29 listopada uczniowie klasy 3 WR odwiedzili tzw. Forty Bema, gdzie mieści się Mauzoleum Bitwy pod Ostrołęką (26 maja 1831r.). W budowli znajduje się sarkofag, w którym spoczęły prochy żołnierzy Powstania Listopadowego. W najniższej kondygnacji zwiedzić można nowoczesne, multimedialne wystawy dotyczące bitwy, historii carskiej fortyfikacji oraz samego Pomnika Mauzoleum. Zwiedzającym prezentowana jest wizualizacja ostrołęckiej batalii. Uwagę przyciąga armia miniaturowego wojska, złożona z ołowianych żołnierzyków. Otwarty jest również taras Mauzoleum, skąd podziwiać można fort i pole historycznej bitwy, a także panoramę miasta. Ostrołęckie Mauzoleum jest jedynym tego typu obiektem w Polsce, poświęconym poległym w jednej z bitew powstania listopadowego.

Opiekę nad uczniami sprawowały: B. Gocłowska i B. Leonarska

FOTO RELACJA