Przed Wielkanocą odbywają się zwyczajowo w szkole warsztaty świąteczne.  Uczniowie przygotowują stroiki i ozdoby. Młodzież z klasy budowlanej postanowiła przeprowadzić eksperyment z jajem.  Utworzono małe zespoły uczniowskie wyposażone w jedno surowe  kurze jajko, kilka kartek papieru, nożyczki  i taśmę klejącą. Poszczególne grupy miały za zadanie zrzucić jajko z wysokości 2 piętra  na ziemię tak, aby nie uległo rozbiciu. Realizacja przedsięwzięcia wzbudziła wiele emocji, wyzwoliła pokłady kreatywności i niestereotypowego myślenia.  Pomysły w zakresie zabezpieczenia delikatnego ładunku były bardzo różnorodne – od opatulenia jaja jak największą ilością warstw papieru, poprzez konstruowanie amortyzatorów harmonijkowych, do spadochronu. Było również rozwiązanie z liną. Czas wykonania zadania był ograniczony. Liczyła się sprawna współpraca i dobra komunikacja zespołu. Kulminacyjnym punktem eksperymentu była próba wytrzymałościowa, a następnie odpakowanie jajka i sprawdzenie jego stanu. Wykonane zabezpieczenia okazały się skuteczne w osiemdziesięciu procentach rozwiązań, ale nie to było najważniejsze podczas ćwiczenia. Zaangażowanie w pracę i twórcze podejście do problemu, generowanie oryginalnych pomysłów i wykorzystanie wyobraźni.

Na zakończenie przyszedł czas na podsumowanie i wnioski. Twórcze myślenie nie jest wyłącznie darem nielicznych jednostek, ale naturalną zdolnością wszystkich ludzi. Można je rozwijać. Wystarczy stworzyć sprzyjające warunki oraz pozostawić swobodę działania. A powiedzenie: „obchodzić się jak z jajkiem” nabrało nowego znaczenia.