I Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Mieście Partnerskim Meppen
pod honorowym patronatem

W dniu 14 czerwca w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników I Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Mieście Partnerskim Meppen pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Ostrołęki Łukasza Kulika i Burmistrza Miasta Meppen Helmuta Knurbeina. Konkurs odbył się w dniu 5 czerwca, a jego organizatorem był Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 im 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce i Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego, Oddział Łomża, Koło Ostrołęka. Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach: szkoły podstawowe i szkoły średnie. Przystąpiło do niego 38 uczniów ze szkół podstawowych i średnich z miasta Ostrołęki.

Idea zorganizowania tego Konkursu ściśle wiąże się z faktem, że prawie od 30 lat nasze miasto utrzymuje partnerskie stosunki z miastem Meppen położonym w powiecie Emsland w północno-zachodnich Niemczech. Mamy za sobą już 29 lat owocnej współpracy i wymiany na wielu płaszczyznach: samorządowej, kulturalnej, artystycznej i sportowej. Obecnie zrodziła się po obu stronach chęć włączenia do partnerstwa miast także młodzieży, jako ważnego łącznika między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Bowiem od młodzieży to partnerstwo miast się rozpoczęło, kiedy w 1991 roku między szkołą zawodową Berufsbildende Schulen Meppen i Zespołem Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce powstało partnerstwo szkół. Przez 6 lat młodzież tych szkół spotykała się podczas wymian szkolnych, odbywała praktyki zawodowe i zdobywała nowe doświadczenia. Ważnym elementem tej wymiany była także wzajemna integracja i wzajemne poznanie. Wiele osób do dziś pielęgnuje zawarte wówczas przyjaźnie, spotykając się w Polsce lub Niemczech w ramach wizyt prywatnych.

Organizatorom Konkursu od początku przyświecała myśl, aby dzięki niemu zachęcić ostrołęcką młodzież do poznania naszego pięknego miasta partnerskiego Meppen z jego wielowiekową tradycją i zgłębienia wieloletniego dorobku będącego efektem współpracy naszych miast. Cel został pomyślnie zrealizowany, czego dowodem na to jest tak duża liczba uczniów biorących udział w Konkursie i duże zainteresowanie ze strony nauczycieli języka niemieckiego. Wyniki Konkursu są dowodem na to, że młodzież bardzo starannie przygotowywała się do niego i włożyła wiele trudu w przestudiowanie często niełatwych treści, bowiem niektóre z nich były sformułowane wyłącznie w języku niemieckim. Poziom Konkursu był bardzo wysoki, w związku z czym Komisja Konkursowa postanowiła ufundować nagrody rzeczowe za zajęcie pierwszych czterech miejsc.

Fundatorem I, II,  III i IV nagrody jest Prezydent Miasta Ostrołęki pan Łukasz Kulik, Przewodniczący Rady Miasta Ostrołęki pan Wojciech Zarzycki i Burmistrz Miasta Meppen pan Helmut Knurbein. Pan Burmistrz Meppen dodatkowo ufundował dla wszystkich uczestników drobne upominki, które będą uczniom przypominać o mieście Meppen.  Konkurs jest z pewnością dobrym przyczynkiem do tego, aby kiedyś osobiście odwiedzić to piękne miasto partnerskie.

Komisja konkursowa w składzie:

przewodnicząca: Ewa Gałka, członkowie: Małgorzata Alomar, Justyna Chrzaniuk, Alicja Lewandowska i Agnieszka Popielarczyk wyłoniła następujących laureatów:

W kategorii „Szkoły podstawowe”:

I miejsce: Amelia Wierzba - Szkoła Podstawowa Nr 10 im. Jana Pawła II w Ostrołęce
II miejsce: Daria Korzyńska - Szkoła Podstawowa Nr 10 im. Jana Pawła II w Ostrołęce
III miejsce: Aleksandra Rutkowska - Szkoła Podstawowa Nr 10 im. Jana Pawła II w Ostrołęce
IV miejsce: Karolina Ciszkowska – Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Stanisława Staszica w Ostrołęce.

W kategorii „Szkoły średnie”:

I miejsce: Filip Gumkowski – Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce
II miejsce: Julia Patrycja Pieńkowska – Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce
III miejsce: Zuzanna Modzelewska – Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce
IV miejsce ex aequo: Natasza Plaga – I Liceum Ogólnokształcące im. gen. Józefa Bema w Ostrołęce i Bartłomiej Figler – Zespół Szkół Zawodowych Nr 3 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Ostrołęce.

Laureatom bardzo serdecznie gratulujemy, wszystkim uczniom dziękujemy za udział w Konkursie i życzymy wielu dalszych sukcesów!

Składamy bardzo serdeczne podziękowania Panu Łukaszowi Kulikowi – Prezydentowi Miasta Ostrołęki, Panu Wojciechowi Zarzyckiemu – Przewodniczącemu Rady Miasta Ostrołęki i Panu Helmutowi Knurbeinowi – Burmistrzowi Miasta Meppen za ufundowanie bardzo cennych nagród i upominków będących pięknym zwieńczeniem Konkursu.

Opracowała: Ewa Gałka