Jak mądrze oszczędzać?

30 października uczniowie z klasy 1R, działający w Szkolnym Klubie Przedsiębiorczych, zorganizowali w szkole „Dzień oszczędzania”. Organizatorzy akcji, rozdając ulotki, propagowali zasady racjonalnego gospodarowania finansami. Na stoiskach informacyjnych można było dowiedzieć się o formach zabezpieczania pieniędzy, zadaniach NBP. Zainteresowaniem cieszyła się wystawa monet i banknotów z różnych stron świata. Wszyscy mogli wykazać się pomysłowością, tworząc hasła zachęcające do oszczędzania.  Warto zacytować nagrodzone propozycje:

„Chcesz się uczyć oszczędzania?
Skarboneczka Ci się kłania.”
„Oszczędność to cecha ludzi z wyobraźnią”

Sylwia Szewczyk kl. 4RH

„ Nie bądź za bardzo rozrzutny, bo Cię spotka los okrutny”
„Oszczędzaj pieniądze i powstrzymuj żądze!”
Anna Dumała kl. 3w1

W ten sposób już po raz kolejny włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji, której celem jest popularyzacja wiedzy z zakresu zarządzania własnymi środkami finansowymi. Badania wykazują, że 45% Polaków oszczędza, ale jedynie 7% Polaków robi to regularnie, odkładając wybraną kwotę w każdym miesiącu. Niestety 42% wpłaca je na ROR lub trzyma w przysłowiowej skarpecie.

Zmiana nawyków w gospodarowaniu finansami, zwłaszcza wśród młodych ludzi, jest niezbędna. Jak ważny jest rozsądek i wyważone ryzyko w decyzjach finansowych potwierdzają ostatnie doniesienia medialne o nietrafionych inwestycjach Polaków i nieuczciwych firmach oferujących finansowe „gruszki na wierzbie".

Tekst: Dorota Kulesza