11 czerwca 2021 r. odbył się I Pieszy rajd Kadeta zorganizowany przez Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce.. Podczas jego trwania uczniowie klas trzecich o profilu wojskowym wykonywali zadania z zakresu sprawdzianu praktycznego w ramach CWKM. Celem rajdu było, m.in.: propagowanie turystyki pieszej, popularyzacja czynnego wypoczynku, popularyzacja miejsc historycznych Kurpiowszczyzny, poznawanie piękna Kurpiowszczyzny, kształcenie umiejętności działania w terenie – orientacja, kształcenie umiejętności posługiwania się mapą, utrwalanie nawyku bezpiecznego poruszania się po drogach, doskonalenie wiedzy i umiejętności z zakresu kształcenia wojskowego.
Rajd rozpoczął się na Fortach Bema. Trasa prowadziła przez piękne zakątki Puszczy Kurpiowskiej, gdzie odbywały się działania taktyczne. Zadania , jakie mieli do wykonania kadeci, to: przeprawa przez rzekę, strzelanie, rzut granatem, rozpoznanie. Musieli wykazać się także wiedzą i umiejętnościami z zakresu taktyki, szkolenia medycznego, terenoznawstwa i regulaminów wojskowych. Rajd zakończył się na Fortach Bema ogniskiem i tradycyjną grochówką. Uczniowie zdobyli nowe umiejętności i doświadczenia oraz miło spędzili czas.
Przedsięwzięcie mogło się odbyć dzięki uprzejmości Dyrekcji Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce i Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ostrołęce. Dziękujemy za znakomitą współpracę.