image002
image001Akcja Tydzień Dla Oszczędzania to ogólnopolska, edukacyjna akcja społeczna, której celem jest promowanie idei oszczędzania oraz przekazywanie wiedzy z zakresu racjonalnego gospodarowania środkami finansowymi. Związana jest ona ze Światowym Dniem Oszczędzania, który obchodzony jest 31 października.  Społeczność naszej szkoły po raz kolejny mogła uczestniczyć w wydarzeniach i przedsięwzięciach poświęconych racjonalnemu prowadzeniu swoich finansów. Młodzież ze Szkolnego Klubu Przedsiębiorczych (Mateusz Pichal – 4R, Ewelina Żebrowska – 2We, Pola Chojnowska – 2We, , Katarzyna Turek – 2We, Izabela Wronka – 1B) pod nadzorem Doroty Kuleszy i Bogusławy Gocłowskiej oraz przy wsparciu doradcy zawodowego Pauliny Biedrzyckiej, przygotowała stoiska propagujące ideę oszczędzania, wykonała plakaty pod hasłem: „Oszust w sieci”, „Niebezpieczeństwa w bankowości elektronicznej, czyli jak nie zostać e-frajerem?”. Przeprowadziła konkurs z nagrodami, w których uczniowie mieli wskazać i ocenić nieprawidłowe zachowania klientów banków, posiadaczy kart płatniczych i kredytowych, klientów sklepów internetowych. Motywem przewodnim naszej akcji była bankowość w sieci, czyli bezpieczne płacenie online. Uczniowie mogli się dowiedzieć, że podstawowe zalety konta internetowego to:

• - dostęp do pieniędzy przez 24 godziny na dobę, bez wychodzenia z domu
  • - dostęp do konta również przez telefon i sms, wypłaty z dużej liczby bankomatów w kraju, czasami nawet za granicą
  • - możliwość ustalenia zlecenia stałego
  • - 24–godzinny dostęp do historii operacji na koncie
  • - oszczędność w zużyciu papieru
  • - szybki dostęp do lokat, ubezpieczeń, funduszy inwestycyjnych.

Bezpieczeństwo konta
Wszystkie działania podejmowane w ramach bankowości elektronicznej chronione są hasłem. Musimy jednak pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa: hasło nie może być zbyt proste lub oczywiste, nikomu nie powinniśmy go udostępniać, nie zapisywać hasła w telefonie, na kartce lub w komputerze. Pamiętajmy też, że obsługa banku nigdy nie będzie nas pytać o hasło! Jeśli otrzymamy taką prośbę w wiadomości mailowej możemy być pewni, że pochodzi ona od oszustów. Dodatkowo każde konto online zabezpieczone jest kodami jednorazowymi, które musimy podawać w momencie wykonywania większości operacji. Korzystanie z konta w Internecie ma bardzo wiele zalet, a jedyne niebezpieczeństwo może się pojawić tylko i wyłącznie wtedy, gdy sami nie zachowamy podstawowych środków ostrożności.