10 czerwca 2021 r. odbyła się I edycja gry miejskiej „Twierdza”, której  organizatorem był Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Ostrołęckie tajemnice”. Zadaniem młodzieży, z klas o profilu wojskowym,  było pokonanie  trasy prowadzącej ulicami miasta   i odkrycie jej najbardziej charakterystycznych i ciekawych miejsc.  Gra rozpoczęła się w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2  przypomnieniem zasad bezpiecznego poruszania się  w trybie ulicznym przez pracownika Miejskiej Komendy Policji w Ostrołęce -  mł. asp. Krzysztofa Kolatora.

Poszczególne punkty były rozmieszczone, m.in. przy: pomniku 5. Pułku Ułanów Zasławskich, ulicy A. Madalińskiego, skwerze dr. Józefa Psarskiego.  Podczas gry uczniowie mogli zmierzyć się z  wieloma zadaniami i sprawdzić swoją wiedzą na temat grodu nad Narwią . W tym celu odczytywali rebusy, rozwiązywali krzyżówkę , odpowiadali na pytania, dotyczące bezpieczeństwa. Finał przedsięwzięcia miał miejsce na Placu Bema,  a zadaniem  wieńczącym grę było rozwiązanie (na czas) testu wiedzy ze znajomości Ostrołęki.

W grze wzięło udział 8 drużyn wraz z opiekunami. Po zaciętej rywalizacji pierwsze miejsce zajęli uczniowie z klasy 3 Sw, drugie z klasy 2 pSw, trzecie z klasy 3 Iw.

Nagrody i dyplomy wręczyła uczestnikom gry dyrektor szkoły – p. Alina Bałdyga oraz wiceprezydent miasta – p. Anna Gocłowska i dyrektor Wydziału Oświaty UM w Ostrołęce – p. Bogumiła Jarka

Przedsięwzięciu przyświecały następujące cele:

• przybliżenie uczestnikom informacji dotyczących historii miasta Ostrołęki;
  • kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych młodego pokolenia ;
  • propagowanie zainteresowania historią;
  • budzenie refleksji oraz rozwijanie indywidualnych uzdolnień uczniów;
  • promowanie zdrowego stylu życia;
  • wpajanie zasad zdrowej rywalizacji sportowej;
  • wdrożenie do aktywnego i zdrowego spędzania czasu wolnego.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom gry,  wędrując z pewnością odnaleźli nowe ścieżki, lepiej poznali miasto, ale przede wszystkim siebie, gdyż  wędrować znaczy odkrywać.

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli przy organizacji tej ciekawej imprezy.