W dniu 22 kwietnia 2022 r. w Zespole Szkól Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce odbył się II rejonowy etap konkursu „Turbolandeskunde – Wędrówka po krajach niemieckiego obszaru językowego”. Konkurs jest organizowany od siedmiu lat dla uczniów szkół ponadpodstawowych przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego. Nasza szkoła jako współorganizator wsparła organizację i przebieg konkursu.

Do rywalizacji zgłosiły się cztery trzyosobowe drużyny z następujących szkół:

- I Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Józefa Bema w Ostrołęce – opiekun: pani Małgorzata Pieńkos, - III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Europejskiej w Ostrołęce – opiekun: pani Małgorzata Alomar,

- Zespół Szkół Powiatowych w Kadzidle – opiekun: pani Anna Kossakowska,

- Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce, opiekun: pani Ewa Gałka.

W tym roku uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące Niemiec. Uczestnicy losowali pytania zawarte w prezentacji multimedialnej wg wcześniej ustalonych reguł, m.in. z zakresu kultury, historii, geografii, literatury, sportu i polityki Niemiec.

Komisja konkursowa w składzie: pani Edyta Brodacka, pani Agnieszka Popielarczyk, pani Edyta Zaborowska wyłoniła zwycięzców konkursu. Najlepszą drużyną w naszym rejonie okazali się uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w składzie: Filip Radecki, Antoni Wawrzyński, Michał Mydło, która będzie reprezentować nasz region w Krakowie na etapie ogólnopolskim.

II miejsce zajęli uczniowie klasy „3pWR” naszej szkoły w składzie: Patrycja Nowacka, Kinga Prusaczyk, Alan Rudziński.

III miejsce przypadło uczennicom Zespołu Szkół Powiatowych w Kadzidle, a na IV miejscu uplasowały się uczennice III Liceum Ogólnokształcącego w Ostrołęce.

Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali dyplomy potwierdzające udział oraz atrakcyjne nagrody i upominki ufundowane przez Ambasadę Niemiec, Ambasadę Szwajcarii, wydawnictwa Pearson i Bookland oraz Punkt Informacji Europejskiej w Ostrołęce – Europe Direct.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy, dziękujemy za wykazanie się obszerną wiedzą na temat Niemiec i życzymy sukcesów w nauce języka niemieckiego i w kolejnych konkursach!

Opracowała: Ewa Gałka