Logo „Lekcje z ZUS”

„Lekcje z ZUS” to projekt edukacyjny, który powstał by budować świadomość młodego pokolenia Polaków, w tak ważnym aspekcie ich przyszłego życia, jakim są ubezpieczenia społeczne. Polegał na realizacja czterech lekcji:
Lekcja 1. Świadomy zawsze ubezpieczony.
Lekcja 2. Co Ci się należy, kiedy płacisz składki?
Lekcja 3. Renty i emerytury.
Lekcja 4. E-ZUS, czyli firma pod ręką. 
Projekt uczy wzajemnej odpowiedzialności wobec osób z różnych pokoleń oraz daje praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom. Realizowany był w następujących klasach: 4We, 4B, 4Iw i 4Sw w ramach podstawy programowej przedmiotu: podstawy działalności gospodarczej. Uatrakcyjnieniem projektu było spotkanie pracowników ZUS Oddział w Ostrołęce z młodzieżą naszej szkoły, które miało miejsce 27 listopada. Uczniowie mogli dowiedzieć się jak indywidualnie planować swoją przyszłość, jak podejmować świadome decyzje na rynku pracy, jak korzystać z nowoczesnych rozwiązań, które udostępnia ZUS, a przez to sprawnie poruszać się w świecie finansów. 
Logo „Lekcje z ZUS” Zwieńczeniem projektu był udział w Olimpiadzie „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”.
W etapie szkolnym największą liczbę punktów uzyskali następujący uczniowie:
- Anna Trzcińska – kl. 4We
- Dominik Lipka – kl. 4B
- Kinga Zaniewska – kl. 4B
- Edyta Kolanowska – kl. 4B.
Gratulujemy!

Bogusława Gocłowska – szkolny koordynator projektu.

FOTO RELACJA

Konkurs Języka Niemieckiego rozstrzygnięty! 30 listopada 2023 r. odbył się w naszej szkole Konkurs Języka Niemieckiego klas III. 

 Celem konkursu było zainteresowanie uczniów krajami niemieckiego obszaru językowego, oraz zachęta do pogłębiania wiedzy językowej. 

 Do konkursu zgłosiło się 13 uczniów. Konkurs miał formę pisemną. Uczniowie rozwiązali test gramatyczno-leksykalny z elementami rozumienia ze słuchu i wypowiedzią pisemną na zadany temat. Na rozwiązanie testu uczniowie mieli 90 minut. 

 Laureatów konkursu wyłoniła komisja w składzie: 

  • Brodacka Edyta – nauczycielka języka niemieckiego 
  • Kwiatkowska Agnieszka -  nauczycielka języka niemieckiego 
  • Gałka Ewa – nauczycielka języka niemieckiego 

 Uczestnicy konkursu wykazali się dobrą znajomością języka niemieckiego.  

 Najlepszymi germanistami okazali się:  

  • Opalińska Alicja kl. 3B 
  • Dzbeńska Kinga kl. 3Sw 
  • Mielnicka Patrycja kl. 3B 

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!! 

 Po raz kolejny w naszej szkole odbyła się szkolna akcja profilaktyczna „Wspólnie zgaśmy papierosa”. Ma ona na celu promocję zdrowego stylu życia,  zapobieganie uzależnieniom od środków psychoaktywnych, w tym paleniu papierosów przez uczniów.

 Akcja profilaktyczna „Wspólnie zgaśmy papierosa” uwzględnia działania wychowawczo-profilaktyczne wszystkich pracowników szkoły. Przeprowadzono lekcje wychowawcze, udzielono indywidualnych porad w zakresie rzucania palenia, ogłoszono konkurs plastyczny, konkurs chemiczny. Na korytarzach szkolnych uczniowie mogli wziąć udział w grze dydaktycznej skanując QR kody. 16 listopada 2023r. odbyły się warsztaty profilaktyczne w klasach pierwszych i drugich dotyczące uzależnień oraz spotkanie profilaktyczne dla rodziców i nauczycielu nt. podejmowania przez młodzież zachowań ryzykownych w tym uzależnień od substancji psychoaktywnych.  16 listopada młodzież pod opieką pań: Anny Kacznarczyk, Elwiry Prot, Ewy Grzeszczyk wyruszyła w marsz po zdrowie z kijkami nordic walking, pokazując tym, że warto wybrać aktywność fizyczną zamiast papierosa. Dzień 17 listopada, stanowił finał akcji, a także podsumowanie podjętych działań profilaktycznych. Tego dnia młodzież mogła sprawdzić swoją wiedzą na temat nikotynizmu biorąc udział w różnych konkursach i quizach otrzymując za udział w nich owoc. Pielęgniarka szkolna udzielała porad ambulatoryjnych (mierzenie ciśnienia, wypełnianie kwestionariusza Fagerstroma, rozdawano ulotki).

Wszystkim uczniom serdecznie dziękujemy za wzięcie udziału  w konkursach. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom. Uczniowie zostaną nagrodzeni na apelu podsumowującym pracę w I semestrze bieżącego roku szkolnego.

Wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie szkolnej akcji serdecznie dziękujemy.

FOTO RELACJA

 

 Już po raz kolejny w naszej szkole w ramach Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu odbyła się coroczna akcja „Wspólnie zgaśmy papierosa”.

16  listopada biblioteka szkolna zorganizowała „Marsz po zdrowie z kijkami nordic walking”. Nauczyciele bibliotekarze p. Anna Kaczmarczyk i p. Elwira Prot wspólnie z klasą 2 R oraz jej wychowawcą p. Ewą Grzeszczyk po krótkim instruktażu i rozgrzewce wyruszyli na wspólny, ponad 6 kilometrowy spacer. Głównym celem zorganizowanego marszu było  pokazanie zdrowej alternatywy na zastąpienie palenia tytoniu oraz  propagowanie aktywnego sposobu spędzania czasu .

Pomimo mroźnej pogody atmosfera była gorąca, a uczestnicy bawili się świetnie i „złapali” „świeży oddech”, a na zakończenie wszyscy mogli podzielić się wrażeniami przy gorącej herbacie  i  poczęstunku.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wytrwałość i fajną atmosferę w grupie.

 FOTO RELACJA

 „Ojczyzna to kraj dzieciństwa, miejsce urodzenia,
to jest ta mała najbliższa ojczyzna…”
                                                                                Tadeusz Różewicz

 

  Dnia 15 listopada bieżącego roku szkolnego w bibliotece szkolnej odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski „105 lat Niepodległej”. Jego celem było skłonienie młodzieży do refleksji o Polsce i patriotyzmie, do wdzięczności za to, że możemy żyć w wolnym kraju
 i dumy z tego, że jesteśmy Polakami. Ponadto celem przedsięwzięcia było odkrywanie
i rozwijanie uzdolnień artystycznych wśród uczniów oraz rozbudzanie wrażliwości na kulturę żywego słowa. Konkurs adresowany był do uczniów klas technicznych w ZSZ nr 2
w Ostrołęce.

Organizatorkami przedsięwzięcia były Panie: Edyta Sikora, Anna Kaczmarczyk oraz Elwira Prot.

Komisja w składzie:

Edyta Sikora – przewodnicząca

Justyna Romaniuk – Drobnica – członek

Anna Kaczmarczyk – członek,

wyłoniła następujących  laureatów: Zuzannę Bonisławską z klasy 2We, Aleksandrę Załuskę z klasy 2 We oraz Zuzannę Parzych również z klasy 2 We.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali bardzo dobre, cząstkowe oceny z języka polskiego, zaś zwycięzcy dyplomy oraz nagrody książkowe.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

FOTO RELACJA

FOTO RELACJA

 

 „Umarłych wieczność dotąd trwa,

Dokąd pamięcią się im płaci.”

/ W. Szymborska/

 

W dniach 30-31 października 2023 r. społeczność Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce odwiedziła  ostrołęckie cmentarze, kontynuując zadania pn. „Mundurowa Pamięć” i „Szkoła Pamięta”. Uczniowie klas o profilu wojskowym z nauczycielami, wspierani  przez uczniów z kl. III „We” o profilu technik weterynarz i uczniów z kl. II „R”- technik reklamy, kontynuowali przyjęte od wielu lat zadanie pn. „Mundurowa Pamięć”. Na grobach żołnierzy, w miejscach straceń i przy pomnikach uczniowie zapalili znicze i oddali hołd poległym w walkach o wolność i niepodległość Ojczyzny, spoczywającym w czterech zbiorowych kwaterach na cmentarzu parafialnym oraz w miejscu straceń przy ul. Poległych. Zapalili znicze i oddali hołd gen. Ludwikowi Kickiemu nad grobem w Krukach. Zgromadzili się przy pomniku 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce-Wojciechowicach /patron szkoły/, przy sarkofagu z ziemią pochodzącą z Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu, z Kwatery „Ł” Wojskowego Cmentarza na Powązkach w Warszawie, pola bitwy pod Zasławiem, stoczonej 23 września 1920 r. /ob. Ukraina/. Oddali hołd żołnierzom pułku poległym w latach 1831-1953, w tym „Żołnierzom Wyklętym” poległym w walkach o wolną i suwerenną Polskę. Jak co roku odwiedzili  miejsce pamięci „Golgota Wschodu” oraz ścianę pamięci poświęconą 96 ofiarom katastrofy samolotu rządowego pod Smoleńskiem, w tym Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej prof. Lechowi Kaczyńskiemu, która wydarzyła się 10 kwietnia 2010 r.

Realizując już wieloletnie zadanie pn. „Szkoła Pamięta” młodzież  z kl. III „We” wraz z wychowawczynią odwiedziła groby, zapaliła znicze i przybliżyła swoją pamięć o zmarłych nauczycielach, pracownikach i uczniach szkoły. Oddała także  hołd przy grobach poległych w walkach o wolną Ojczyznę. Na zakończenie dni pamięci uczniowie kl. III „We” uczestniczyli w bardzo ciekawych zajęciach w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce z zakresu historii walk o wolność i suwerenność Polski.  

            „Wolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać. Trzeba ją stale zdobywać i tworzyć przez prawdę” /Papież Jan Paweł II/. To właśnie pamięć o tych, którzy ją wywalczyli i o niej nauczali, jest fundamentem do  jej trwania.

 Opracowała: Wiesława Gałka

FOTO RELACJA

W październiku 2023 r. uczennica klasy 2 "We" Julia Patrycja Pieńkowska wzięła udział w konkursie zorganizowanym przez Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Ostrołęce dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych naszego miasta z okazji 650-lecia nadania praw miejskich miastu Ostrołęce. Głównym celem konkursu było zachęcenie uczniów do uczczenia tej właśnie rocznicy. Patronat honorowy nad konkursem objął Prezydent Miasta Ostrołęki Łukasz Kulik.

Uczennica przygotowała ciekawą pracę konkursową w wersji polsko-niemieckiej z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych. Tematem przewodnim pracy jest Wirtualny przewodnik po Ostrołęce dla rodaka i cudzoziemca.

W oczekiwaniu na wyniki Konkursu zachęcamy do obejrzenia filmu.