Dnia 24.10.2019r. w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery zajęcia warsztatowe przeprowadził p. Jakub Rutka nt. "Zawód - Lektor". O pracy lektora filmowego od kuchni opowiadał Jakub Rutka, dyrektor studia nagraniowego, które zajmuje się nagraniami lektorskimi filmów, dubbingiem bajek i gier wideo, produkcją reklam radiowych i telewizyjnych oraz tłumaczeniami audio-wizualnymi. Filmy oraz reklamy wyprodukowane przez ostrołęckie studio można oglądać w takich stacjach jak National Geographic, Discovery Channel, TVP, TVN Turbo, CBS, RMF, ZET czy ESKA. Uczestnikami spotkania byli uczniowie klasy 1pSw z ZSZ nr 2 w Ostrołęce. Uczniowie dowiedzieli się, czym jest zawód lektora i jak wygląda praca w studiu nagrań. "Nie wiem czy wiecie, ale kiedyś - ja oczywiście tego nie pamiętam, ale znam to z opowieści Tomasza Knapika - lektorzy czytali filmy na żywo. Jak film leciał w telewizji o 20.00, to lektor przychodził i czytał go na żywo. Dziś na szczęście jest to już tylko wspomnienie. W dobie sprzętu cyfrowego wszystko jest nagrywane, a wszelkie pomyłki nie idą w świat, tylko trafiają do wirtualnego kosza". Uczniowie zobaczyli, jak wygląda studio nagraniowe, w których pracują lektorzy i aktorzy dubbingowi. Dowiedzieli się, czym są "lista dialogowa" czy "timecode" oraz jak faktycznie wygląda nagranie głosu lektora pod film. Na koniec uczniowie sami mogli spróbować swoich sił, siadając przed monitorem z tekstem w ręku. Jak się okazało, czytanie filmów wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się z pozoru wydawać.

Koordynatorem działań na terenie szkoły w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery jest doradca zawodowy p. Paulina Biedrzycka