Tydzień dla Oszczędzania” to ogólnopolska, edukacyjna akcja społeczna, której celem jest promowanie idei oszczędzania oraz przekazywanie wiedzy z zakresu racjonalnego gospodarowania środkami finansowymi. Związana jest ona ze Światowym Dniem Oszczędzania, który społeczność międzynarodowa obchodzi 31 października. W tym roku organizowana jest już po raz siódmy. Organizatorem akcji jest Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy.

Historia ustanowienia 31 października Światowym Dniem Oszczędzania sięga początków ubiegłego stulecia. Wtedy to podczas posiedzenia Pierwszego Międzynarodowego Kongresu Kas Oszczędnościowych w Mediolanie przedstawiciele banków z 29 państw zdecydowali, aby dzień 31 października dedykować idei oszczędzania. Celem inicjatywy było uświadomienie ludziom z całego świata, jak ważne dla gospodarki i dla każdego konsumenta jest oszczędzanie.

Do dziś każdy kraj celebruje 31 października na swój sposób. Wspólnym mianownikiem obchodów prowadzonych wspólnie przez banki i inne organizacje są działania edukacyjne podnoszące poziom edukacji finansowej w społeczeństwie. Kierowane są one zarówno do dorosłych, jak i młodzieży. Cennym ich uzupełnieniem są publikowane w tym okresie rozmaite badania opinii publicznej pokazujące stałe tendencje oraz zachodzące zmiany w postawach społecznych wobec problematyki oszczędzania.

W dniach 28-30 października uczniowie z klasy 2R i 2We należący do Szkolnego Klubu Przedsiębiorczych pod opieką Doroty Kuleszy i Bogusławy Gocłowskiej zorganizowali kilka przedsięwzięć  włączając się w światowe obchody „Tygodnia Oszczędzania”.

Młodzież z klasy 2R(Izabela Adamowska, Mateusz Pichal, Kinga Kulas, Justyna Orzechowska, Kacper Dumała)  prowadziła zajęcia edukacyjne  w klasach: 2F, 3F, 4R, 4B na temat: „ Planujemy nasze osobiste finanse”, zwracając uwagę na rolę budżetu domowego, ograniczanie wydatków i gromadzenie oszczędności.

Efektem zaangażowania i pomysłowości uczniów była także  zorganizowana wystawa pt. „Dlaczego warto oszczędzać?”. Ciekawie przygotowane cytaty i maksymy życiowe o oszczędzaniu przyciągały uwagę społeczności szkolnej. Zainteresowaniem cieszyły się gry – Zasady racjonalnego gospodarowania. Można było obejrzeć  tradycyjne świnki – skarbonki z zasobem złotówek czy euro, ale też oryginalne 1- gramowe sztabki złota.

Umiejętność gospodarowania własnymi zasobami, w tym finansowymi, to niezbędna umiejętność na każdym etapie życia.

Przypominamy więc kilka ważnych zasad oszczędzania:

Ø  oszczędzanie nie oznacza skąpstwa, ale jest wyrazem racjonalnego planowania Twoich finansów

Ø  wielkość Twojego majątku zależy od Twojej konsekwencji w odkładaniu oszczędności

Ø  zdolność do systematycznego odkładania nawet niewielkich kwot pieniędzy to bardzo cenny nawyk

Ø  dzięki zgromadzonym oszczędnościom możesz pozwolić sobie na kupno rzeczy, których nie byłbyś w stanie sfinansować z Twoich miesięcznych dochodów

Ø  planuj swoje wydatki i kupuj jedynie te rzeczy, które są Ci naprawdę potrzebne

Ø  zgromadzone oszczędności zwiększają Twoje poczucie stabilności finansowej

Ø  oszczędzaj, by mieć pieniądze na nieprzewidziane wydatki

Ø  oszczędzanie nie musi istotnie obciążać Twojego domowego budżetu. Wystarczy, że regularnie będziesz odkładał np. 5 % swoich miesięcznych dochodów. Wkrótce okaże się, że w łatwy sposób zgromadziłeś sporą sumę pieniędzy.

Bogusława Gocłowska