DZIAŁANIA INTERNATU PROMUJĄCE CZYTELNICTWO

„Kto czyta książki, żyje podwójnie”

    Wychowankowie Internatu ZSZ Nr 2 w Ostrołęce w pierwszym semestrze 2016/17 aktywnie zaangażowali się w działania w ramach "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa". Program zakładał rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Celem podjętych działań było zachęcenie "społeczeństwa obrazkowego" do sięgnięcia po tekst literacki, pokazanie, że czytanie może być atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu, zintegrowanie uczniów – "BOOK TO BOOK zamiast FB".


    Młodzież z poszczególnych grup wspólnie czytała książki, które zakupione zostały przez bibliotekę szkolną w ramach dofinansowania otrzymanego z Ministerstwa Edukacji Narodowej na zakup nowości wydawniczych.
Czytane i omawiane byłe następujące książki:
- "Narkotyki. Anoreksja i inne sekrety", Beata Pawlikowska.
Beata Pawlikowska to autorka wielu książek podróżniczych, dziennikarka i fotografka. W książce „Narkotyki, anoreksja i inne sekrety” prześwietla uzależnienia pod względem emocjonalnych przyczyn. Autorka otwiera się na czytelników ze swoją historią, przedstawia własne obserwacje, tłumaczy wiele istotnych elementów wpływających głównie na anoreksję, podpowiada, jak należy obchodzić się z osobą cierpiącą na jadłowstręt psychiczny. Czytając książkę dowiemy się jak zrozumieć kogoś, kto jest uzależniony i jak mu pomóc. Autorka doszukuje się źródła opisywanych problemów, przez co większość książki skupia się wyłącznie na podświadomości zarówno osoby chorej, jak i z jej otoczenia, głównie rodziców.
- "Asertywność i sztuka celnej riposty – Jak umiejętnie i skutecznie odpierać krytykę i ataki słowne oraz rozładowywać sytuacje konfliktowe", Mathias Nollke. Mistrzowie celnej riposty wychodzą zwycięsko ze słownych potyczek i bez problemu radzą sobie z niezręcznymi sytuacjami. Młodzież dowiedziała się, że można nauczyć się, jak triumfować na werbalnym polu bitwy.
Książki wspólnie z wychowankami czytali wychowawcy: Pani Aneta Graczyk i Pan Paweł Kaczmarczyk.

FOTO RELACJA


Przeprowadzane zostały spotkania pod hasłem: "Obycie, umila życie", podczas spotkań wykorzystano:
- "Niezbędnik dobrych manier dla nastolatków", Marcin Przewoźnik, Joanna Jabłczyńska,
- "Słownik językowego savoir-vivre'u", Małgorzata Marcjanik.
Celem tych spotkań było propagowanie zasad dobrego zachowania, rozwijanie umiejętności poszukiwania informacji oraz upowszechnienie literatury dotyczącej właściwego zachowania.
Młodzi ludzie dowiedzieli się, że savoir-vivre nie musi kojarzyć się z nudną i staroświecką etykietą. Poprzez zabawne przykłady z życia wzięte i praktyczne porady wprowadzeni zostali w tajniki dobrych manier. Dowiedzieli się, jak w dzisiejszym, pełnym technicznych nowinek świecie zachować się poprawnie, nie urazić innych, a jednocześnie nie uchodzić za sztywniaka. Podczas spotkania dyskutowano o podstawach dobrego wychowania w codziennych sytuacjach. Podawano przykłady pożądanych i niewskazanych zachowań. Wspólnie ustalono, że kulturalny człowiek jest: uśmiechnięty, uprzejmy, życzliwy, punktualny, dyskretny i lojalny. Nie musimy udawać, że jesteśmy kimś innym, ale mamy pozostawać sobą w ramach ogólnych zasad dobrego wychowania.
Spotkania odbyły się pod opieką wychowawców: Pani Bogusławy Gocłowskiej i Pana Adama Załęskiego.

FOTO RELACJA


    13 grudnia 2016r. w internacie odbył się Wieczór z książką i filmem, podczas którego wyświetlony został film „Życie Pi” w reżyserii Anga Lee. Film jest ekranizacją powieści Yanna Martela pod tym samym tytułem. To tajwańsko-amerykańsko - angielski dramat przygodowy z elementami fantastyki z 2012 roku. Pod płaszczykiem urzekającego pięknem i porywającego baśniowością filmu przygodowego kryje się prawda o tym, jak człowiek zachowuje się w sytuacji ekstremalnej. Film ten dostał 11 nominacji do Oscara. „Życie Pi” opowiada o losach 16- letniego Piscine Molitor Patel ( Pi), który wypływa z rodziną z Indii w poszukiwaniu lepszego życia na kanadyjskiej ziemi. Wraz z nimi na japońskim statku towarowym płyną zwierzęta z ZOO, które rodzina prowadziła. Statek zostaje zatopiony przez sztorm. Jedynym ocalałym jest Pi i tygrys, który był jego obsesją od dziecka. Teraz chłopak musi spędzić 227 dni na ratunkowej łajbie wraz z agresywnym zwierzakiem. Ang Lee stworzył zapierające dech w piersiach dzieło, które nie tylko zachwyca stroną wizualną, ale i skłania do refleksji. Wieczór z filmem pomogła przygotować młodzieży Pani Aneta Graczyk.

FOTO RELACJA


    Wychowankowie wyszli z książką wyszli poza mury Internatu. Gościli w Kultowni OCK, gdzie odbył się happening czytelniczy. Podczas spotkania młodzież czytała dzieciom opowiadania Roksany Jędrzejewskiej – Wróbel pt. „Kopciuszek” i "Siedmiu wspaniałych". Spotkanie było doskonałą okazją do rozmowy o tym, że należy pomagać rodzicom w domu. Dzieci wspólnie z wychowankami wykonały także prace plastyczne zainspirowane opowiadaniem.  
    Młodzież Internatu zainspirowana postaciami z bajek w ramach akcji „Marzycielska Poczta” wykonała kartki urodzinowe i świąteczne dla dziewięcioletniej, chorej Julki. To akcja polegająca na wysyłaniu tradycyjnych listów i kartek do ciężko chorych dzieci. Na stronie są profile z adresami pocztowymi dzieci, dla których takie przesyłki są bezcennym wsparciem w walce z chorobą. Obydwie akcje pomogła przeprowadzić Pani Ewa Mierzejewska.

FOTO RELACJA


    W Internacie odbyło się spotkanie "Booktalking – gawęda o książce". Celem spotkania było opowiadanie o swoich ulubionych książkach. Każdy z uczestników miał okazję zachęcić pozostałych do przeczytania książki, która jego zdaniem jest ciekawa i wartościowa. Opiekę nad uczniami sprawowała Pani Anna Sobotka.

FOTO RELACJA


    W okresie przedświątecznym odbyło się czytanie fragmentów „Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa. Przedświąteczną atmosferę „Opowieści wigilijnej” tworzył świąteczny wystrój sali, dostępne dla każdego ciasto oraz nastroje czytających i słuchających. Ze strony wychowawców odpowiedzialna za organizację była Pani Dorota Kulesza.

FOTO RELACJA


    W ramach upowszechniania czytelnictwa w Internacie zorganizowana została Biblioteczka z książek przekazanych przez wychowawców i wychowanków. Książki, z których już nikt nie korzystał, w ten sposób "otrzymały drugie życie". Wykonana została też gazetka ścienna nt "Zalety czytania książek". Ze strony wychowawców odpowiedzialna za organizację była Pani Elwira Prot.
    Na korytarzu na II piętrze w Internacie młodzież pod opieką Pana Krzysztofa Złotkowskiego wykonała z szarego papieru – "ścianę z cytatami z książek".

FOTO RELACJA


Pan Adam Podeszwa uwiecznił aparatem fotograficznym wychowanków Internatu, którzy „przyłapani zostali na czytaniu”.

FOTO RELACJA