Z okazji ogłoszenia roku 2023 Rokiem Wisławy Szymborskiej oraz przypadającej 100. rocznicy urodzin poetki, Biblioteka Pedagogiczna w Ostrołęce zaprasza do udziału w konkursie plastycznym.

Aby wziąć udział w konkursie należy wykonać pracę plastyczną – kolaż/wyklejankę w formacie A3, która będzie ilustrować wybrany przez uczestnika wiersz Wisławy Szymborskiej.

Prace należy dostarczyć do biblioteki szkolnej do dnia 08 marca 2023 roku. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie Biblioteki Pedagogicznej w Ostrołęce http://www.bp.ostroleka.pl/  lub w formie papierowej w bibliotece szkolnej.

Kolaż to technika artystyczna polegająca na tworzeniu kompozycji przy użyciu bardzo różnych materiałów i łączeniu ich np. na papierze. Do wykonania pracy należy wykorzystać wycinki z magazynów i gazet, ulotek reklamowych itp. W kolażach wykorzystywane są też tradycyjne techniki plastyczne, takie jak farby, kredki czy ołówki. Kolaż może być zabawny, dowcipny, groteskowy, absurdalny.

Poetka twierdziła, że zajęła się tą techniką, ponieważ nie mogła wówczas kupić ładnych pocztówek, więc zaczęła je produkować sama. Noblistka gromadziła wycinki z gazet, aby później wykorzystać je przy tworzeniu pocztówek, którymi obdarowywała swoich przyjaciół i czytelników. Powstało ich najprawdopodobniej kilka tysięcy.