„Umarłych wieczność dotąd trwa,

Dokąd pamięcią się im płaci.”

/ W. Szymborska/

 

W dniach 30-31 października 2023 r. społeczność Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce odwiedziła  ostrołęckie cmentarze, kontynuując zadania pn. „Mundurowa Pamięć” i „Szkoła Pamięta”. Uczniowie klas o profilu wojskowym z nauczycielami, wspierani  przez uczniów z kl. III „We” o profilu technik weterynarz i uczniów z kl. II „R”- technik reklamy, kontynuowali przyjęte od wielu lat zadanie pn. „Mundurowa Pamięć”. Na grobach żołnierzy, w miejscach straceń i przy pomnikach uczniowie zapalili znicze i oddali hołd poległym w walkach o wolność i niepodległość Ojczyzny, spoczywającym w czterech zbiorowych kwaterach na cmentarzu parafialnym oraz w miejscu straceń przy ul. Poległych. Zapalili znicze i oddali hołd gen. Ludwikowi Kickiemu nad grobem w Krukach. Zgromadzili się przy pomniku 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce-Wojciechowicach /patron szkoły/, przy sarkofagu z ziemią pochodzącą z Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu, z Kwatery „Ł” Wojskowego Cmentarza na Powązkach w Warszawie, pola bitwy pod Zasławiem, stoczonej 23 września 1920 r. /ob. Ukraina/. Oddali hołd żołnierzom pułku poległym w latach 1831-1953, w tym „Żołnierzom Wyklętym” poległym w walkach o wolną i suwerenną Polskę. Jak co roku odwiedzili  miejsce pamięci „Golgota Wschodu” oraz ścianę pamięci poświęconą 96 ofiarom katastrofy samolotu rządowego pod Smoleńskiem, w tym Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej prof. Lechowi Kaczyńskiemu, która wydarzyła się 10 kwietnia 2010 r.

Realizując już wieloletnie zadanie pn. „Szkoła Pamięta” młodzież  z kl. III „We” wraz z wychowawczynią odwiedziła groby, zapaliła znicze i przybliżyła swoją pamięć o zmarłych nauczycielach, pracownikach i uczniach szkoły. Oddała także  hołd przy grobach poległych w walkach o wolną Ojczyznę. Na zakończenie dni pamięci uczniowie kl. III „We” uczestniczyli w bardzo ciekawych zajęciach w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce z zakresu historii walk o wolność i suwerenność Polski.  

            „Wolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać. Trzeba ją stale zdobywać i tworzyć przez prawdę” /Papież Jan Paweł II/. To właśnie pamięć o tych, którzy ją wywalczyli i o niej nauczali, jest fundamentem do  jej trwania.

 Opracowała: Wiesława Gałka

FOTO RELACJA