SKILLS POLAND 2022  MURARSTWO za nami

W dniach 08-09 grudnia 2022 r. budowlańcy z klasy 4pBB: Wojciech Dzieżyk, Julita Trzaska, Angelika Murach, Aleksandra Kusiak, Kamil Duszak i Mikołaj Domalewski wzięli udział w konkursie

SkillsPoland Murarstwo na Politechnice Białostockiej w Białymstoku.

Jest  to inicjatywa zachęcająca młodych ludzi do podnoszenia swoich umiejętności zawodowych poprzez prestiżowe, międzynarodowe konkursy WorldSkills i EuroSkills.  To konkursy, w których rywalizują 32 państwa z Europy i aż 85 państw w edycji globalnej, czyli WorldSkills. Towarzyszą im rozmaite prezentacje, pokazy, wystawy, konferencje i seminaria branżowe. Konkursy mają zachęcić młodych ludzi do podnoszenia jakości swoich umiejętności zawodowych w ścisłej współpracy z pracodawcami, a także promować najnowsze rozwiązania w kształceniu i szkoleniu zawodowym. To największe tego rodzaju zawody na świecie. Inicjatywa stwarza również niepowtarzalną możliwość do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk, promocji osiągnięć, a także nawiązywania kontaktów i budowaniu partnerstw edukacyjno-rynkowych. Zawody młodych profesjonalistów to także niebywała szansa dla młodych, odważnych i przebojowych ludzi do sięgania po swoje marzenia oraz swoją przyszłość, bowiem wielu finalistów oraz zwycięzców konkurencji już na etapie nauki w szkole średniej lub studiów ma możliwość zapewnić sobie doskonałą przyszłość zawodową.

Do konkurencji Murarstwo zgłosiło się ponad 50 uczestników, co należy uznać za sukces jak na I edycję. Zgodnie z regulaminem wyłonionych zostało 6 finalistów zawodów.

Dzień I – 8 grudnia

Był dniem edukacyjnym oraz zapoznawczym. W jego ramach zaprezentowano finalistów piątkowej konkurencji, odbyło się zapoznanie finalistów ze stanowiskami finałowych zawodów.

W tym dniu odbył się wykład inż. Ryszarda Belaka pt. „Tradycja i nowoczesność w produkcji ceramiki budowlanej” prezentujący historię ceramiki na ziemiach polskich, sposoby produkcji wyrobów budowalnych z glin ceramicznych, a także rodzaje wyrobów, rozwiązania konstrukcyjne ścian, wątki z zakresu wiązań murarskich oraz główne zasady dotyczące murowania z cegieł ceramicznych. Wykład cieszył się dużym zainteresowaniem nie tylko finalistów konkurencji Murarstwo, ale także pozostałych słuchaczy, w tym nauczycieli towarzyszących młodzieży. Zwieńczeniem dnia edukacyjnego był zrealizowany przez członka Zrzeszenia firmę CERADBUD Sp. J. pokaz tynkowania z zastosowaniem ekologicznych glinianych tynków dekoracyjnych. Pokaz wywołał duże zainteresowanie młodzieży nie tylko w zakresie obserwacji i poznania samego produktu oraz technik aplikacji, ale także w zakresie możliwości samodzielnego spróbowania nakładania tynku na przygotowane przez producenta stanowiska. W trakcie pierwszego dnia wydarzenia Politechnika Białostocka zaprezentowała swoją ofertę dydaktyczną, odbyły się także gry i zabawy interaktywne.

Dzień II – 9 grudnia

Ten dzień poświęcony został w całości konkurencji Murarstwo.

Rozpoczął się szkoleniem bhp dla finalistów, następnie odbyła się pierwsza część konkurencji polegająca na murowaniu na sucho według zadanego projektu.

Zadaniem w finale było wymurowanie obiektu przestrzennego wielowymiarowego z wykorzystaniem dwóch rodzajów cegieł – klasycznych cegieł pełnych maszynowo produkowanych oraz cegieł pełnych ręcznie wytworzonych, które zostały wkomponowane architektonicznie w projekt pracy finałowej. Finaliści pracowali w oparciu o dokumentację projektu oraz w ramach wyznaczonego do wykonania zadania czasu.

Naszym uczniom życzymy kolejnych sukcesów !