W dniach od 31 stycznia do 3 lutego 2024 roku w Ostrołęce przebywała delegacja z niemieckiego miasta partnerskiego Meppen. Na zaproszenie dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce przyjechała pani Daniela Brüsse-Haustein – dyrektor Windthorst-Gymnasium Meppen, nauczycielka tej szkoły pani Barbara Dittert, pani Anna Solbach – wiceprzewodnicząca Komitetu Partnerskiego Meppen-Ostrołęka oraz pan Ralf Haustein – dyrektor szkoły Erna-de-Vries-Schule w Lathen.

Dyrektorzy ZSZ Nr 2 i ZSZ Nr 1 oraz nauczyciele tych szkół pani Ewa Gałka i pan Mariusz Krukowski wizytowali szkoły w Meppen w październiku 2023 r.

Oficjalna wizyta gości z Meppen rozpoczęła się 1 lutego 2024 r. spotkaniem w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce. Podczas spotkania dyrektor szkoły Alina Bałdyga zaprezentowała i omówiła polski system szkolnictwa, aktualne kierunki kształcenia w szkole oraz przedstawiła informacje o mieście Ostrołęka i regionie kurpiowskim. Prezentowane treści na język niemiecki tłumaczyła pani Ewa Gałka – nauczycielka języka niemieckiego w ZSZ Nr 2. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Miasta, pani Bogumiła Jarka – dyrektor Wydziału Oświaty oraz pani Monika Kowalczyk z Wydziału Oświaty. Na spotkaniu obecne były także pani Jolanta Dovgosheya i pani Julia Suchecka-Szałkowska – wicedyrektorki ZSZ Nr 1 oraz pani Alicja Lewandowska, nauczycielka języka niemieckiego w ZSZ Nr 1. Po spotkaniu goście zwiedzili szkołę.

Po obiedzie goście udali się na krótką wizytę do ZSZ Nr 1. Po zwiedzeniu szkoły miało miejsce spotkanie z ostrołęckim historykiem dr Jerzym Kijowskim, który w ciekawy i kompetentny sposób przedstawił zarys historii Ostrołęki. Następnie goście w towarzystwie pani Aliny Bałdygi i pani Ewy Gałki udali się na spacer po mieście. Głównymi punktami zwiedzania były: tablica upamiętniająca partnerstwo miast Ostrołęki i Meppen istniejące od 1994 roku, pomnik Czwartaków, Sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego, pomniki-ławeczki dra Józefa Psarskiego i Zofii Niedziałkowskiej, kościół farny, plac gen. Józefa Bema, Muzeum Kultury Kurpiowskiej.

Ostatnim punktem programu w tym dniu było zwiedzenie mieszczącego się w budynku ZSZ Nr 2 Muzeum Historycznego 5 Pułku Ułanów Zasławskich i Izby Tradycji Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich. Historię pułku i dzieje tradycji przedstawiła w zarysie pani Wiesława Gałka – opiekun Muzeum i Izby Pamięci i nauczycielka ZSZ Nr 2. Na koniec wszyscy uczestnicy oddali hołd poległym ułanom tego pułku poprzez zapalenie zniczy przy pomniku.

W piątek, 2 lutego goście wraz z Aliną Bałdygą i Ewą Gałką wyjechali poza Ostrołękę. Pierwszym celem krajoznawczej wycieczki był Skansen w Kadzidle, w którym pani przewodnik w barwny i interesujący sposób opowiedziała zwiedzającym o życiu i tradycjach Kurpiów na przestrzeni dziejów. Kolejnymi celami wycieczki była Bazylika Mniejsza pw. Świętej Trójcy w Myszyńcu i Multimedialne Muzeum w myszynieckiej Dzwonnicy. Po obiektach gości oprowadził pan Tomasz Mierzejek, pracownik Regionalnego Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. W. Skierkowskiego w Myszyńcu – pasjonata i znawca tradycji i kultury kurpiowskiej. Na pamiątkę pobytu w Myszyńcu goście otrzymali palmę kurpiowską.

Dzień pełen wrażeń zakończył się spotkaniem w ZSZ Nr 2, podczas którego ustalono, że obydwie szkoły, tj. ZSZ Nr 2 i Windthorst-Gymnasium Meppen zrealizują wspólnie projekt z udziałem młodzieży z obydwu szkół. Projekt związany będzie z obchodami 30-lecia partnerstwa miast Ostrołęka-Meppen. Jubileusz partnerstwa miast obchodzony będzie jesienią 2024 r.

Realizacja wizyty możliwa była dzięki wsparciu organizacyjnym i finansowym udzielonym przez pana Prezydenta Miasta Ostrołęki – Łukasza Kulika, Dyrektora MOSiR – pana Arkadiusza Dobkowskiego.

Alina Bałdyga, Ewa Gałka

FOTO RELACJA

Olimpiada Zdrowia PCK – III miejsce w etapie rejonowym  W dniu 12 stycznia 2024 roku w Warsztatach Terapii Zajęciowej PCK w Ostrołęce  odbył się etap rejonowy Olimpiady Zdrowia PCK. Niezmiernie miło nam poinformować, że uczennica z klasy 4 We Anna Trzcińska uzyskała III miejsceOlimpiada sprawdza wiedzę i umiejętności uczestników z zakresu istniejących zagrożeń zdrowotnych, sposobów ochrony zdrowia, ochrony środowiska oraz zasad zdrowego stylu życia. Tematem przewodnim 31 edycji Olimpiady był ruch i zdrowa dieta. 

 Dziękujemy uczestnikom I etapu olimpiady z klas :1f, 2 f, 3 F, 1we, 2 we, 3we, 4we  oraz nauczycielom informatyki za pomoc w przeprowadzeniu etapu szkolnego. 

 Serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów !!! 

   11 grudnia 2023 r. w naszej szkole odbył się finał akcji „Pomóż bezdomniakom”. Uczniowie, ze „Szkolnego koła przyjaciół zwierząt Sukurs” i Samorządu Uczniowskiego z opiekunami, zorganizowali kiermasz różnorodności, loterię i akcję edukacyjną pod hasłem „Sterylizuj – nie rozmnażaj”. Zaprezentowane zostały także zdjęcia podopiecznych „Schroniska dla bezdomnych zwierząt Canis” w Kruszewie, którzy są gotowi, by zamieszkać we własnych domach.

Dzięki wielkim sercom społeczności szkolnej będzie można zakupić preparaty medyczne dla naszych czworonożnych przyjaciół.

Organizatorzy akcji serdecznie dziękują wszystkim, którzy pomogli bezdomnym zwierzętom.

 W dniach 4.12.2023 r. – 8.12.2023 r. w naszej szkole zbierana była karma, koce, obroże i smycze dla podopiecznych „Schroniska dla bezdomnych zwierząt Canis w Kruszewie”. Tym samym dołączyliśmy do akcji zorganizowanej przez Młodzieżową Radę Miasta Ostrołęki. Zebrane dary zostały przekazane członkom MRM 8.12.2023 r.

Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy.

Organizatorzy:

„Szkolne koło przyjaciół zwierząt Sukurs” i Samorząd Uczniowski oraz opiekunowie: Renata Florczak, Joanna Klikczyńska, Edyta Sikora.

FOTO RELACJA

 

 

 W listopadzie został ogłoszony konkurs plastyczny z języka niemieckiego na najpiękniejszy kalendarz adwentowy “Adventskalender”.

Celem konkursu było wykonanie kalendarza adwentowego dowolną techniką z uwzględnieniem 24 okienek, w których powinny znajdować się słowa lub zwroty w języku niemieckim związane ze Świętami Bożego Narodzenia.

20 grudnia 2023 r. komisja w składzie:

- Edyta Brodacka – nauczycielka języka niemieckiego,
- Agnieszka Kwiatkowska - nauczycielka języka niemieckiego,

wyłoniła zwycięzców:

miejsce I – Maria Krzyśpiak , klasa 2F
miejsce II - Łucja Żynda, klasa 1R
miejsce III – Amelia Kurpiewska, klasa 1We
wyróżnienie - Nikola Jemielity , klasa 2R

Dwie najlepsze prace zostały wysłane na Międzypowiatowy Konkurs “Świąteczne odliczanie – Adventskalender" w Łomży.

 Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

 W naszej szkole odbyła się III edycja konkursu dla szkół podstawowych z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego pt. “Frohe Weihnachten – Merry Christmas" (kartki Bożonarodzeniowe).

Celem konkursu było:

  • rozbudzenie zainteresowania uczniów językami niemieckim i angielskim,
  • rozwijanie językowych i plastycznych uzdolnień młodzieży,
  • doskonalenie praktycznych umiejętności językowych, w tym ortograficznych,
  • krzewienie kultury języków niemieckiego i angielskiego u młodzieży,
  • kształtowanie postawy tolerancji i akceptacji wobec innych narodów, ich kultury oraz języka.

W konkursie wzięły udział następujące szkoły:

  • Szkoła Podstawowa Nr 10 w Ostrołęce,
  • Szkoła Podstawowa Nr 3 w Ostrołęce,
  • Szkoła Podstawowa Nr 1 w Ostrołęce,
  • Szkoła Podstawowa w Łęgu Przedmiejskim,
  • Szkoła Podstawowa w Białobieli,
  • Publiczna Szkoła Podstawowa w Wolkowych,
  • Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi.

 Przegląd wszystkich prac konkursowych można obejrzeć na padlecie:

 https://padlet.com/egrzeszczyk/frohe-weihnachten-merry-christmas-kartki-bo-onarodzeniowe-xi-otmadv6g4281e0ke

 Jury w składzie nauczycieli języka angielskiego i niemieckiego oceniło nadesłane prace.

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

“Frohe Weihnachten” - język niemiecki

I miejsce Paweł Suchcicki - Szkoła Podstawowa Nr 10 w Ostrołęce
II miejsce Zuzanna Laskowska - Szkoła Podstawowa w Łęgu Przedmiejskim
III miejsce Michał Chaberek - Szkoła Podstawowa w Białobieli

Wyróżnienie:

  Amelia Lipka - Publiczna Szkoła Podstawowa w Wolkowych,
  Iga Dobkowska - Szkoła Podstawowa Nr 10 w Ostrołęce

Merry Christmas” - język angielski

I miejsce Antoni Cekała - Publiczna Szkoła Podstawowa w Wolkowych
II miejsce Roksana Klimut - Szkoła Podstawowa Nr 3 w Ostrołęce
III miejsce Amelia Dąbkowska - Publiczna Szkoła Podstawowa w Wolkowych

 Wyróżnieni uczniowie otrzymają nagrody rzeczowe. Opiekunowie zostaną poinformowani mailowo o terminie wręczenia nagród.

Gratulujemy!!!

                                                                                      Zespół nauczycieli języków obcych

14 grudnia w ramach spotkań z ciekawymi osobami biblioteka szkolna zaprosiła znakomitego gościa pana Marcina Brewczyńskiego – miłośnika, propagatora i instruktora Nordic Walking. Wielokrotny medalista Pucharu Polski, Europy oraz Świata w Nordic Walking bardzo ciekawie opowiadał o uprawianym przez siebie sporcie, chętnie prezentował trofea i odpowiadał na pytania uczniów. W nowoczesny sposób przedstawił też Nordic Walking jako dyscyplinę, która już dawno powinna wyjść ze stereotypu aktywności tylko dla seniorów.
W wydarzeniu uczestniczyła klasa I We i II R oraz inne zainteresowane osoby. Uczestnicy spotkania po szkoleniu z zakresu prawidłowej techniki chodzenia z kijkami mogli pod czujnym okiem tegorocznego Mistrza Pucharu Świata w Maroku spróbować swoich sił na boisku szkolnym. Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem, słodkim poczęstunkiem i wymianą wrażeń po treningu. Mamy nadzieję, że nie było to jednorazowe spotkanie.

FOTO RELACJA

W tym roku szkolnym, podobnie jak w latach ubiegłych, włączamy się aktywnie w działania, których celem jest zainteresowanie uczniów językiem niemieckim. Ciekawym przedsięwzięciem jest projekt pt. “Auf der Reise nach Österreich” - organizowany przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego w Łomży. 

Projekt ten przebiega etapowo i przedstawia się następująco: 

  1. etap – przygotowanie własnoręcznie zrobionej kartki bożonarodzeniowej wraz z życzeniami i wysłanie jej do prezydenta Austrii,
  2. etap - udział w lekcji online w formie storytellingu, przygotowanej przez dr Iwonę Czaplicką - prezeskę PSNJN w Łomży,
  3. etap – przygotowanie przez uczniów gier interaktywnych o Austrii,
  4. etap – podsumowanie projektu. 

Pierwszy etap za nami! Kartki wysłane! 

 

   Wycieczka została zorganizowana w dniu 23 listopada 2023 r. dla uczniów Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce - finalistów XXXII edycji Konkursu Wiedzy o Patronie - 5 Pułku Ułanów Zasławskich, przeprowadzonego w dniu 18 maja 2023 r. /oraz w 2022 r./ oraz dla uczniów aktywnie pracujących na rzecz patrona szkoły i w kole plastycznym w roku szkolnym 2022/23 i przygotowujących się do XXXIII edycji Konkursu Wiedzy o Patronie w roku szkolnym 2023/2024.

   Wycieczka została sfinansowana przez Stowarzyszenie Krajowe Koło Weteranów, ich Rodzin i Przyjaciół 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce. Kierownikiem i organizatorem wycieczki była pani Wiesława Gałka. Opiekę nad uczniami sprawowali pan Grzegorz Żebrowski, pani Ewa Gałka i pani Aneta Graczyk.

W wycieczce uczestniczyło 40 uczniów. Wszyscy zostali ubezpieczeni. Uczestnicy zrealizowali następujący program:

Wyjazd z Ostrołęki nastąpił o godz. 8.00. Warunki atmosferyczne były bardzo trudne: było ślisko, wiał przenikliwy wiatr i padał deszcz. W Warszawie uczniowie zwiedzili Muzeum Katyńskie. Z wielkim zaciekawieniem uczestniczyli w zaprezentowanym ciekawym wykładzie i w zwiedzaniu eksponatów zgromadzonych podczas ekshumacji ofiar zbrodni dokonanych w 1940 roku przez NKWD w Katyniu, Miednoje i w Charkowie. Następnie uczestnicy udali się na Wojskowy Cmentarz na Powązkach. Zapalili znicz i oddali hołd ofiarom katastrofy samolotu rządowego, która wydarzyła się pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r. Na kwaterach – Łączce „Ł” uczniowie wysłuchali informacji o prowadzonych poszukiwaniach  Polaków, którzy po II wojnie światowej zostali zamordowani przez Służby Bezpieczeństwa za prowadzenie z ówczesnymi władzami podziemnej walki o wolność i suwerenność Ojczyzny. Byli przez w/w władze „Wyklęci” i byli przez nie unicestwiani, bez oznaczenia miejsc pochówków. Prowadzone ekshumacje odnalazły wielu z nich, jednak nadal  nie odnaleziono dużej liczby Polaków-Patriotów, co symbolizują brzozowe krzyże z fotografiami i nazwiskami poszukiwanych.

Wszyscy odwiedzili także grób płk Anatola Jezierskiego – dowódcy 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce w latach 1925-1935. Zapalili znicze i odmówili modlitwę.

Ostatnim punktem było odwiedzenie Grobu Nieznanego Żołnierza. Uczniowie z klas o profilu wojskowym - w mundurach, z pełnym ceremoniałem zapalili znicz, oddali honory,  pozostali uczestnicy także oddali hołd przez pochylenie głów. W odpowiedzi, żołnierze pełniący wartę przy Grobie Nieznanego Żołnierza także oddali honory.

    W chwilę później nastąpiła ceremonia zmiany warty przy grobie, co uczestnicy wycieczki obserwowali z wielkim zainteresowaniem.

   Z Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego uczestnicy z okien autokaru /ze względu na pogodę i zmierzch/ zwiedzali centrum Warszawy, kierując się w drogę powrotną do Ostrołęki. Po opuszczeniu Warszawy, na trasie nastąpił czterdziestominutowy postój przeznaczony na posiłek, po czym wyruszyliśmy w dalszą drogę. Do Ostrołęki powróciliśmy o godz.18.00.

Uczniowie zachowywali się dobrze, z zainteresowaniem i godnością odwiedzali w/w miejsca. Na koniec zapytali, czy  będzie kolejna wycieczka.

 Opracowała: Wiesława Gałka

 FOTO RELACJA