleniem bhp dla finalistów, następnie odbyła się pierwsza część konkurencji polegająca na murowaniu na sucho według zadanego projektu.

Zadaniem w finale było wymurowanie obiektu przestrzennego wielowymiarowego z wykorzystaniem dwóch rodzajów cegieł – klasycznych cegieł pełnych maszynowo produkowanych oraz cegieł pełnych ręcznie wytworzonych, które zostały wkomponowane architektonicznie w projekt pracy finałowej. Finaliści pracowali w oparciu o dokumentację projektu oraz w ramach wyznaczonego do wykonania zadania czasu.

 Naszym uczniom życzymy kolejnych sukcesów !

FOTO RELACJA

 GABINET TERAPII PEDAGOGICZNEJ W  INTERNACIE  ZESPOŁU SZKÓŁ ZAWODOWYCH NR 2 IM. 5 PUŁKU UŁANÓW ZASŁAWSKICH

Wiadomym jest, że Pedagodzy są odpowiedzialni za przyszłe funkcjonowanie Młodych w społeczeństwie, dlatego w Internacie mieszczącym się przy Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 powstał pomysł na wsparcie rozwoju wspólnej przestrzeni, poprzez eliminację nierówności społecznych. Naprzeciw takiej inicjatywie wyszły Polskie Sieci Energetyczne, które postanowiły napełnić Polskę MOCĄ nie tylko kW/h, https://raport.pse.pl/pl/, ale również MOCĄ, która zmienia i wzmacnia otoczenie www.wzmocnijotoczenie.pl

Pracownicy placówki napisali projekt pt.: WzMOCnieni psychicznie = Energetyczni społecznie i otrzymali grant w wysokości 20 000zł. Uzyskane środki zostały przeznaczone na adaptację oraz wyposażenie gabinetu terapeutycznego dla młodzieży. Dzięki wsparciu PSE S.A. powstała przyjazna przestrzeń, która będzie dostępna dla młodzieży zawsze: w sytuacjach interwencyjnych, kryzysowych, a przede wszystkim w sytuacjach kiedy to młody człowiek potrzebuje po prostu porozmawiać o życiu szkolnym i pozaszkolnym. Jesteśmy przekonani, że wyposażenie Młodych Ludzi w MOC sprawczą, przy pomocy narzędzi edukacyjnych uzyskanych z grantu, umożliwi im późniejsze wdrażanie długotrwałych i pozytywnych zmian w miejscu, w którym żyją.

 FOTO RELACJA