W sobotę – 10 listopada 2012 roku uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce uczestniczyli w VII Kongresie Obywatelskim, który odbył się w gmachu głównym Politechniki Warszawskiej.

Kongres skupił przedstawicieli społeczności lokalnych i organizacji pozarządowych z całej Polski. Wzięło w nim udział ponad półtora tysiąca osób, w tym piętnastoosobowa delegacja Klubu Europejskiego z naszej szkoły. Młodzież przysłuchiwała się sesjom plenarnym, dyskusjom panelistów, zawierała nowe znajomości. Wielką zaletą Kongresu była możliwość bezpośredniego kontaktu z ludźmi nauki, kultury czy polityki. W tym roku członkowie Klubu Europejskiego spotkali się, m.in. z: Janem Englertem , Robertem Korzeniowskim , Janem Wituckim (prezes Orange Polska), Henrykiem Wujcem (doradca Prezydenta RP), Mateuszem Morawieckim (Prezes Zarządu Banku Zachodniego WBK S.A.), Zofią Noceti-Klepacką (medalistka Igrzysk Olimpijskich w Londynie), Edwinem Bendykiem (redaktor „Polityki”), Robertem Firmhoferem (dyrektor Centrum Nauki Kopernik). Specjalnymi gośćmi Kongresu byli: Jacek Michałowski (szef Kancelarii Prezydenta RP) i Władysław Kosiniak – Kamysz (Minister Pracy i Polityki Społecznej).

Uczniowie wzięli udział w siedmiu sesjach panelowych o następującej tematyce:

1. Innowacyjność i konkurencyjność polskich przedsiębiorstw – gdzie leży "pies pogrzebany";

2. Przyszłość polskiej edukacji – scenariusze rozwoju;

3. Jaki etos w administracji? – służba publiczna, menedżerski profesjonalizm czy przestrzeganie procedur;

4. Co znaczy człowiek kulturalny – w poszukiwaniu źródeł postaw i umiejętności;

5. Społeczna odpowiedzialność uczelni – jak ją rozumieć, jak realizować;

6. Budowa wspólnot lokalnych – jakich kompetencji potrzebuje, a jakich uczy;

7. Strategiczne projekty energetyczne – czy stać nas na dialog i porozumienie.

Opiekunem młodzieży była p. Izabela Sikora.

Szczegóły dotyczące Kongresu dostępne są na stronie: www.kongresobywatelski.pl

Uczestnicy wyjazdu składają podziękowania
Europe Direct Ostrołęka i p. Aleksandrze Nowak

za zorganizowanie i sfinansowanie wyjazdu młodzieży
na VII Kongres Obywatelski.