8 grudnia 2022 r.  w Zespole Szkół Zawodowych Nr 4 im. Adama Chętnika w Ostrołęce odbył się finał IV edycji Olimpiady Wiedzy o Kurpiach. Olimpiada zorganizowana została przez Związek Kurpiów w Ostrołęce przy współpracy powiatu ostrołęckiego i wsparciu miast Ostrołęki i Łomży.

Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce reprezentowała drużyna w składzie:

Małgorzata Pawłowska z kl. I R – technik reklamy

Roksana Drężek z kl. II We- technik weterynarii

Aleksander Pianka z kl. II We – technik weterynarii

W wyniku zaciętej rywalizacji z zespołami 10 szkół: z powiatu ostrołęckiego, Łomży i Ostrołęki uczniowie naszej szkoły zdobyli w kategorii zespołowej I miejsce.

Młodzież przygotowywała się starannie, z wielkim pietyzmem skupiała się także nad literaturą, mimo iż jeszcze przed rozpoczęciem przygotowań dysponowała obszerną wiedzą przekazaną im w rodzinach. Słowa Adama Chętnika w pełni charakteryzują uczniów: „Kto umiłował serdecznie swój zakątek, ten Ojczyznę całą będzie miłował.” Miłość do swojej Małej Ojczyzny uczniowie wyrażają we wszystkich swoich działaniach i dalszych planach. Uczniowie wykazali się głębokim patriotyzmem i przywiązaniem do swojej Małej Ojczyzny. Dla mnie praca z uczniami była  wielką przygodą.

Jest to wielki sukces naszych uczniów, ale także ich rodzin, w których kontynuowana jest od pokoleń autentyczna kultura i tradycje Kurpiowszczyzny. W naszej szkole jest także starannie kontynuowana praca szkół, z których uczniowie do nas przychodzą, aby kontynuować dalszy etap nauki.

Kultura i tradycje Kurpiowszczyzny są starannie pielęgnowane w naszej szkole. W latach 90-tych XX wieku  organizowaliśmy we współpracy ze Związkiem Kurpiów i Muzeum Kultury Kurpiowskiej „Spotkania z Kulturą Regionu”, współpracując ze szkołami z terenu powiatu ostrołęckiego. Każdego roku organizujemy warsztaty regionalne. Nasza choinka bożonarodzeniowa  jest ustrojona wyłącznie ozdobami wykonanymi przez uczniów podczas warsztatów regionalnych z udziałem p. Czesławy Lewandowskiej. W naszej szkole powstał zespół pieśni i tańca „Podsybka Kurpiowska” który obecnie funkcjonuje w Lelisie jako samodzielny zespół. Kolejni uczniowie naszej szkoły zasilają nadal jego skład.

Wiesława Gałka