FOTO RELACJA

 

 „Umarłych wieczność dotąd trwa,

Dokąd pamięcią się im płaci.”

/ W. Szymborska/

 

W dniach 30-31 października 2023 r. społeczność Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce odwiedziła  ostrołęckie cmentarze, kontynuując zadania pn. „Mundurowa Pamięć” i „Szkoła Pamięta”. Uczniowie klas o profilu wojskowym z nauczycielami, wspierani  przez uczniów z kl. III „We” o profilu technik weterynarz i uczniów z kl. II „R”- technik reklamy, kontynuowali przyjęte od wielu lat zadanie pn. „Mundurowa Pamięć”. Na grobach żołnierzy, w miejscach straceń i przy pomnikach uczniowie zapalili znicze i oddali hołd poległym w walkach o wolność i niepodległość Ojczyzny, spoczywającym w czterech zbiorowych kwaterach na cmentarzu parafialnym oraz w miejscu straceń przy ul. Poległych. Zapalili znicze i oddali hołd gen. Ludwikowi Kickiemu nad grobem w Krukach. Zgromadzili się przy pomniku 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce-Wojciechowicach /patron szkoły/, przy sarkofagu z ziemią pochodzącą z Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu, z Kwatery „Ł” Wojskowego Cmentarza na Powązkach w Warszawie, pola bitwy pod Zasławiem, stoczonej 23 września 1920 r. /ob. Ukraina/. Oddali hołd żołnierzom pułku poległym w latach 1831-1953, w tym „Żołnierzom Wyklętym” poległym w walkach o wolną i suwerenną Polskę. Jak co roku odwiedzili  miejsce pamięci „Golgota Wschodu” oraz ścianę pamięci poświęconą 96 ofiarom katastrofy samolotu rządowego pod Smoleńskiem, w tym Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej prof. Lechowi Kaczyńskiemu, która wydarzyła się 10 kwietnia 2010 r.

Realizując już wieloletnie zadanie pn. „Szkoła Pamięta” młodzież  z kl. III „We” wraz z wychowawczynią odwiedziła groby, zapaliła znicze i przybliżyła swoją pamięć o zmarłych nauczycielach, pracownikach i uczniach szkoły. Oddała także  hołd przy grobach poległych w walkach o wolną Ojczyznę. Na zakończenie dni pamięci uczniowie kl. III „We” uczestniczyli w bardzo ciekawych zajęciach w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce z zakresu historii walk o wolność i suwerenność Polski.  

            „Wolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać. Trzeba ją stale zdobywać i tworzyć przez prawdę” /Papież Jan Paweł II/. To właśnie pamięć o tych, którzy ją wywalczyli i o niej nauczali, jest fundamentem do  jej trwania.

 Opracowała: Wiesława Gałka

FOTO RELACJA

W październiku 2023 r. uczennica klasy 2 "We" Julia Patrycja Pieńkowska wzięła udział w konkursie zorganizowanym przez Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Ostrołęce dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych naszego miasta z okazji 650-lecia nadania praw miejskich miastu Ostrołęce. Głównym celem konkursu było zachęcenie uczniów do uczczenia tej właśnie rocznicy. Patronat honorowy nad konkursem objął Prezydent Miasta Ostrołęki Łukasz Kulik.

Uczennica przygotowała ciekawą pracę konkursową w wersji polsko-niemieckiej z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych. Tematem przewodnim pracy jest Wirtualny przewodnik po Ostrołęce dla rodaka i cudzoziemca.

W oczekiwaniu na wyniki Konkursu zachęcamy do obejrzenia filmu.