W dniu 11 maja odbył się finał I MIEJSKIEGO KONKURSU HISTORYCZNEGO pn. „Historia i Tradycje Oręża Polskiego w Ostrołęce - 5 Pułk Ułanów Zasławskich” zorganizowanego dla uczniów ostrołęckich gimnazjów, przez Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce i Stowarzyszenie Krajowe Koło Weteranów, ich Rodzin i Przyjaciół 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce.

Honorowy Patronat nad konkursem objęli:
Pan Janusz Kotowski – Prezydent Miasta Ostrołęki
Pan Jerzy Grabowski – Przewodniczący Rady Miasta Ostrołęki
Pan Mirosław Rosak – Dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Ostrołęki

Do finału przystąpiło 31 uczniów z siedmiu ostrołęckich gimnazjów.
Poziom przygotowania uczniów był bardzo wysoki i wyrównany.
Wszyscy uczniowie uczestniczący w finale otrzymali nagrodę szczególną, wycieczkę do Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim . Wycieczkę ufundowało Stowarzyszenie Krajowe Koło Weteranów, ich Rodzin i Przyjaciół 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce. Wycieczka odbędzie się w m-cu maju 2016 r.

I miejsce zespołowo, zajęli uczniowie z Gimnazjum w Zespole Szkół Nr 5 im. Unii Europejskiej. Szkoła otrzymała w nagrodę szablę kawaleryjską, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Ostrołęki.

Wyniki indywidualne:

I miejsce Michał Małecki z Gimnazjum w ZS Nr 5 im. Unii Europejskiej – nagrodę ufundował Przewodniczący Rady Miasta Ostrołęki
II miejsce Kacper Zembrzucki z Gimnazjum w ZS Nr 5 - nagrodę ufundował Dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Ostrołęki.
III miejsce zajęli uczniowie: Dominik Olechowski z Gimnazjum Nr 1 im. J. Kusocińskiego i Katarzyna Markowska z Gimnazjum w Zespole Szkół Nr 3 im. A. Mickiewicza Nagrodę ufundował Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce.

Relację przygotowała Wiesława Gałka Ostrołęka, dnia 11.05.2016 r.