Dnia 8 kwietnia 2013 r.  odbyło się uroczyste otwarcie boiska Orlik przy ZSZ nr 2 w Ostrołęce.  Miały też miejsce  obchody  upamiętniające 73 rocznicę zbrodni katyńskiej. Połączenie tych dwóch uroczystości związane było z  patronem szkoły - 5. Pułkiem Ułanów Zasławskich - oficerowie tego pułku zostali zamordowani w Katyniu 73 lata temu. Zostały one połączone także dlatego, że patriotyzm i sport to dwa nieodłączne elementy wychowania w ZSZ Nr 2.

Uroczystości  rozpoczęło oficjalne przecięcie wstęgi i poświęcenie obiektu przez biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego – ostrołęczanina i absolwenta ZSZ Nr 2. Następnie w szkolnej sali gimnastycznej uczniowie zaprezentowali część artystyczną poświęconą pamięci ofiar zbrodni katyńskiej. Następnie delegacja młodzieży przekazała na ręce Prezydenta Miasta Ostrołęki  -  Pana Janusza Kotowskiego -ziemię katyńską i ziemię smoleńską, którą młodzież przywiozła z wycieczki do tych niezwykłych miejsc.

Tego dnia po raz pierwszy wręczone zostały honorowe odznaki „Przyjaciel Szkoły”, które otrzymali: biskup Janusz Stepnowski, Prezydent Miasta Ostrołęki - Janusz Kotowski, Przewodniczący Rady Miasta Ostrołęki - Dariusz Maciak i Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ostrołęce – płk  Krzysztof Gemza. Młodzież z klas o profilu wojskowym zakończyła uroczystości pokazem  walki wręcz.

Akademia została przygotowana przez uczniów z klas: I I, I M, II B, II RW, II F, III We,  IV F przy wsparciu nauczycieli: p. Wiesławy Gałki, p. Joanny Górskiej, p. Iwony Krzemińskiej, p. Agnieszki Kwiatkowskiej, p. Roberta Stypińskiego, p. Dariusza Niedźwiedziuka