14 marca z okazji obchodów „Międzynarodowego  Roku Statystyki” klasa 1R gościła w Ostrołęckim Oddziale Urzędu Statystycznego.
W 2013r. przypada 95 lat istnienia Głównego Urzędu Statystycznego (1918-2013). Wybór roku nie jest przypadkowy - na 2013r.
przypadają jubileusze wydania słynnych dzieł uważanych za fundamentalne dla statystyki. Ogólnoświatowe obchody wspierane są przez ponad 1400 organizacji ze 108 krajów świata.
Pracownicy Urzędu przybliżyli sposób organizacji statystyki publicznej w Polsce, metody zbierania, porządkowania, prezentowania  i udostępniania danych statystycznych, zasady uzyskiwania numeru REGON przez przedsiębiorców . Uczniowie dowiedzieli się, że statystyka ma potężny i daleko sięgający wpływ na nas wszystkich – od osób fizycznych, poprzez przedsiębiorców, aż po przedstawicieli władzy publicznej. W oparciu o dane statystyczne planowane są budżety, podejmowane decyzje o budowie szkół, przedszkoli i szpitali, czy też wyliczane emerytury.
Młodzież zaciekawiła się między innymi  średnią długością życia mężczyzn i kobiet w województwie mazowieckim, liczbą kobiet w naszym powiecie przypadająca na 100 mężczyzn, wynikami badań ankietowych przeprowadzonych wśród gimnazjalistów a także aktualną liczbą firm z branży  reklamowej  w Ostrołęce.
Okazało się, że wiele ciekawych informacji można odkryć na stronie
www.stat.gov.pl,  którą wszystkim polecamy.